Belka power led 120 cm- moja wizja

podziel się pomysłami
mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Belka power led 120 cm- moja wizja

Post autor: mchecinski »

Jako że moja poprzednia belka sprzedała się szybko rozpoczęły się prace nad projektem który siedział mi w głowie już dawno. Hasło przewodnie " Robię coś innego niż wszyscy".

belka powstała ze specjalnej sklejki do gięcia 4 arkusze 5 mm klejone poliuretanem razem na szablonie.
Obrazek

Następnie z pomocą przyszło cnc
Obrazek

Trochę układania
Obrazek
Obrazek

Potem już tylko 2 wieczory z lutownicą i mamy nową lampkę pokojową :)
Obrazek

Za sterowanie odpowiada sterownik aqma led - serdeczne dzięki dla autora za pomoc i podpowiedzi!!

W belce znajduje się 24 diody 1w 6500k, 24 diody 8500k, oraz 12 ful spectrum.

Każdy kolor sterowany oddzielnie przez aplikację na smartfonie.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Trochę bez sensu, że patrząc od przodu na akwarium widzisz diody. Pewnie fajnie oślepiają :lol:

Ale pomysł fajny i wykonanie eleganckie.

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

Żeby diody nie oślepiały założone są soczewki skupiające 90 stopni i czarne osłonki ( zdjęcie nr 4). Jest to moja 3 lampa na diodach power led, i wersje oślepiające odeszły już do lamusa. Tak to wygląda teraz jak siedzę na kanapie, nawet 3 latek bawiący się w pokoju już się nie skarży. Obrazek

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Super wygląda. Gratulacje. A takie pytanie techniczne diody oddziela coś od wody (jakaś szyba lub pleksa)?

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

tak od dołu jest założona 2mm plexi.

Gr4b3Q
Posty: 40
Rejestracja: 2011-02-23, 15:16
Lokalizacja: Zgierz

Post autor: Gr4b3Q »

a jak sie takie belki mają do roślin ?

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

@Gr4b3Q o wiele lepiej niż świetlówki :) a rosłiny na tym bardzo dobrze rosną :) oczywiście jeśli nie zapomnimy o nawożeniu odpowidnio dobranym do zbiornika

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

A ten metal do którego przymocowałeś jest jakiś profilowany (tzn ma jakieś żebrowanie powiększające powierzchnie)? A i jaki litraż ma to twoje akwarium? Jeszcze raz gratuluje pomysłu super wykonanie i wygląd.

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

lopuch pisze:
Ten "metal" to radiator aluminiowy dokładnie ten: https://www.piekarz.pl/pl/?item=40741. Akwarium standardowa 240. Co do radiatora to jest on na styk, świece mocą 80% i nagrzewa się do 42 stopni, bezpieczna temperatura pracy led to max 50-55 stopni.

No to się jeszcze pochwalę

Nowe otoczenie:)
Obrazek

Przy okazji nowa szafka pasująca do lampy, lity jesion na konstrukcji ze sklejki 18 mm
Obrazek

I niespodzianka 120 cm 250 kg bez podpory, brak jakiegokolwiek ugięcia :)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2016-11-17, 20:25 przez mchecinski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Bardzo estetycznie wykonan lampa. Gratulację.
Mnie by chyba drażniła ta poświata nawet jeśli nie razi i dołożyłbym jakieś ścianki.
Ciekawe jak długo Ci "pochodzą" te chiński ledy.
Ja powiem szczerze przychytrzyłem i zamontowałem czerone oraz niebieskie tego typu i po roku wyraźnie słabiej świecą. Nie matrtwi mnie to już jednak bo wyłączyłem je całkiem gdyż znacznie wydajniej stymulowały glony od roślin.
Hex pisze:@Gr4b3Q o wiele lepiej niż świetlówki :) a rosłiny na tym bardzo dobrze rosną.
Zależy jakie LED-y i jakie świetlówki. Zarówno jedne jak i drugie mają bardzo pasmowe spektrum świecenia.
Myślę, że świetlówki dydykowane dla roślin mogą być korzystniejsze od przypadkowych LED-ów.
Ostatnio zmieniony 2016-11-19, 21:37 przez arturromarr, łącznie zmieniany 3 razy.

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

efekty działania lampy po niecałych 2 miesiącach :)
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2017-01-16, 15:56 przez mchecinski, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Fajnie się prezentuje akwarium.
Możesz coś napisać o sterowaniu tym sterownikiem.
Zmieniasz barwy w ciągu dnia, masz jakąś sekwencję, czym jeszcze sterujesz?
Jeśli możesz to wrzuć zdjęcia sterownika

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

arturromarr pisze:
http://magu.pl/aqma-led-control tu masz stronę www chłopaka który stworzył ten sterownik, ja kupiłem u niego płytkę montażową, reszta wg jego wytycznych z allegro. sterowanie masz prze program z komputera lub aplikację na smartfona.
U mnie lampa pracuje od 14 do 22, 2h się rozjaśnia i 1h gasi. Diody fs lecą na 100% cała reszta 80%.
Ostatnio zmieniony 2017-01-14, 11:08 przez mchecinski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Stronkę to sobie znalazłem. :)
Mi bardziej chodzi o Twoje wrażenia jako użytkownika.

mchecinski
Posty: 19
Rejestracja: 2013-02-12, 18:09
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mchecinski »

arturromarr pisze:Stronkę to sobie znalazłem. :)
Mi bardziej chodzi o Twoje wrażenia jako użytkownika.
Wcześniej użytkowałem timer mechaniczny :) więc przeskok technologiczny niesamowity!
Możliwość sterowania lampą z telefonu fajna lecz bardziej jako bajer do pokazania dla gości.
Osobiście wolę podpiąć kompa pod usb i poustawiać wszystko na dużym ekranie. Jedna ważna sprawa o której nikt nigdzie nie pisze, moc zastosowanych diod ni jak ma się do mocy pobieranej z sieci! Sterownik oraz zasilacz w nocy bierze ok 8W, do tego trzeba dodać straty na zasilaczu i driverach.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”