Heiko Bleher

-urodził się w 1944 r. w bunkrze we Frankfurcie nad Menem. Jego dziad był znanym "ojcem roślin akwarystycznych", pionierem ówczesnej akwarystyki, zorganizował największą w swoich czasach farmę roślin akwariowych i hodowlę ryb ozdobnych. Równocześnie, jego córka podróżowała po świecie i kolekcjonowała ryby i rośliny. Heiko naśladował swoją matkę, już w wieku 4 lat zobaczył dyskowce w akwarium na wystawie w nadal zrujnowanym frankfurckim zoo. Wkrótce zaczął podróżować i kolekcjonować ryby i rośliny. W wieku lat 7 pojechał na pierwszy w życiu odłów dyskowców. Mieszkali pół roku u tubylców wraz z siostrą, braćmi i matką, kolekcjonując kilkadziesiąt nieznanych gatunków roślin i niezliczone gatunki ryb. W 1959 matka Blehera, Amanda, zdecydowała się osiedlić w Brazylii. Po trzech latach Heiko przeprowadził się do USA, gdzie studiował na University of South Florida, ucząc się więcej o rybach. Dwa lata później powrócił do Rio i zaczął na własną rękę połowy ryb. W końcu roku 1964 odkrył i opisał Hemigrammus bleheri - pierwszy gatunek opisany jego imieniem, obecnie bardzo popularną rybę akwariową. Odkrył też "Royal Blue" - jego pierwsze odkrycie dyskowcowe, obecnie również bardzo popularne i znane ryby. W ciągu wielu lat spenetrował dżunge w Południowej i Centralnej Ameryce. Jeździł nawet 10 razy w roku w popszukiwaniu dyskowców i innych ryb. Od lat 70-tych jego podróże objęły Afrykę, Azję i Oceanię. Wtedy też zaczął wygłaszać wykłady w wielu krajach świata. Był autorem pierwszego filmu TV o dyskowcach ("Expeditionsziel Aquarienfische") i wielu innych programów. Jest autorem filmów dokumentalnych o dyskowcach i innych rybach Pomiędy 1965 i 1997, poza wprowadzeniem do hodowli akwarystycznej większości dzikichdyskowców, wprowadził ponad 4000 gatunków ryb - które sam odkrył lub ponownie opisał i przywrócił akwarystyce - jak na przykład Pterophyllum altum, niebieskogłwe Heckle i wiele innych dyskowców, tęczanki : np Melanotaenia boesemani i inne. Za swoje zasługi otrzymał tytuł "Man of the Year" w 1993 r, później podobny otrzymał we Francji. Otrzymał wiele innych tytułów, odwiedzał królów, prezydentów, ambasadorów i senatorów. Jest szczęśliwym człowiekiem, gdy z dala od tego wszystkiego może zaszyć się w dżungli w poszukiwaniu nowych gatunków ryb.

Chris Lukhaup - światowej sławy specjalista w dziedzinie skorupiaków słodkowodnych, a zwłaszcza raków, krewetek i krabów, a także ślimaków i innych bezkręgowców. Odkrywca wielu nowych gatunków i odmian tych zwierząt. Autorytet w dziedzinie ich pielęgnacji i rozmnażania w warunkach akwariowych. Autor licznych publikacji naukowych i popularno-naukowych na ten temat.

chris lukhaup s

Urodził się 8 kwietnia 1970 r. Jest Niemcem, choć przyszedł na świat w Kronstadt (rodzinnej miejscowości legendarnego hrabiego Draculi) w Transylwanii (Rumunia) w rodzinie należącej do mniejszości niemieckiej. Kształcił się w Niemczech. Ukończył szkołę średnią w Waiblingen (1991), a następnie Ludwig Eberhardt Gymnasium w Stuttgarcie (1997). W latach 1997-1999 studiował filozofię na Uniwersytecie w Stuttgarcie. Zawodowo od najmłodszych lat związał się z muzyką. w 1986 r., w wieku 16 lat, został gitarzystą basowym w zespole deathmetalowym Atrocity i pozostał mu wierny przez następnych 21 lat. Wraz z kapelą w ciągu tego czasu nagrał dziesiątki płyt i teledysków m.in. dla MTV i VIVA. Odbył liczne tournee zwiedzając cały świat. Równolegle współpracował z wieloma różnymi innymi zespołami jako muzyk studyjny przygotowując dla nich linię melodyczną. Wraz z innymi członkami Atrocity utworzyli w Stuttgarcie studio nagrań Mastersound, a w 2003 r. założyli równolegle zespół Leaves' Eyes dla którego Chris Lukhaup współtworzył teksty i muzykę oraz w którym grał na gitarze basowej nagrywając kolejne płyty, teledyski i odbywając dalsze podróże artystyczne. Równolegle rozwijał swoją drugą pasję, którą jest hodowla i poznawanie bezkręgowców akwariowych. Badając krewetki i inne zwierzęta wodne odbył dziesiątki podróży badawczych, m.in. na Kubę, do Chile, Argentyny, Meksyku, Australii, Stanów Zjednoczonych, Panamy, Singapuru i Malezji nie wspominając o Europie. Dla realizacji swych celów badawczych firmę Crusta Hunter zajmującą się m.in. komercyjnym odłowem krewetek. Obecnie mieszka w Bittenfeld w Niemczech. Bardzo dużo podróżuje, przemierza cały świat zarówno podczas wypraw badawczych organizowanych przez swoją firmę w poszukiwaniu nowych bezkręgowców akwariowych jak również z gościnnymi odczytami i wykładami. Odwiedzał również Polskę. Ostatni raz w naszym kraju w czerwcu 2008 r. na zaproszenie ATOLL ZOO uświetniając swą obecnością II Ogólnopolski Zlot Krewetkomaniaków gdzie opowiadał o swych wyprawach i połowach krewetek. Chris Lukhaup jest autorem i współautorem bardzo licznych publikacji nt. bezkręgowców wodnych, zarówno stricte naukowych (były publikowane nawet w "Nature" najwyżej punktowanym czasopiśmie naukowym świata) jak i popularnonaukowych w tym także i w Polsce (m.in. od 2008 r. regularnie współpracuje z Magazynem Akwarium). Szczególnie cenione przez hodowców są jego publikacje książkowe, do najważniejszych należą: Süsswasserkrebse aus aller Welt (Dähne Verlag, 2003), Krebse im Aquarium (Dähne Verlag, 2005), Nano Fibel (Dähne Verlag, 2008) i Süßwassergarnelen (Graefe und Unzer Verlag, 2008).

UWAGA!!! Mamy doskonałą wiadomość dla wszystkich "krewetkomaniaków" oraz miłośników innych bezkręgowców akwariowych. wkrótce Chis Lukhaup ponownie zagości w Polsce! 9 maja 2009 r. na zaproszenie firmy AQUAEL będzie Gościem Honorowym podczas Sympozjum Akwarystycznego organizowanego przez Łódzkie Stowarzyszenie Akwarystów i Terrarystów w ramach obchodów 100-lecia zorganizowanego ruchu akwarystycznego na ziemiach polskich. Wygłosi wtedy wykład pt. "Nowe trendy w hodowli akwariowej krewetek, raków, krabów i ślimaków". Sympozjum odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Łódzkich podczas trwania Targów Zoologicznych PETFAIR 2009