akwarium bałtyckie

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

akwarium bałtyckie

Post autor: użytkownik zablokowany. »

od ponad miesiąca opiekuje się akwarium bałtyckim moje spostrzeżenia porażki i sukcesy z tym związane.
Akwarium bałtyckie jest pasjonujące nieprzewidywalne, a zarazem tajemnicze.
Nikt prawie nikt takiego skarbu nie posiada ponieważ jak wielu twierdzi Bałtyk jest nieciekawy i nic godnego uwagi w nim nie ma.
Tymczasem nasze morze to szalenie dynamiczny dojrzewający jeszcze ekosystem reprezentowany przez dość dużą ilość ciekawych gatunków.
Jak to zwykle bywa gdy przeciera się szlaki nie ma jak iść na skróty i liczyć ze ktoś nam pomoże podsunie gotowe rozwiązanie na nurtujące nas problemy.
Dajmy na to filtracja:
-"oczywiście odpieniacz przecież to akwarium morskie"- otóż nie bo woda w naszym morzu się nie pieni :-P zasolenie jest na tyle małe że ciężko ubić pianę z białek znajdujących się w wodzie, oczywiście da się ale przy tych rozmiarach zbiornika co moje akwarium odpieniacz musi być naprawdę nieziemski by ubić pianę.
-"więc co dalej jeśli nie odpieniacz???" w zbiornik w zasadzie reprezentuje raczej te zbiorniki gdzie nie maszyny a odpowiednio dobrane zwierzęta dbają o czystość:
sump w zasadzie jest zbiornikiem na glony, i filtratory mszywioły małże(racicznice),
polipy meduz (chełbi), do tego całego galimatiasu jeszcze kiełże krewetki atlantyckie i bałtyckie wieloszczety, pąkle i inne dziwadła które nawet nie podejrzewam o przynależność systematyczna do którejś z grup zwierząt które znam.
-"A co z mikrobiologią i makro biologią zbiornika?"
kompletnie dzika mikroflora i fauna pochodząca z helu, w praktyce wyglądało to tak pojechaliśmy z doktorem Mariuszem Glubowskim na łowy sprowadziliśmy do łodzi niecałe 200l morskiej wody, ponad 100 kilogramów piasku z jednej z nielicznych naturalnych plaż nie usypywanych sztucznie(hel).
Jeśli chodzi o zwierzęta które widać to było ciężko ale dzięki uprzejmości Pana kierownika sekcji akwarystów Marcina Betlejewskiego, załatwił nam następujące ryby flądry(stornie)
oraz babki bycze, niestety zdrowe i całe dojechały tylko fląderki pierwsze zaczęły okazywać oznaki przyduszenia i nasza uwaga skupiła się na nich ratowaliśmy je dzielnie "i udało się", niestety babki mimo ich wigoru wycierały się w wiaderku nawet gdy ociepliła się woda nad ranem padły pewnie w ich przypadku przeważył metabolizm pewnie zatruły się metabolitami,
-Kolejne okazy przywiózł Mariusz od jakiegoś Pana od Skóry niestety nie pamiętam nazwiska były to Kury Diabły i Węgorzyce świetne ryby wręcz genialne wyglądają prawie jak potwory z najczarniejszych głębin oceanu :evil:


A oto foty
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

hmmm pięknie opowiedziane, ale zdjęć nie ma :P

Vendredi
Moderator
Posty: 970
Rejestracja: 2009-05-01, 11:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vendredi »

No jak przeczytałem to aż mnie zaciekawiło i chciałem obejrzec fotosy ale ich nie ma :P

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany. »

już wrzucam co wy tacy niecierpliwi w pracy byłem nie miałem jak to zrobiObrazek węgorzyce Obrazek Obrazekstornie Obrazekkur diabeł Obrazekiglicznia Obrazek
Ostatnio zmieniony 2009-08-27, 09:59 przez użytkownik zablokowany., łącznie zmieniany 6 razy.
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

Wrzuć te foty bboy, bo też jestem ciekaw! Rzeczywiście nasze morze jest bardzo ciekawe. Drugi rok z rzędu mam okazję spędzić nad nim więcej czasu i pływam sobie z maską po zatoce... niby ubogą mamy faunę ale i tak dla takich zapaleńców jak my to wiele się dzieje. A jak teraz odkryłem 3 gatunki krewetek to w ogóle ciekawie się zrobiło. Tak więc fajne mamy życie w morzu, szkoda tylko, że o nie nie dbamy. Co nurkuję to wyciągam jakieś butelki, folie, plastikowe kulki z pistoletów (dzieci się bawią i śmiecą) itd...

