[30l] Traszki chińskie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jakub T
Posty: 21
Rejestracja: 2012-03-09, 12:52
Lokalizacja: Łask-okolice

[30l] Traszki chińskie

Post autor: Jakub T »

Witam!
Od dłuższego czasu jestem nastawiony na utrzymywanie w akwariach różnych gatunków płazów - posiadam obecnie żaby szponiaste z gatunków Xenopus laevis i Silurana tropicalis, karliki szponiaste (Hymenochirus boettgeri), jak również płazy ogoniaste - traszki chińskie (Hypselotriton orientalis) i jedną traszkę riukiańską (Cynops ensicauda). Właśnie te ostatnie prezentuję w niniejszym temacie.

Traszki mieszkają w akwarium o pojemności ok.30 litrów - 50x29x22cm, w tej chwili pływa w nim pięć traszek chińskich (jedna dorosła parka) i jedna riukiańska, jednak to się zmieni, gdy zwierzęta podrosną - akwarium o tym litrażu nadaje się dla maksymalnie czterech traszek chińskich; riukiańska i tak będzie musiała zamieszkać osobno - traszki najlepiej hodować w towarzystwie wyłącznie ich gatunku (na tę chwilę riukiańska jest młoda i nie sprawia problemów, ale dorosłe osiągają wyraźnie większe wymiary od chińskich i nawet przypadkowe ugryzienie może się skończyć źle dla mniejszego zwierzęcia).

Filtracja: pompa od starego, wewnętrznego Aquaela, do której przymocowałem gąbkę filtracyjną.

Oświetlenie: świetlówka T4 16W

Rośliny: mikrozorium oskrzydlone, wąkrota białogłowa, moczarka, żabienica amazońska, mech jawajski, Phoenix moss, Singapore moss, pelia, anubias niski i jedna roślina, której nazwy nie znam (widoczna na zdjęciach).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jako bonus zdjęcia niedawno przeobrażonych, młodych traszek - chińskie rozmnożyły się zimą, udało mi się odchować w sumie 6 młodych sztuk :-)

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Ja trzymałem 1 aksa w 60 litrach i uważałem, że mu ciasno, a Ty masz 5 sztuk w 30 litrach ?
Trochę słabo zważywszy na to, że te zwierzęta porządnie się załatwiają i są wrażliwe na związki azotanów w wodzie.
Poza tym warto takim płazom stworzyć możliwość wyjścia z wody choć na chwilę. Najlepszym rozwiązaniem jest konstrukcja, w której nie będę one całkowicie poza wodą bo może to niekorzystnie wpłynąć na ich skórę.

Czym je karmisz?
Jaką temp. wody utrzymujesz ?
Nie obawiasz się, zakrztuszenia żwirem?

Awatar użytkownika
Jakub T
Posty: 21
Rejestracja: 2012-03-09, 12:52
Lokalizacja: Łask-okolice

Post autor: Jakub T »

Jak wspomniałem - większość traszek jest jeszcze młoda, 30l. na tę chwilę zapewnia im wystarczająco dużo przestrzeni. Traszki nie załatwiają się tak "porządnie" jak aksolotle i inne większe płazy, w każdym razie porządną utrzymuję filtrację i podmiany ;-)

Jeśli chodzi o część lądową, to na pierwszym zdjęciu widać (w górnym, lewym rogu) łupiny kokosowe, w których zrobiłem dziury i w tak powstałe otwory wcisnąłem przyssawki, co pozwoliło na zamontowanie wygodnych "wysepek" na szybie.

Do jedzenia dostają przede wszystkim krojone dżdżownice, wazonkowce i larwy ochotki, temperatura zwykle na poziomie 23 stopni, ale nawet letnie upały nie szkodzą tym traszkom. W przeciwieństwie do aksolotli, traszkom nie zdarza się połykać podłoża, a nawet jeśli, to dobrałem bardzo drobny żwirek, który bez problemu mogłyby wydalić.

Aha, nie wydaje mi się dobrym pomysłem przeniesienie tematu do działu "terraria" - traszki hoduję w typowym AKWARIUM :-D
Ostatnio zmieniony 2013-04-04, 17:28 przez Jakub T, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
MichałG
Posty: 258
Rejestracja: 2012-03-01, 16:54
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: MichałG »

Ja się nie znam na tych stworkach, ale podobają mi się. Gratuluję potomstwa :-) Jak zmuszasz wazonkowce do wyjścia z ziemi?

Awatar użytkownika
mania56
Posty: 108
Rejestracja: 2013-02-06, 23:27
Lokalizacja: Łask/Łódź

Post autor: mania56 »

Jak udało Ci się je rozmnożyć ? Ja mam traszki waltla, ale nie mogą dać potomstwa :(

Awatar użytkownika
Jakub T
Posty: 21
Rejestracja: 2012-03-09, 12:52
Lokalizacja: Łask-okolice

Post autor: Jakub T »

W sumie nie przykładałem specjalnych starań do rozrodu traszek - zaczęły składać skrzek niedługo po tym, jak wpuściłem do ich akwarium dużą liczbę rozwielitek i ośliczek, złapanych w leśnej kałuży, może skorupiakowa dieta je tak pobudziła. Waltle należą do gatunków raczej łatwych w rozrodzie, jesteś pewna, że masz osobniki różnej płci? Na forum http://www.amphibia.org.pl/forum/ jest trochę posiadaczy Waltli i relacje z rozrodu, może znajdziesz jakieś wskazówki, co zrobić, aby Twoim się powiodło ;-)

Co do wazonkowców - zazwyczaj gromadzą się licznie w miejscu, w którym podaję pokarm - po prostu nabieram trochę ziemi wraz z nimi i postępuję dwojako - jeśli ziemi jest mało, wrzucam do akwarium zaczerpnięte wazonkowce wraz z nią, jeśli dużo, to wybieram jej nadmiar, albo opłukuję przed skarmieniem.

