Pytanie co do Welonek

Moderatorzy: megalomaniacc, Alchemik, wwwampir, Zafira, s050197, Vendredi, cliper, Incognito, imrasil

ODPOWIEDZ
Goralpodh

Pytanie co do Welonek

Post autor: Goralpodh » 2019-09-13, 07:00

Witam. Jestem tu nowy.
Mam pytanie.
Mam akwarium 112l. 3 male welonki. Sztuczne rosliny, nadfiltracje i dwa napowietrzacze dosyc mocne, plus oczywiscie oswietlenie.
Rybkom nic nie dolega ale mam pytanie zeby wszystko robic poprawnie.
1. Co tydzien odmulam i podmieniam czesc wody. Czy moge podmieniac kazdorazowo 70%? Bo po 4 dniach zawsze robi sie w akwarium delikatna mgielka.
2. Czy ruch wody na powierzchni przrz napowietrzacze jest wskazany czy nie?
3. Czy skoki temperatur od 22 do 25 stopni sa ok?

Awatar użytkownika
arturromarr

Pytanie co do Welonek

Post autor: arturromarr » 2019-09-20, 08:06

Cześć,
Jak będziesz podmieniał tyle wody, to nigdy nie nastąpi równowaga biologiczna w twoim akwarium i będzie mogła powstawać mgiełka, warunki dla zwierząt mimo pozornie czystej wody będą złe.
Musisz dążyć do minimalnych podmian co będzie możliwe przy dobrej filtracji i powstaniu flory bakteryjnej.
Podmieniaj np 20-25% wody raz na tydzień odmulając jednocześnie dno, ale odstanej. Jak wlejesz to do wiadra nalewasz nowej i czeka sobie przykryta tydzień.
Wkład filtra tylko przepłukuj w starej zlanej wodzie, tam muszą zagnieździć się bakterie nitryfikacyjne, nigdy pod kranem.
Ewentualne zmętnienie musisz przeczekać, to normalne zjawisko w świeżym akwarium.
Są na rynku preparaty przyspieszające start akwarium z bakteriami. Zapytaj w swoim sklepie.
Nie przekarmiaj ryb. Welonki mogą dużo zjeść i szybko zanieczyścić akwarium.
Ruch na powierzchni jest wskazany, pomaga natlenić wodę. Ważne, żeby nie było wirów w akwarium, które męczyłyby ryby.
Skoki temperatury nie są wskazane, mogą prowadzić do chorób, lepiej zainwestować w grzałkę z termostatem.
Polecam prawdziwe rośliny, ich pielęgnacja i wzrost dają też wiele satysfakcji.

Powodzenia, wszyscy początkujący muszą przez to przejść, potem jest łatwiej. :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”