dodatkowe oświetlenie 200l

Awatar użytkownika
YETTI81
Posty: 37
Rejestracja: 2011-08-23, 18:15
Lokalizacja: ŁÓDŻ - TEOFILÓW C

dodatkowe oświetlenie 200l

Post autor: YETTI81 »

witam mam prośbe kto mi napisze jakie świetlówki dać i jaki zestaw tak pod holendra zastanawiam sie nad takim
Pierwszy zestaw polecony przez sklep na alegro ale wybież drugi ;) zestaw :

Dodatkowe oświetlenie do pokryw 100/120cm (2x39W) - 109,99 złbrutto
39W Świetlówka T5 Sylvania GroLux 8500k 85cm - 49,99 złbrutto
39W Świetlówka T5 Sylvania 865 6500k 85cm - 29,99 złbrutto
Uchwyt metalowy T5 - 0,75 zł

Drógi zestaw :

Zestaw 2x39W świetlówki AQUASTAR + GROLUX całość 224,83 zł
Statecznik PHILIPS: 2x39 HF-PERFORMER II
Świetlówka 1: 39W (85cm) SYLVANIA AQUASTAR 10000K
Świetlówka 2: 39W (85cm) SYLVANIA GROLUX 8500K

zapomniałem dodać że mam jeszcze w zestawie standardow oświetlenie 2x30 t8 firmy wromak
Ostatnio zmieniony 2011-08-23, 18:35 przez YETTI81, łącznie zmieniany 1 raz.
YETTI81

Awatar użytkownika
hasky
Posty: 149
Rejestracja: 2010-11-28, 22:29
Lokalizacja: Leicester/Lutomiersk

Post autor: hasky »

Z tego co podales, drugi zestaw tez bym polecil. Pierwszy... do holendra ponoc dobrze jest wsadzic przynajmniej 10K sam to dopiero zaczynam testowac. Do swojej obudowy wybralem 2x 10000k reef white t5 54W
2x 6500K zwykle philipsy z marketu. Co wyjdzie... czas pokaze :)

Niech zyje trawa :) :)
Jestem sobie luźny Janek, kiedyś miałem parkę brzanek ;)

Lukiki
Posty: 2027
Rejestracja: 2008-09-28, 17:18
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Lukiki »

Wez zestaw 1 ale zamiast groluxa niech dadza aquastara z racji tego by nie bylo zbyt zolto ze standardowym oswietleniem.
Filmy
http://www.youtube.com/watch?v=z8VaijfV ... er&list=UL


Zdarza siê,¿e piszê z telefonu,tam z polskimi znakami jest na bakier,wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ.

Awatar użytkownika
hasky
Posty: 149
Rejestracja: 2010-11-28, 22:29
Lokalizacja: Leicester/Lutomiersk

Post autor: hasky »

Lukiki, o tym nie pomyslalem. :):) Twoj set mnie czarujaco rozbroil :) nie wiedzialem ze mozna mieszac ale skoro tak to Yeti, sluchaj Luikika wie co mowi :):)
Jestem sobie luźny Janek, kiedyś miałem parkę brzanek ;)

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Lukiki pisze: zamiast groluxa niech dadza aquastara z racji tego by nie bylo zbyt zolto ze standardowym oswietleniem.
hasky pisze: sluchaj Luikika wie co mowi :):)
No chyba nie do końca wie co mówi...napisał. A mianowicie Sylvania 865 daje zimne, białe dzienne światło, Grolux ma temp. barwową 8500K a więc daje światło niebiesko-czerwone. Natomiast Aquastar ma 10 000K, czyli światło zbliżone do tego co daje Grolux, czyli też ma pasmo niebiesko-czerwone, jednak ciut świeci jaśniej. I tu pytanie: skąd się ma wziąć ten żółty kolor widma? Trochę chyba pomylone temperatury barwowe...Owszem zgodziłbym się z tym żółtym, gdyby zamiast 865 była by świetlówka 827 lub 830... :-P
Ostatnio zmieniony 2011-08-23, 20:01 przez krzych0062, łącznie zmieniany 1 raz.

Lukiki
Posty: 2027
Rejestracja: 2008-09-28, 17:18
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Lukiki »

Swoją podpowiedź ukierunkowywyje tym co sam aktualnie mam i jak się ,te temperatury barwowe widzi w akwarium z roślinami.
Zgadza się,to co napisał Krzysztof,że żółte,to 827,830,bo strikte jak się patrzy na ,to światło,to faktycznie takie jest.

Podpowiedziałem aquastara,tylko dlatego,by w połączeniu ze standardowym oświetleniem jakie jest czyli prawdopodobnie 6500K ( dzienne światło ) ,albo nawet 4000K zrzucił z lekka efekt żółtości,który mógłby wystąpić., na roślinach.
Wszystko jest zależne jakie rośliny będą się znajdować.

To,tylko moje odczucia jakich doświadczyłem,jednemu będzie żółto,a drugiemu nie.


