GLON

ODPOWIEDZ
WIEWIÓRA
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-14, 16:48
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

GLON

Post autor: WIEWIÓRA »

Jestem właścicielką akwarium 250 l ostatnio niestety poddałam sie i nie wiem co zrobic w sprawie glonu.Nawet wyprowadziłam ryby do innego akwarium a w zainfekowanym wygotowałam podłoże żwir.Wymieniłam matriał biologiczny w filtrze zdezynfekowałam chlororamina rurki doprowadzajace wode z filtra.Po zalaniu ponowne wody niestety glon znowu zaczął narastać na szyby po trzech tygodniach.Może ktoś mi podpowie czym go zlikwidować albo co zaaplikować aby się go pozbyć .Na roślinach które wcześniej były przybierał formę grubego kożucha który można było usunąc poprzez zmycie .Woda przejrzysta .

Awatar użytkownika
eldakar
Posty: 28
Rejestracja: 2015-04-28, 16:54
Lokalizacja: łódź górna

Post autor: eldakar »

Aplikując chemie i dezynfekując rzeczy z akwa usuwasz skutki a nie przyczyny a dodatkowo destabilizujesz zbiornik pogarszając całą sytuację. Żeby coś poradzić daj ogólne zdjęcie akwarium, napisz jaką masz obsadę, jakie oświetlenie, czy stosujesz nawożenie jeśli tak to jakie i w jakich dawkach, zbadaj wodę w akwa i podaj wartośći: azotanów, azotynów, amoniaku i fosforu....wtedy można coś pomóc inaczej to wróżenie z fusów...a tak na szybko to zasada jest taka że jeśli w akwarium jest dużo roślin i ładnie rosną to glonów nie ma lub jest ich niewiele... a jeśli w akwa jest bida z roślinami to wtedy rosną sobie glony ;)
Ostatnio zmieniony 2017-02-26, 22:46 przez eldakar, łącznie zmieniany 2 razy.

WIEWIÓRA
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-14, 16:48
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Post autor: WIEWIÓRA »

W najbliższym czasie przyjdą zakupię testy to napisze ile czego jest obecnie .Akwarium jest puste żwir woda i glon.Na pewno muszę zmienić oświetlenie j,akie powinnam najlepiej zakupić świetlówki i jakiej firmy aby było dobrze akwarium 250 l.Z góry dziękuje za odpowiedź

Awatar użytkownika
eldakar
Posty: 28
Rejestracja: 2015-04-28, 16:54
Lokalizacja: łódź górna

Post autor: eldakar »

Wiec zakładasz zbiornik od początku...oświetlenie trzeba dobrać do roślinności...czy będą tam bardziej czy mniej wymagające gatunki... w typowo roślinnych akwariach typowa średnia moc oświetlenia to miedzy 0,5 a 0,6 wata na litr (lub w przeliczeniu na lumeny ok 50 lm na litr)...firma świetlówek nie jest aż tak ważna, największe znaczenie ma moc i barwa światła...najbardziej uniwersalna i miała dla oka barwa jak dla mnie to miedzy 4500 a 6500k...więc można zastosować połączenie różnych świetlówek o barwie z tego przedziału...A jakie są wymiary twojego akwa ?

WIEWIÓRA
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-14, 16:48
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Post autor: WIEWIÓRA »

Wymiary to 120 x50 x30 .Wczesniej miałam anubiasy swietnie rosły ,zwartke.,cryptocoryne crispatula.Kiedys tam miałam zapisane że jedna swietlówka powinna mieć 8500 k dla roślin a druga 6500 k barwa biała po 30 W Czy to jest prawidłowo
Ostatnio zmieniony 2017-02-27, 18:43 przez WIEWIÓRA, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
eldakar
Posty: 28
Rejestracja: 2015-04-28, 16:54
Lokalizacja: łódź górna

Post autor: eldakar »

Oj coś chyba pomyliłaś coś z tymi wymiarami...podejrzewam że chodziło ci o standardowe 240L czyli 120x40x50...a jeśli tak to masz dwa wyjścia. Zmodernizować oświetlenie które masz lub zakupić nowe...Ja gdybym miał zakładać nowe akwa to już raczej poszedłbym w oświetlenie ledowe (taniej i niższy rachunek za prąd, pod warunkiem że lubi się majsterkować bądź masz jakiegoś męskiego osobnika którego uszczęśliwisz tym zadaniem ), z gotowych rozwiązań opartym na świetlówkach to mogę polecić taką belkę:

http://www.aqua-nova.pl/?a=produkty&opc ... dpodkat=44

mam taką od dwóch lat i spisuje się dobrze, ma niezły odbłyśnik aluminiowy a klosz z plexi który chroni przed zachlapaniem można sobie zastąpić 2mm szklaną szybką dzięki czemu fajnie się myje i nie rysuje jak plexi...w tej belce masz już dwie świetlówki T5 po 54w każda co daje ci moc 0,45w na L dla takich mniej wymagających roślin jak napisałaś w zupełności starczy...no i pamiętaj żeby pod żwir dać 2-3cm warstwę ziemi dla roślin...

WIEWIÓRA
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-14, 16:48
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Post autor: WIEWIÓRA »

wymiary się zgadzają tylko zapomniałam napisać że akwarium panoramiczne .jak zrobię testy to sie odezwę

WIEWIÓRA
Posty: 5
Rejestracja: 2013-03-14, 16:48
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Post autor: WIEWIÓRA »

Witam zakupiłam nowe oświetlenie i zostały zrobione test wody PH 4,5-5~9 wynik 8,5 6-8 wynik powyżej 8 odczyn lekko zasadowy GH 11 kropli woda średnio twarda ogólna 7 kropli woda miękka węglanowa CO2 powyżej 9 NH3 0,5 mg/l NO2 0 mg/l NO3 10mg/l PO4 1-1,5 FE poniżej 0,1 Czy podpowiesz mi w jakiej ilości i co powinnam dodać do wody aby polepszyć jej jakość i zlikwidować wzrost glonów.

Awatar użytkownika
eldakar
Posty: 28
Rejestracja: 2015-04-28, 16:54
Lokalizacja: łódź górna

Post autor: eldakar »

Strasznie chaotycznie piszesz...rozumiem że zrobiłaś kompletny restart i to są parametry wody w akwarium, które założyłaś kilka dni temu. A więc kilka pytań:

1. Kiedy odpaliłaś ten zbiornik ?
2. Jakie masz w końcu te oświetlenie teraz ?
3. Jakie jest podłoże ?
4. Co tam jest za filtracja ?
5. Czy w tym zbiorniku coś żyje (poza roślinami) ?

No i koniecznie daj zdjęcie tego zbiornika żeby ocenić masę roślin.
Ostatnio zmieniony 2017-03-04, 23:27 przez eldakar, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”