Coś jakby pijawka, co to?

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Coś jakby pijawka, co to?

Post autor: Kubiszon »

Znalazłem takie ustrojstwo w sumpie, trzymało się przyssane szyby aż ciężko było odkleić. Rozciąga się jakby pijawka, ma w zwiniętej formie koło 1cm, pewnie rozciągnie się na kilka. Co to może być i czy aby nie niebezpieczne dla ryb? Jakiś zmutowany wypławek, miałem ich sporo...
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2010-01-24, 20:07 przez Kubiszon, łącznie zmieniany 1 raz.

zami84
Posty: 543
Rejestracja: 2008-07-24, 14:14
Lokalizacja: Fredenbeck DE

Post autor: zami84 »

Wypławek biały??
Pozdrawiam ZAMI84
<><><><><><><>
GG: 3883330 (często niewidoczny)
Powolna reaktywacja

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Wiele jest odmian wypławków...Począwszy od białych do brązowych, prawie czarnych. Teraz jak mamy dostęp do roślin i ryb ze wschodu jest tego "badziejstwa" coraz więcej. Niedawno był ciekawy artykuł w "Naszym Akwarium" bodajże... Z tymi ciemniejszymi czeka trudna walka.
Być może, że to jakiś przybysz z Azji... :-P

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

odlepka ślimacza glossiphonia complanata http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:-vwL ... /leech.gif http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:TWzd ... .giftrzeba było się megalomaniaka zapytać na bank miał ją na bezkręgowcach groźna tylko dla ślimaków i drobnych bezkręgowców na krewetki może ci polować
Ostatnio zmieniony 2010-01-24, 20:27 przez king, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Wypławek to nie jest - nie ten rozmiar poza tym wypławki nie mają budowy segmentowej. Mi to wygląda na jakąś pierścienice ale co dokładnie to nie wiem
Obrazek

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

ten przeciwnik jest akurat nasz rodzimy krajowy a co do wypławków malutkich to cały przegląd systematyczny tych zwierząt można zobaczy w akwarium w manufakturze w akwarium z prapłetwcami są tam takie gatunki że profesorowie z uniwerku nawet nie wiedzą co to ..... jest.

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

mogę się założyć o 100zł że to odlepka ślimacza miałem takich z kilogram kiedyś w akwarium usuwałem je mechanicznie po zgaszeniu światła nad ranem łaziły po szybach wtedy je zabijałem na mięso też dawały się łapać. Wyżej masz link do foty odlepki już rozpoznane przez kogoś ;-)
Ostatnio zmieniony 2010-01-24, 20:36 przez king, łącznie zmieniany 1 raz.

zami84
Posty: 543
Rejestracja: 2008-07-24, 14:14
Lokalizacja: Fredenbeck DE

Post autor: zami84 »

King, unikasz mnie (OT- - sorry)

Edit
Pytanie do moda: dlaczego nie mogę usunąc swojego posta (konkretnie tego)
Ostatnio zmieniony 2010-01-24, 20:40 przez zami84, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam ZAMI84
<><><><><><><>
GG: 3883330 (często niewidoczny)
Powolna reaktywacja

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Dzięki, to rzeczywiście Glossiphonia complanata. Piszą, że jest znana z opieki nad potomstwem, fajnie. Ciekawe z czym mi się przywlekło. Małych krewetek nie mam, a ślimaków mam za dużo więc mi pasuje.

OT do zami84:Bo postów nie można usuwać, można jedynie modyfikować :-)

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

z pokarmem często się przynosi żywym

similek
Posty: 32
Rejestracja: 2012-02-01, 23:15
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: similek »

odkopie troche temat... jak to zwalczyc ?

Mercedes15
Posty: 5
Rejestracja: 2010-04-11, 11:29
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Mercedes15 »

Polubić, lub no-planaria.

arsik
Posty: 1
Rejestracja: 2008-11-21, 15:28
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: arsik »

Temat może i stary, ale to nie jest wypławek na foto. To jest Alboglossiphonia sp. (syn. Glossiphonia sp.)

imrasil
Moderator
Posty: 503
Rejestracja: 2009-02-25, 14:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: imrasil »

Faktycznie temat stary.
A w dodatku odpowiedź już padła :)
Kubiszon pisze:Dzięki, to rzeczywiście Glossiphonia complanata.
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]

kasia
Posty: 4
Rejestracja: 2011-07-07, 20:25
Lokalizacja: Łódź-Lutomiersk

Post autor: kasia »

Temat stary jak te robale. Na 100% No-planaria nie działa na nie, może na młode osobniki tak na dorosłe na pewno nie. Myślałam że coś robię źle za mała dawka :roll:
Do wiadra w którym umieściłam złapane odlepki czy wypławki - [wygląda jak na tych zdjęciach] wlałam około 2 litrów wody dawkę stopniowo zwiększałam bo ciągle żyły w końcu zastosowałam jak na 200 l i nadal żyły przez 2 tygodnie. W końcu się zdenerwowałam wylałam wodę a robale utłukłam ręcznie.
W 170 l holędrze bardzo gęsto zarośniętym te robale wytłukły mi wszystkie ślimaki łącznie ze świderkami i zatoczkami. Ponad to atakują ryby widziałam jak atakują dorosłego kirysa pstrego który próbowała się uwolnić od pasożytów ale wyglądało jak by one go jakoś sparaliżowały. Wytłukły mi wszystkie krewetki , 6 kirysów, ok. 50 szt narybku zbrojnika o danio nie wspomnę które uwielbiają się chować w roślinach. Jedynie tetra czarna nie ucierpiała bo trzyma się z dala
od roślin.
W kolejnym akwarium gdzie są skalary i bocje jakby problemu nie było albo jest niewidoczny.
Mam wrażenie jakby skalary specjalnie buszowały w zaroślach i polują na coś, bo wyraźnie coś skubią, no i temperatura jest wysoka , tego lata było 30 st a normalnie 26 st

Jedyne co działa na te robale - innego sposobu jeszcze nie znalazłam to wyrzucam wszystko z akwarium , gotuje żwir , dokładnie szoruje kamienie i korzenie. rośliny dokładnie przeglądam i moczę w no- planari bo wydaje mi sie że na młode robale działa.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraby, raki, ślimaki i inne bezkręgowce”