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Jakub T pisze:Traszki mieszkają w akwarium o pojemności ok.30 litrów - 50x29x22cm, w tej chwili pływa w nim pięć traszek chińskich (jedna dorosła parka) i jedna riukiańska, jednak to się zmieni, gdy zwierzęta podrosną - akwarium o tym litrażu nadaje się dla maksymalnie czterech traszek chińskich;
Jakub T pisze:Jak wspomniałem - większość traszek jest jeszcze młoda, 30l. na tę chwilę zapewnia im wystarczająco dużo przestrzeni
Jednak nie uważam, że ten litraż jest odpowiedni, na pierwszej lepeszej stronie jest nadmienione, że akwa min. 60 L i 30 cm wysokości.
Jakub T pisze:Do jedzenia dostają przede wszystkim krojone dżdżownice, wazonkowce i larwy ochotki, temperatura zwykle na poziomie 23 stopni, ale nawet letnie upały nie szkodzą tym traszkom.
Hm... to, że przeżywają to nie oznacza, że im nie szkodzi ;]
Traszki powinno trzymać się w temp. 18-21"C bez dużych wahań temperatury.
Okresowo fakt w naturlanym środowisku żyją w 25 " C, ale nie uważam, że jest to dla nich komfortowe w hodowli.
Jakub T pisze:Jeśli chodzi o część lądową, to na pierwszym zdjęciu widać (w górnym, lewym rogu) łupiny kokosowe, w których zrobiłem dziury i w tak powstałe otwory wcisnąłem przyssawki, co pozwoliło na zamontowanie wygodnych "wysepek" na szybie.
Ciekawe rozwiązanie :)

Specem od traszek nie jestem, ale wydaje mi się, że można im stworzyć lepsze warunki bytowania.
Ostatnio zmieniony 2013-04-05, 00:45 przez Incognito, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
mania56
Posty: 108
Rejestracja: 2013-02-06, 23:27
Lokalizacja: Łask/Łódź

Post autor: mania56 »

Jakub T pisze: Waltle należą do gatunków raczej łatwych w rozrodzie, jesteś pewna, że masz osobniki różnej płci?
Tak. Wiele razy przyłapałam ich w ampleksusie :)
Ostatnio zmieniony 2013-04-05, 07:27 przez mania56, łącznie zmieniany 1 raz.

discus6
Posty: 451
Rejestracja: 2010-09-29, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: discus6 »

mania56 pisze:Jakub T napisał/a:
Waltle należą do gatunków raczej łatwych w rozrodzie, jesteś pewna, że masz osobniki różnej płci?

Tak. Wiele razy przyłapałam ich w ampleksusie :)
Nie wiem jak u traszek ale np u homo sapiens zdarza się iż w ampleksusie są 2 samce :-) .
discus6

Awatar użytkownika
Jakub T
Posty: 21
Rejestracja: 2012-03-09, 12:52
Lokalizacja: Łask-okolice

Post autor: Jakub T »

U Waltli podobno zdarzają się "próbne" ampleksusy między młodymi samcami :-) Upewnij się, czy faktycznie posiadasz parkę - samce mają mocniej zbudowane "ramiona" i wyraźniej zaznaczoną kloakę.
Incognito pisze:Jednak nie uważam, że ten litraż jest odpowiedni, na pierwszej lepeszej stronie jest nadmienione, że akwa min. 60 L i 30 cm wysokości.
Dla 5 dorosłych sztuk. Zamierzam dla nich przeznaczyć w przyszłości (przypominam, póki co większość to jeszcze bardzo młode okazy :-) ) większe akwarium. Dobierając ilość tych zwierząt do litrażu, opieram się w dużej mierze na doświadczeniach kolegi, z powodzeniem hodującego traszki od dawna i również specjalizującego się w płazach. Polecam jego artykuł o traszkach "ognistobrzuchych": http://www.amphibia.org.pl/index.php/ho ... ps_sp.html

Incognito pisze:Hm... to, że przeżywają to nie oznacza, że im nie szkodzi ;]
Traszki powinno trzymać się w temp. 18-21"C bez dużych wahań temperatury.
Okresowo fakt w naturlanym środowisku żyją w 25 " C, ale nie uważam, że jest to dla nich komfortowe w hodowli.
Oczywiście preferują niższe temperatury, jednak ani ja, ani wyżej wspomniany hodowca nie mieliśmy problemów z tymi traszkami podczas letnich upałów. Mogą chętniej przebywać poza wodą, jednak ich ogólna żywotność i apetyt nie ulegały drastycznej zmianie.
Ostatnio zmieniony 2013-04-05, 09:46 przez Jakub T, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Terraria”