Tak na marginesie 6500K nie daje zimnego światła,ja tego nie widzę i specjaliści w dziedzinie światła również.
Gdyby tak było,nie stosowano by ksenonów o temp.barwowej od 10000K w górę,co ma zapewnić kierowy oświetloną drogę w paśmie światła dziennego.
Filmy
http://www.youtube.com/watch?v=z8VaijfV ... er&list=UL


Zdarza siê,¿e piszê z telefonu,tam z polskimi znakami jest na bakier,wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ.

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Widzę, że Łukasz zaczynasz improwizować w tym temacie... A na marginesie Twego "Marginesu" zobacz tę stronę
http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p ... d40872dea8
Zwłaszcza zwróć uwagę na ten cytat:
"...tworzy doskonałe połączenie z świetlówkami typu DaylIght o zimnej barwie światła (powyżej 6000K) np. Juwel Day Lite a także innych producentów np. Philips/Osram 865 (965) a także Narva Oceanic Star czy grupą świetlówek Hagen"
Czy jeszcze jakieś wątpliwości mam rozwiać? ;-)

Lukiki
Posty: 2027
Rejestracja: 2008-09-28, 17:18
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Lukiki »

krzych0062 pisze:Widzę, że Łukasz zaczynasz improwizować w tym temacie
Twoja ironiczna dyplomacja sprawia,że mój mechanizm obronny wygina mi dłonie,by dalej nie móc pisać i uczestniczyć w dyskusji,która stworzy tylko autorowi zły obraz tematu.

Czytaj ze zrozumieniem,bo albo nie potrafisz,albo nie chcesz.
Ostatnio zmieniony 2011-08-26, 12:52 przez Lukiki, łącznie zmieniany 1 raz.
Filmy
http://www.youtube.com/watch?v=z8VaijfV ... er&list=UL


Zdarza siê,¿e piszê z telefonu,tam z polskimi znakami jest na bakier,wiêc proszê o wyrozumia³o¶æ.

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Lukiki pisze:Twoja ironiczna dyplomacja sprawia,że mój mechanizm obronny...
No chyba nie oczekujesz słów poparcia ode mnie po przeczytaniu takich bredni:
Lukiki pisze:Podpowiedziałem aquastara,tylko dlatego,by w połączeniu ze standardowym oświetleniem jakie jest czyli prawdopodobnie 6500K ( dzienne światło ) ,albo nawet 4000K zrzucił z lekka efekt żółtości,który mógłby wystąpić., na roślinach.
Wszystko jest zależne jakie rośliny będą się znajdować.
No i niestety, ale to sam wprowadzasz w błąd autora tego tematu, nie przypisuj mi tego, gdyż to co ja napisałem jest poparte faktami a nie swoistymi odczuciami w dziedzinie postrzegania barw. Bo co by to było gdyby swoje spostrzeżenia napisałby daltonista? Oczywiście za takowego Cię nie uważam, jednak to co napisałeś nie trzymało się prawdy...I to tyle ;-)


_______________ EDIT ____________________ do autora tematu:


Ja polecam Ci zestaw z Grolux-em i Aquastar-em skoro to ma być dodatkowe oświetlenie do "holendra", bo zapewne w pokrywie są-jak wspomniał Lukiki-jakieś świetlówki Daylight. Zapewne nie są one zbyt dobrej jakości, ale z czasem możesz wymienić na Philips, Osram, czy też Sylvania o symbolu 865 lub 965. Te drugie mają wyższy współczynnik oddawania barw, co przy akwa roślinnym ma znaczenie wizualne :)
Ostatnio zmieniony 2011-08-23, 22:31 przez krzych0062, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
YETTI81
Posty: 37
Rejestracja: 2011-08-23, 18:15
Lokalizacja: ŁÓDŻ - TEOFILÓW C

Post autor: YETTI81 »

Dziękuje i chętnie jeszcze poczytam jak ktoś chciałby coś dodać ;)
Ostatnio zmieniony 2011-08-24, 15:30 przez YETTI81, łącznie zmieniany 1 raz.
YETTI81

Awatar użytkownika
hasky
Posty: 149
Rejestracja: 2010-11-28, 22:29
Lokalizacja: Leicester/Lutomiersk

Post autor: hasky »

To moze ja rozwieje nieco watpliwosci Yettiemu.

Co do wymiany argumentow, krzych0062 wydaje mi sie ze nieco zbladziles montujac u yetiego ten rodzaj barwy.

do wzrostu i fotosyntezy rosliny nie potrzebuja zadnych barw zoltych :)
do tego potrzebowal bedziesz barwy czerwonej i niebieskiej. jak ja znalezc?? oto pomocny wykresik :) Montujac barwe czerwona (wieksze prawdopodobienstwo atakow glonow - podobno, ale nie stwierdzone) i niebieska, moze wyjsc Ci nieco rozowy odcien akwarium. Dlatego montuje sie standardowa barwe ok 6500 (daylight) ktora jest zoltawa by zmienic barwe rozowa w biala.