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany. »

po więcej zapraszam do Akwarium w Manufakturze myślę też że niedługo pojawią się kolejne gatunki Tasza, Motela, babki bałtyckie i jeśli uda mi się przekonac szefa na małe akwarium bałtyckie z krewetkami i krabami wełniastorękimi.
Myślę że akwarium bałtyckie będzie kontynuowane chcieli byśmy jeszcze belony ale one muszą by w walcu bo to ryby nektonowe ;-)
Ostatnio zmieniony 2009-08-26, 10:26 przez użytkownik zablokowany., łącznie zmieniany 1 raz.
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

imrasil
Moderator
Posty: 503
Rejestracja: 2009-02-25, 14:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: imrasil »

A fotek jak nie było nadal nie ma :(
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

super, fajne rybcie.

Jeszcze jak byś mógł podpisać co jest co to byłoby super

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany. »

chcecie filmy z (było: s (!)) karmienia ryboli?? jeśli tak to wam wrzucę
Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 11:06 przez użytkownik zablokowany., łącznie zmieniany 2 razy.
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

Matrixowo
Posty: 555
Rejestracja: 2009-07-27, 23:24
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Matrixowo »

dawaj dawaj :P i się nie pytaj ;d

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany. »

przeceniłem swoje umiejętności ktoś wie jak filmik zamieścic :-/
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

http://www.youtube.com/?gl=PL&hl=pl musisz założyć konto i tam krok po kroku będziesz miał opisane jak wrzucić filmik, youtube Ci go nawet sam przetworzy więc bez żadnej filozofii powinieneś dać sobie rade :)

użytkownik zablokowany.
Posty: 162
Rejestracja: 2009-05-06, 16:38
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany. »

Ostatnio zmieniony 2009-08-31, 19:14 przez użytkownik zablokowany., łącznie zmieniany 2 razy.
Caridina cf. propinqua "Orange"
Caridina sp. "Crystal Red"
Caridina sp. "Rocket"
Caridina cf. babaulti
Caridina sp. "Biene"
Caridina japonica
Neocaridina denticulata sinensis "Fire Red"
Neocaridina "blue crystal"

użytkownik zablokowany
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-01, 02:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: użytkownik zablokowany »

rybki z Bałtyku oswoiły się na tyle że jedzą z ręki zwłaszcza najmniejsza węgorzyca jest do tego stopnia towarzyska że je z ręki czad.
Kur diabeł niestety został 1 tylko po mojej nie obecności w pracy z racji tego że nie pobierają pokarmu od nikogo innego padły z głodu. I weź tu urlop :-(
Niedługo przeprowadzę się do pracy ;-)
Bo gdy mnie niema to nawet ryby nie chcą jeść :evil:
Najpierw była afera bo filmików nie było teraz jak są to nikt nie ogląda;-)
obrażę się zapraszam do obejrzenia filmików
Ostatnio zmieniony 2009-09-02, 08:49 przez użytkownik zablokowany, łącznie zmieniany 1 raz.

jabol
Posty: 821
Rejestracja: 2009-08-27, 14:38
Lokalizacja: Łodź

Post autor: jabol »

mscislaw pisze: Najpierw była afera bo filmików nie było teraz jak są to nikt nie ogląda;-)
obrażę się zapraszam do obejrzenia filmików
a to bboy i msicslaw to jedna i ta sama osoba?.. jakies rozdwojenie jazni .. czy cus?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka Morska”