Ostronos wrzody - otwarte rany

Moderatorzy: megalomaniacc, Alchemik, wwwampir, Zafira, s050197, Vendredi, cliper, Incognito, imrasil

ODPOWIEDZ
MrsSzyszka
Posty: 2
Rejestracja: 2017-01-13, 19:22
Lokalizacja: Łódź

Ostronos wrzody - otwarte rany

Post autor: MrsSzyszka » 2018-01-21, 09:43

Dzień dobry

-Zbiornik - 200 litrów

-Filtr - NCF 1500

-Obsada : Gurami marmurkowe, gurami mozaikowe, wielkopłetw wspaniały, bocja wspaniała, brzanka różowa x2, brzanka tetra x4, gupiki ok. 7 szt, ostronos, mułojad x2, otoski x3. Zdaję sobie sprawę, iż obsada jest kompletnie niedobrana i nieodpowiednia do litrażu. Zapewniam również, że jest to problem przejściowy i w bardzo niedalekiej przyszłości zamierzam zakupić większy zbiornik odpowiedni dla większych ryb jak gurami, bocje i ostronos. 

- Ryby karmię co 2-3 dzień pokarmami mrożonymi typu dafnia, kryl, wodzień, artemia, w pozostałe dni jest to pokarm suchy z Tropicala. Co jakiś czas kupuję również dżdżownice czerwone. Wcześniej karmione były również ochotką, ale słysząc o niej same złe rzeczy została odstawiona. 

-Temperatura utrzymywana ok 22-23 stopni. NO3 ok. 20, PH 7,8. Więcej testów nie mam. 

- Podmiany wody co tydzień ok 20-30 %. Dodam, że przed Nowym rokiem robiony był restart akwarium. Zmieniane było podłoże i tło, jednak zachowałam ok. 50 % "starej wody" oraz niepłukany filtr. W tym momencie akwarium jest na ziemi ogrodowej i naturalnym żwirze-piasku rzecznym, granulacja 0,8 - 1,6 mm. W akwarium nie ma żadnych sztucznych dekoracji, jedynie 3 korzenie i rośliny typu moczarka, kryptokoryna, anubias. 

- Ostronos nie zmienił swojego zachowania, śpi i zakopuje się w dzień. O zmierzchu i w nocy jest aktywny, chętnie je i pływa z przodu akwarium. Reszta ryb również bez zmian. 

- Problem leży w ogonie ostronosa. Od pewnego czasu obserwuję u niego dziwną górkę na ogonie, która pojawia się po obu stronach. Rybka ocierała się o podłoże, jednak minęło to po 2-3 dniach, a zgoniłam to na restart akwarium, świeże otoczenie. Około tydzień temu z górki zrobiła się otwarta rana. Niestety rana nie goi się. Pojawiły się za to 2 kolejne obok, a pierwsza dostała dziwny biały ślad na środku, niczym "pryszcz". 

Podejrzewam pasożyty, jednak jakie i czy jest to w ogóle prawidłowa diagnoza nie wiem, dlatego proszę o pomoc. Żadnych innych objawów nie zaobserwowałam. 

Ps. Pierwsza "górka", pojawiła się jeszcze przed restartem. 

Załączam zdjęcia : 
https://ibb.co/eREj3b
https://ibb.co/hfZOww
https://ibb.co/cyPqbw
https://ibb.co/kq5k9G
https://ibb.co/cGrdww

ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby, Leczenie i Zapobieganie”