Rozmnażanie L46 Hypancistrusa sp. zebra

Moderatorzy: megalomaniacc, Alchemik, wwwampir, Zafira, s050197, Vendredi, cliper, Incognito, imrasil

ODPOWIEDZ
Astronotus
Posty: 8
Rejestracja: 2014-10-11, 11:49
Lokalizacja: Lublin

Rozmnażanie L46 Hypancistrusa sp. zebra

Post autor: Astronotus » 2014-10-16, 11:43

Całe tabu o L46

Magiczne tabu L46 od lat krąży po necie. Ludzie wypisują takie bzdury że głowa tego nie mieści tak więc postanowiłem sprzedać wiedzę o moim ulubionym pupilu w zbrojnikach.
Zebra bo tak najczęściej jest nazywany nasz Hypancistrus występuje w jednej rzece Rio Xingu w Brazylii.


Opisywany zbrojnik jest typowym przedstawicielem endemitów. Występuje w jednym miejscu na ziemi, w jednej rzece.
Gro znawców zbrojników wypisuje bzdury o czarnych wodach i tym podobne. Dementując plotkę L46 żyją w klarownych czystych dobrze natlenionych wodach Rio Xingu.

Tak więc gdy obejrzycie fotografie odcinka rzeki w jakiej żyje ten Hypancistrus uświadomicie sobie że nasz zbrojnik żyje całkiem normalnie a mit L 46 został stworzony przez akwarystów którzy nie mają bladego pojęcia o hodowli akurat tej ryby bo im nie wyszło rozmnożenie lub źle karmili i ryby padły. Literatura niestety w temacie zbrojników jest mierna. Główne informacje ludzie biorą z Planetfish co nie zawsze jest dobre i z wieloma rzeczami tego portalu bym się sprzeczał ale podstawa jakiejś wiedzy tam jest.
Opis jak zawsze zacznę w takich wypadkach od budowy ciała i różnic płciowych.

L46 mają ubarwienie charakterystyczne dla tego gatunku nazywanego "Zebrą" przez biało-czarne pasy na całym ciele.
Para dorosła
W grocie ciemniejszy samiec - obok samica
Zbrojniki te dorastają do 11-12cm w akwariach natomiast w naturze może być większy co by mnie nie zdziwiło ponieważ sprowadzając często ryby do swojej hodowli z odłowu spotykam się z rozmiarami zbrojników np L066, L075, L333, L401 nawet o 6-9cm większymi niż podaje literatura.
Osobiście u Szota czyli Janusza pływają dwa olbrzymie samce L46 mierzące około 11-12cm i pokazywane były na wystawie 9-10marca Zoo Park Lublin w akwarium z zebrami.
Dymorfizm płciowy:
Samce jak u każdej prawie ryby na świecie są mocniej i bardziej intensywnie wybarwione. Czerń i biel jest wyrazista natomiast samice są bardziej matowe, powiedziałbym mlecznie ubarwione. Różnica w budowie zewnętrznej jest prawie nie rozróżnialna prócz koloru barw u osobników podrastających i dorosłych oraz budowie pyska. U osobników 5,5-6cm można już rozróżnić płeć patrząc na pysk który u samców jest bardziej kanciasty jak u większości Hypancistrusów. Samice dorosłe mają lepiej rozbudowany brzuszek i są bardziej korpulentne, samce szczuplejsze, smukłe.
Żywienie:


Tu też zbrojnik ten nie różni się od swoich krewniaków Hypancistrusów.
Podstawą diety jest dieta mięsna: artemia mrożona, cyclop, dafnia z odrobiną szpinaku, marchwi, papryki lub groszku. Osobiście podaję swoim zbrojnikom raz dwa razy w tygodniu własną karmę w której 7-10% składu to mięso wołowe lub drobiowe a większość z niej to dorsz, krewetki i dużo dodatków roślinnych z witaminami.
Hodowla:
Ryba ta zbytnio nie wymaga dużych akwariów ale hodowlę tego zbrojnika można zacząć od nawet 50L. Wielkość zbiornika tak naprawdę zależy od akwarysty ale nadmienię że 50L wody wystarczy do rozmnażania.
Wodę musimy mieć miękką 0-4GH o temperaturze 28-32C. W akwarium musi być korzeń ponieważ wszystkie ale to wszystkie zbrojniki uzupełniają dietę zjadając korzenie. Chodzi tu głównie o celulozę co ułatwia oczyszczanie przewodu pokarmowego oraz ułatwia wchłanianie się pokarmu na kosmkach jelitowych. Korzenie wydzielając tez naturalne kwasy huminowe i humusowe nazywane garbnikami wody przez akwarystów obniżają odczyn wody co wpływa korzystnie na warunki dla L46.
PH wody powinno być w granicach 6-6,8 a przynajmniej ja takie mam u siebie w akwariach a ryby mnożą się na potęgę co drażni pewnych akwarystów w Polsce.
Podmiany wody niestety stanowią wyzwanie dla akwarysty ponieważ nawet trzy razy w tygodniu trzeba sprzątnąć u zebr i dolać świeżej osmozy.
Czystość to podstawa w utrzymaniu tego zbrojnika.
Przy hodowli pamiętajcie akwaryści na tlen. Prócz mocnego filtra należy w akwarium umieścić kostkę lub kilka kostek napowietrzających. Duża ilość tlenu rozkłada substancje pokarmowe to raz a w temperaturze 28-32C tlenu w wodzie jest niewiele więc trzeba zadbać by go nie zabrakło.
Rozmnażanie:
Dojrzałość płciową zebry osiągają między drugim a trzecim rokiem życia. Najmniejsze osobniki jakie złożyły mi ikrę miały 6-6,5cm. Samiec wpływa do groty do której wpuszcza samicę. Następuje kopulacja najczęściej po wymianie wody w akwarium w temperaturze 30-32C.
Po tarle samiec wygania samicę i pilnuje ikry. Młode wylęgają się w 6-7 dniu od kopulacji. Po urodzeniu mają około 6-8mm i duży woreczek żółtkowy. Resorbują go przez prawie dwa tygodnie ponieważ w 13 dniu życia dopiero zaczynają przyjmować pierwszy pokarm mając wówczas 15-17mm
Samiec zebry z ikrą
Samiec z ikrą


Wylęg młodych
Wylęg

Piąty dzień życia
5ty dzień życia

Trzynasty dzień życia

13ty dzień życia

No cóż - miłej hodowli i zabawy z tym zbrojniczkiem


Jakiekolwiek upublicznianie tego artykułu w całości lub w jego fragmentach bez mojej zgody jest łamaniem praw autorskich!!!
Hodowla zbrojników

Awatar użytkownika
wwwampir
Moderator
Posty: 168
Rejestracja: 2008-06-11, 15:31
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wwwampir » 2014-10-16, 19:11

Fajny poradnik.

Awatar użytkownika
MichałG
Posty: 257
Rejestracja: 2012-03-01, 16:54
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: MichałG » 2014-10-17, 06:27

Dobra robota :-)

Astronotus
Posty: 8
Rejestracja: 2014-10-11, 11:49
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Astronotus » 2014-10-20, 10:52

dzięki ale zbrojasów różnych maluchów mam hmmm kilkanaście może dwadzieścia gatunków stale.
Po prostu mam lenia i nie chce mi się tego opisywać :)
Hodowla zbrojników

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie i Wychów Narybku”