FAQ Czarnych Wód

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

FAQ Czarnych Wód

Post autor: megalomaniacc »

Witam,
W tym temacie proszę zadawać pytania jak również odpowiedzi, jeśli znacie;)
Będę starał się sie segregować je w tym jednym poście, tak, aby wszystko było przejrzyste.
  • Co gdy znaleziony korzeń jest za duży na gotowanie?
    :arrow: Z doświadczenia:
    Bedzie potrzebna mała szczotka do mycia, małe przyssawki z "obrączką" żyłka wędkarska, 2-3 kilogramy soli.
    Znaleziony korzeń należy okorować, później pod bieżącą woda wyszorować szczotka, aby pozbyć się sie zabrudzeń i większych bezkręgowców, jeśli takowe są.
    Następnie przygotować sobie gar :P w gotowana woda i solą.
    Takim wywarem należy polewać korzeń starać się wlewać sie wodę w zakamarki. Po polaniu pierwsza partia wody, korzeń należy opłukać bieżącą woda. Całość można powtórzyć kilka razy.
    Jeśli jest to nowy zbiornik, przed wsypaniem podłoża należy przyssać przyssawki do dna akwarium i przez "obrączki" przełożyć żyłkę dość spora długość. Następnie usypać podłoże, włożyć korzeń i obwiązać go żyłkami.
    Po zalaniu korzeń nie powinien wypływać. Na początku mogą być problemy z fosforanami, ale z czasem to ustępuje.
    Ja na korzeń o długości około 50 cm, wysokości 40 cm i szerokości 30 cm użyłem 5 przyssawek.
    Po około 1-2 miesiącach korzeń juz tonie i może poodcinać żyłki. Same przyssawki mogą zostać nic sie z nimi nie stanie.
  • Czym zabarwiać wodę?
    :arrow: Jeśli nie mamy możliwości „zamontować” w filtrze torfu lub nie chcemy szyszek w akwarium, można wykonać domowym sposobem substrat typu TORFIN na zasadzie tych, które można kupić w sklepach.
    Należy przygotować sobie kilka, kilkanaście szyszek olchy dodatkowo można użyć torfu włóknistego, dodatkowo trzeba przygotować słoiki. Ilość słoików oraz ich wielkość zależy od tego ile „substratu” chcemy otrzymać.
    Szyszki należy przepłukać a następnie około 8-10 sztuk wrzucić do słoika (mały np. od dżemu), dodatkowo można włożyć tam włókna torfu. Całość zalać wrzątkiem i zakręcić. Całość pozostawić na około miesiąc.
    Po tym czasie mamy gotowy substrat torfowy, który zabarwi nam wodę oraz lekko zakwasi
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 5 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

czy w akwarium z biotopem BW powinno się podawać CO2?

Awatar użytkownika
yorki111
Posty: 783
Rejestracja: 2008-06-27, 11:37
Lokalizacja: Zalew
Kontakt:

Post autor: yorki111 »

A po co? Ja nie widzę takiej potrzeby.
Obrazek

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

np po to żeby zbijać ph?

czy może nie jest to konieczne przy odpowiednim zakwaszeniu wody torfem?

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

zamierzam niedługo startować ze zbiornikiem BW i im więcej czytam na ten temat tym więcej mam pytań :-)

- Czy korzenie można obsadzić mchami? Będą w ogóle rosły przy słabym oświetleniu takiego zbiornika?
- Torf dać do kubła czy do wewnętrznego filtra (np Turbo 650)?
- Świetlówki o jakiej barwie zastosować?
- Gdzie w Łodzi (lub okolicach) można nabyć duże, ładne i niedrogie korzenie?

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

na to ostatnie z korzeniami mogę pomóc :) w czwartki na giełdzie za matka polka chyba ulica równa wjazd 10zl kosztuj i masz naprawdę duży wybór i za około 1/3 ceny tego co na giełdzie na starcie a o sklepach już nie wspomnę.
Mchy raczej będą wegetować albo padać z braku światła więc to chyba kiepski pomysł, a świetlówki hmm osobiście bym pakował najzwyklejsze bo specjalistyczne do roślin sensu nie mają ;]

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

mchy raczej padną
torf najlepiej do kubełka
najlepiej day light o białej lub czerwonej
no a korzenie to standard -> Równa
Obrazek

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

kupi się już tam spreparowane tonące korzenie? bo kiedyś wziąłem się za jeden dość gruby korzeń i po miesiącu gotowania nadal pięknie unosił się na wodzie...

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

tak spreparowanych nie kupisz chyba że ktoś prosto z baniaka ma ale z tamtych co mają t wystarczy kilka dni zostawić np w jakiejś wanience na powiedzmy 3-6 dni i ładnie toną ;]

Awatar użytkownika
mario150375
Posty: 225
Rejestracja: 2010-01-12, 20:37
Lokalizacja: Ksawerów

Post autor: mario150375 »

Co do spreparowanych korzeni to na giełdzie na Starcie z boku stoi człowiek, który ma stoisko z samymi korzeniami. Zawsze jak tam zawitam to on jest. Nie wiem jak cenowo to wychodzi ale korzenie od niego utrzymują się na dnie, nie wypływają i nie ma z nimi problemu (można je od razu wrzucić do akwarium). Kupowałem u niego i jestem zadowolony, ale tak jak mówię może gdzieś indziej są tańsze. :-)

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

to chyba kojarzę gościa - na takim wózeczku ma te korzenie? fakt - toną i są ładne, ale małe, a ja potrzebuję włożyć je do 240 litrów...

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

stoi i ma fajne korzenie ale drogo się ceni
Co do Równej to dal przykładu podam bo ostatnio dla znajomego miałem rokonesans zrobić i korzeń na starcie dość spory kosztował około 24-28 zl na Równej taki sam jeśli chodzi o gabaryty około 8-10zl i tak samo trzeba go przygotowywać więc przy większych zakupach proponuje tam się udać jest też o niebo większy wybór niż na starcie ;]

Awatar użytkownika
mario150375
Posty: 225
Rejestracja: 2010-01-12, 20:37
Lokalizacja: Ksawerów

Post autor: mario150375 »

A to w czym masz problem?
Kiedyś z nim rozmawiałem dłużej - może spreparować większe na zamówienie - widziałem jak ktoś od niego odbierał naprawdę duży korzeń, a jak zagadasz to podejmie się spreparowania korzenia, który Ty mu dostarczysz. :-)

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

zawsze to jakieś rozwiązanie ;]

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Na Równej stoi gościu na zewnątrz przed halą ma pełno korzeni i częśc z nich jest świetna. Nie są to brylaste tylko takie rozgałęzione tonące i czarne, świetnie nadające sie do BW
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czarne Wody”