Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Neon czarny

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Hyphessobrycon herbertaxelrodi - Neon czarny

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: mat114

[center] Hyphessobrycon herbertaxelrodi – Neon czarny (bystrzyk czarny)
[/center]
  • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy:
    Ryba ta dorasta zwykle do około 4 cm, co prawda we wszystkich książkach i innych źródłach podają, że dorasta do 5 cm, lecz ja jeszcze nigdy takiego byka nie widziałem. Samce są drobniejsze i szczuplejsze od samicy, która ma pękaty brzuch. Ryba ta posiada dwubarwny pas przebiegający od skrzeli do końca płetwy ogonowej. Grzbiet jest brunatno oliwkowy, brzuch jest za to srebrzysty. Górna część tęczówki błyszczy na czerwono.
  • Parametry wody:
    Temp: 23-27 o C. Ale u mnie okresowo wytrzymują bez problemu 30.
    Ph:6.5-7 Woda powinna być lekko kwaśna.
    Najlepiej woda miękka z dodatkiem garbników
  • Akwarium
    Dla małej grupki akwarium może być już od 60l ale należy pamiętać, że jest to ryba ławicowa i najlepiej czuje się ona dużym stadzie. Neon musi mieć zapewnioną sporą przestrzeń do pływania otoczoną kępami roślin w których może się schować w razie zagrożenia. Ciemne podłoże oraz słabe oświetlenie pięknie uwydatniają piękno tej ryby.
  • Zachowanie, tryb życia:
    Ryby te pływają głównie w toni jak i przy powierzchni. Płynąc gdzieś zawsze robią to jedną wielką bandą, przez co pięknie wyglądają. W 250l mam ich około 40szt. I muszę powiedzieć, że przy tej ilości ta ryba dopiero zaczyna wyglądać jak płynie z jednej strony akwarium na drugą albo stoją niczym ławica barakud i gdy tylko wpadnie coś do wody od razu podpływają żeby to zobaczyć i skosztować.
  • Współmieszkańcy:
    Neon jest ryba towarzyską przez co nie ma kłopotów z trzymaniem go z innymi rybami, można go również trzymać z krewetkami jeżeli zapewnimy skorupiaką wystarczającą ilość schronień bo neony na pewno nie pogardzą młodymi kreweciami, Neony można trzymać z rybami towarzyskimi o podobnych rozmiarach ciała gdyż neon może stać się przekąską.
  • Rozmnażanie:
    Nigdy nie rozmnażałem tej ryby toteż pozwolę sobie skorzystać z pewnej strony:
    Akwarium tarliskowe powinno być ustawione w spokojnym miejscu, ponadto mocno zacieniamy ten zbiornik. Dorosłych w tym zbiorniku nie karmimy. W akwarium tarliskowym temperatura powinna wynosić 26 C. Dla tego rozrzucającego ikrę neona najlepsza jest miękka i kwaśna woda. Po tarle dorosłe osobniki odławiamy zdezynfekowaną siatką, a zbiornik zaciemniamy całkowicie. Młode wylęgają się po około półtorej dnia. Narybek należy karmić bardzo drobnym pokarmem żywym takim jak np.: larwy solowca. Są bardzo żarłoczne i szybko rosną. W optymalnych warunkach młode osiągają dojrzałość płciową w wieku około 5-6 miesięcy.
  • Zdjęcia:

    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek
  • Źródła:
http://www.superakwarium.pl/neon-czarny ... id456.html
Ostatnio zmieniony 2010-09-05, 09:28 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”