Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

crypto
Posty: 35
Rejestracja: 2015-12-29, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

Post autor: crypto »

Mam obecnie w filterku wegiel aktywowany. Czy podając preparaty do nawożenia roślin(micro, makro, carbo) będą one niwelowane("niszczone") przez ten węgiel?
Ostatnio zmieniony 2016-01-04, 12:21 przez crypto, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Tak, oczywiście, taka jest rola węgla aktywowanego, żeby oczyszczał wodę więc nawozy wyłapuje też.
Pamiętaj, że (w zależności od producenta) po pewnym czasie należy go wyjąć z filtra.

crypto
Posty: 35
Rejestracja: 2015-12-29, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: crypto »

Ok dzięki za odpowiedz. Teraz już wiem. A po jakim czasie sugerujesz aby wyjąć węgiel? 2 miesiace?(tak mi się wydaje)

discus6
Posty: 451
Rejestracja: 2010-09-29, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: discus6 »

wojtekr pisze:taka jest rola węgla aktywowanego, żeby oczyszczał wodę więc nawozy wyłapuje też.
No nie wiem czy tak do końca :?:
http://tylkowoda.pl/filtry-do-wody/wegiel-aktywny/
discus6

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Oczywiście, ze nie usuwa wszystkiego w zaleznosci od wielkosci czastek, porowatosci wegla itd. Ale wlasnie tym bardziej nie stosowalbym go przy nawozeniu. Robi dobra robote ale ma tez wady bo wyjalawia wode i trzeba stosowac go z glowa. Jest dosc popularny w akwarystyce morskiej.
Dlugosc pracy okresla producent, dobre wegle to okolo 6 tygodni. Kiepskiej jakosci produkty uwalniaja zwiazki fosforu.

zaq2
Posty: 2
Rejestracja: 2016-03-15, 09:51
Lokalizacja: bdg

Post autor: zaq2 »

Witam, ja osobiście nie posunął bym się do węgla, lecz TUTAJ kupiłem nowy, co prawda jeszcze w fazie testów preparat, który super działa, dajcie znać jeżeli będziecie mieli zamiar użyć tego, dam kilka porad.

krzysiek8117
Posty: 34
Rejestracja: 2011-12-05, 17:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzysiek8117 »

Kolego zaq2 chyba coś Ci się poj... mam owce wpuścić do akwarium. Z tą reklamą to na jakieś forum rolnicze się zgłoś.

Awatar użytkownika
Zafira
Posty: 897
Rejestracja: 2008-05-22, 20:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zafira »

A ja nie podzielam tej opinii o takim znacznym wyjaławianiu wody przez węgiel. Gdyby węgiel tak bardzo wyjaławiał z nawozów, to wszelkie zbiorniki Pana Amano by nie wyglądały tak pięknie. On zalecał już od pierwszego dnia zalania akwarium stosować właśnie węgiel jako jedno z mediów filtracyjnych. Większość akwarystów powiela mit,że węgiel wyciąga wszystko,a to nie prawda. Sama stosuję od wielu lat, chłopaki z pH 68 stosują i polecają, a wiadomo jakie maja zbiorniki. Czas absorbcji węgla trwa tak do miesiąca, następnie można go w filtrze pozostawić lub wyjąć..w zależności od przyjętych kryteriów i tego, co chcemy w zbiorniku osiągnąć. Jeśli wymienimy po miesiącu i włożymy nowy, to nadal mamy właściwości absorbcyjne, jeśli zostawimy, będzie służył jako medium filtracyjne, bo węgiel jest jednym z najlepiej zasiedlanych przez bakterie mediów.
Węgiel w filtrze(dobrej firmy) krystalizuje wodę, oczyszcza, wyciąga z wody przebarwienia np. spowodowane obecnością korzeni i działa antyglonowo, ponieważ wyłapuje z wody zarodniki glonów.Dlatego węgiel do filtra od pierwszego dnia do zbiornika roślinnego, to nie jest dziś nic nowego, tylko jest to standard:-).
Ważna jest też porowatość węgla, dlatego węgiel węglowi nierówny.Pochłanianie azotu i fosforu,a także żelaza jest dość niska. Wysoka natomiast związków organicznych i DOC.
Polecam jedną z najlepszych lektur na ten temat:
http://malawi.pl/artykuly/wegiel.htm
Ostatnio zmieniony 2016-03-15, 14:26 przez Zafira, łącznie zmieniany 2 razy.
"Podwodne Ogrody"
Z pasją ku wiedzy..
Strona w budowie

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Faktycznie, pisze się o niskiej absorpcji azotanów i fosforanów przez węgiel. Ale z drugiej strony węgiel dość dobrze wyłapuje żelazo....

Mnie interesują dwie sprawy. Czy Amano używał węgla do klarowania wody i walki z glonami, czy też jako wartościowego wkładu biologicznego? Węgiel świetnie spełnia tę funkcję. Po drugie jak ma się zastosowanie węgla w akwariach nawożonych głównie do słupa wody, zwłaszcza metodą EI? System Amano stoi na bardzo bogatych w związki podłożach, a nie nawozach lanych do wody, która kilkadziesiąt razy na dobę przepływa przez węgiel aktywny.

Przyznam, że nie mam doświadczeń z tego zakresu. Moje doświadczenia z węglem pozwoliły jedynie zauważyć, że zdolności klarowania wody przez węgiel są bardzo dobre. Woda jest krystalicznie przejrzysta. Tylko czy da się w takiej wodzie utrzymać wysokie stężenie nawozów?