Jak mieszaja sie barwy tutaj:

podstawowa paleta barw

a jak wyglada temperatura barw w stosunku do koloru tutaj:

temperatura bawr/kolor
Ostatnio zmieniony 2011-08-24, 18:39 przez hasky, łącznie zmieniany 2 razy.
Jestem sobie luźny Janek, kiedyś miałem parkę brzanek ;)

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Hm...trochę rozbawił mnie Twój post hasky i powinienem w tym miejscu przytoczyć słowa Lukikiego:
Lukiki pisze:Czytaj ze zrozumieniem
Nigdzie się nie "zapędziłem" polecając świetlówki Grolux i Aquastar Sylvani, przecież to właśnie one dają niebiesko-czerwone widmo a nie żadne żółte, o którym wspominasz, a którego w żadnym słowie pisanym nie poleciłem :!:
A teraz trochę z innej beczki...Z tego co pamiętam całkiem niedawno-tydzień, dwa tygodnie temu :?: -sam szukałeś pomocy tu na Forum odnośnie doboru świetlówek. A dziś już mnie "prostujesz" co do ich wyboru, światła jakie emitują, itp. Nie wiem kolego z całym szacunkiem, jaki masz staż w akwarystyce. Ja natomiast wiem ile już w to się "bawię" a jest tego kilkadziesiąt lat a w zaawansowaną akwarystykę roślinną, czytaj w akwaria holenderskie angażuję się od ładnych kilku. I nie są mi obce tematy oświetlania takich akwariów. Dodatkowo powiem, iż z zawodu i praktyki jestem poligrafem, więc mieszanie barw nie jest mi obce ;-) Dopowiem również, że wiele lat temu bawiłem się w fotografię kolorową. I w tym miejscu powiem Ci, że istnieją dwa sposoby mieszania barw:addytywne i substratywne(o ile mnie pamięć nie myli co do nazw) Link, który przedstawiłeś ma zastosowanie do pierwszej metody...poczytaj, porównaj, jak to się ma do światła ze świetlówek. No i barwa 6500, czyli daylight nijak nie jest nawet lekko żółta. Jest to zimno-białe światło dzienne. Reasumując przeczytaj jeszcze raz mój post i powiedz, czy ja polecałem świetlówki z kolorem żółtym emitowanego światła? Nawiasem mówiąc mając kilka świetlówek w akwa np. 4,5 jest wskazane dodanie właśnie takiej "żółtej" 3000K. Sam K.Rataj stosuje tylko takie i jakoś jego rośliny dokonale wyglądają i jeszcze lepiej się sprzedają w niemal całej Europie...Uf...trochę się rozpisałem, mam nadzieję, że YETTI mi to wybaczysz? :-P

_______________ edit ________
Powiem jeszcze, że tu na forum jest pewna Pani, której dobrałem oświetlenie w akwa "na moje oko" i jej rośliny sprzedają się doskonale, ludzie czekają w kolejce by coś kupić ;-)
Ostatnio zmieniony 2011-08-24, 19:28 przez krzych0062, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

mam u siebie wymienione wyżej gro-lux i aquastara sylviani, rośliny zapier... prócz tego zwykłe świetlówki narvy chyba, wszystko t8 15 w, 4 sztuki w 119, dobry stosunek mocy do litrażu, podłoże aquafloran + bazalt kilka kulek glin-torf, nie mogę narzekać na rośliny, polecam, naprawdę jestem zadowolony
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

3runer pisze: ...polecam, naprawdę jestem zadowolony
I o to chodzi, żeby w akwarystyce roślinnej "mieszać" kilka różnych barw, by ich widmo było jak najbardziej zbliżone do słonecznego... :-)

Awatar użytkownika
hasky
Posty: 149
Rejestracja: 2010-11-28, 22:29
Lokalizacja: Leicester/Lutomiersk

Post autor: hasky »

Krzych, od d*py strony doszlismy do tego samego... by mieszac barwy. Co do Twojego doswiadczenia... nikt Ci nie ujmuje, natomiast ja mimo ze szukalem nowego ustawienia nazbieralem sporo informacji co z czym jak i gdzie.

Nie twierdze ze jestem w temacie znawca absolutnym, ale wg mnie jak wielu trawiastych akwarystow tylez samo opinii na temat koniecznego oswietlenia. Ja ustawienia montuje na 2x10k i 1x 2,500 i 1x 6500 wszystko t5 54W do akwarium 220 wiec litraz podobny.

Zastanawialem sie jednak jak to jest z tym groluxem... 8500k barwy a widmo czerwono niebieskie... to tak sie da?? Wyprowadz mnie z bledu jesli sie myle bo 8500 to wyraznie white reef. Gdzie tu czerwien??
Jestem sobie luźny Janek, kiedyś miałem parkę brzanek ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”