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zafira
Posty: 897
Rejestracja: 2008-05-22, 20:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zafira »

W artykule jest napisane,że dość dobrze, ale jeszcze jest tam skala dobra i wysoka, także bez obaw. Tyle, co wyłapie, to nie odbije się to na roślinach, normalnie można nawozić, żadnych braków nie widać po roślinach. Stosuję węgiel od lat w zbiornikach roślinnych i wszystko rośnie bez problemu i ładnie wygląda. Kubek o jakim wysokim stężeniu nawozów piszesz?, jakiego rzędu?.
Ostatnio zmieniony 2016-03-16, 09:55 przez Zafira, łącznie zmieniany 1 raz.
"Podwodne Ogrody"
Z pasją ku wiedzy..
Strona w budowie

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Trudno powiedzieć, bo od kilku lat nie mierzyłem stężenia. (na marginesie - zmotywowałaś mnie i chyba jutro to zrobię :-D )

W tygodniu podaję ok 13 mg/l NO3; 2 mg/l PO4; 16 mg/l K, 2 mg/l Mg. w makro. Jeśli wierzyć kalkulatorowi Spidera to docelowo mam 10 mg/l NO3; 1,4 mg/l PO4; 42 mg/l K oraz 10 mg/l Mg.

Do tego dochodzi KramerDrak (20,980 mg/l potasu, 3,440 mg/l magnezu, 1,875 mg/l żelaza, 715 mg/l manganu...), Daydrakon (1,300 mg/l żelaza, 500 mg/l potasu, 200 mg/l jodku, 65 mg/l manganu) i FerrDrakon K (30,000 mg/l potasu, 7,500 mg/l magnezu, 500 mg/l żelaza, 200 mg/l manganu, 100 mg/l wapnia) [dane ze strony dystrybutora, to standardowa dawka podawana co tydzień].

Jak widzisz trochę tego wlewam :).

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »

Taki opis znalazłem w sklepie internetowym


Od akwarystyczny24: Węgiel aktywny w formie pałeczek. Usuwa z wody zanieczyszczenia chemiczne, organiczne, detergenty, fenole, pestycydy. Używany także do usuwania lekarstw po zakończonych kuracjach, oraz przebarwień wody w akwariach słodkowodnych. Po jego zastosowaniu woda wypływająca z filtra jest krystalicznie czysta i pozbawiona szkodliwych związków chemicznych. Nie należy stosować węgla aktywnego dłużej niż 2 tygodnie gdyż mogą zostać usunięte również pożyteczne substancje (np. związki płynnych nawozów dla roślin).

Przede wszystkim używa się go po każdym leczeniu, usuwa on związki chemiczne i pozostałości po lekach, które nie usunięte mogłyby działać niekorzystnie. Węgiel usuwa także ciemne, żółte zabarwienia wody. Niezastąpiony w kryzysowych sytuacjach, powinien go posiadać każdy akwarysta, aby w wymienionej sytuacji można było go szybko zastosować. Należy jednak pamiętać o okresie przydatności węgla, wiele osób popełnia błąd kupując filtr w "mega promocji" z węglem i zostawia go na długo po uruchomieniu akwarium, i po pewnym czasie zaczynają się problemy. Więc zasada jest taka, aby używać węgla na tydzień maksymalnie dwa tygodnie, po tym czasie należy go wyciągnąć, bo będzie wyjaławiał wodę a nawet oddawał do niej trujące substancje.

Awatar użytkownika
Zafira
Posty: 897
Rejestracja: 2008-05-22, 20:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zafira »

To ja pokuszę się o obalenie tej teorii Andrzeja z Akwarystycznego 24, swoją drogą mojego znajomego:-). Być może jest to jakiś chwyt marketingowy,ale węgiel nie może oddać do wody, tego co zabrał..to wszystko zostaje w węglu uwięzione. Po prostu przestaje absorbować związki chemiczne i dlatego ich poziom w wodzie może rosnąć. Można pozostawić "zużyty" węgiel w filtrze, nic złego się nie stanie. Będzie siedliskiem dla bakterii. Przerabiałam już sytuacje gdzie były sinice w akwarium z filtrem, w którym był węgiel i zapomniano o wyjęciu węgla po ustąpieniu cyjanków i nic się nie stało. Gdyby dramatycznie pochłaniał nawozy, to większość akwarystów roślinnych, w tym P. Amano nie mieliby takich zbiorników. Ja również od dawna stosuję węgiel w ZBIORNIKACH ROŚLINNYCH i mogę pokazać fotki, które najlepiej potwierdzają moje słowa.Czasem połowa wielkiego kubła zawiera węgiel. Węgiel zużyty niczego nie oddaje,ale też nic nie zbiera, jest neutralny i służy tylko jako siedlisko bakterii.
Trzeba też nadmienić, iż węgiel węglowi nie równy, w zależności od producenta, porowatości itd...ma różne właściwości absorbcyjne. Mogę polecić różne węgle warte uwagi,ale nie chcę tutaj reklam umieszczać, bo to jest forum:-).
Ostatnio zmieniony 2016-03-17, 15:38 przez Zafira, łącznie zmieniany 2 razy.
"Podwodne Ogrody"
Z pasją ku wiedzy..
Strona w budowie

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

A który Twoim zdaniem węgiel jest dobry, tzn. ma duże właściwości absorpcyjne?

pastor
Posty: 39
Rejestracja: 2016-01-19, 09:34
Lokalizacja: Łódź - Karolew

Post autor: pastor »

W bimbrownictwie polecam z kokosa. Świetnie ściąga drożdże i niepożądane odpady ;-) Może w akwarystyce też by się sprawdził.
dopiero zaczynam, więc bądź wyrozumiały :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”