Helena

grafipl
Posty: 92
Rejestracja: 2009-04-15, 10:19
Lokalizacja: okolice Łodzi

Helena

Post autor: grafipl »

Witam,
jeśli temat jest w niewłaściwym miejscu, to proszę o jego przeniesienie. Jakiś czas temu od tutusika kupiłem ślimaka - popularną helenę. Kilka dni było wszystko ok, ale później zaczął się trochę dziwnie zachowywać. Po kilka dni siedział w jednym miejscu, zakopany. To pierwszy mój taki ślimak, dlatego myślałem, że tak ma być.. Ale dzisiaj się okazało, że zdechł (dodam, że zdechł wczoraj lub dzisiaj, nie to, że leżał tam sobie od kilku dni). W każdym razie spuchł strasznie, wyszło jakieś białe mięso z niego no i teraz nie wiem, co mogło spowodować to wszystko. Czy ktoś zna tego przyczynę? Krewetom nic nie jest, mają się bardzo dobrze. Ostatnio zauważyłem oczliki w akwa (najprawdopodobniej) - może to miało związek jakiś?
Ostatnio zmieniony 2009-11-24, 13:54 przez grafipl, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

eh... mi ostatnio zdechły 3 z 4 helenek. 2 miałem też od Tutusiaka ... również nie wiem jaka była tego przyczyna.

imrasil
Moderator
Posty: 503
Rejestracja: 2009-02-25, 14:36
Lokalizacja: Łódź

Post autor: imrasil »

Aaaaaaaaaaaaaa - epidemia :!:
[center]Obrazek[/center]
[center]Obrazek[/center]

adamozw
Posty: 734
Rejestracja: 2008-08-04, 11:40
Lokalizacja: Ozorków
Kontakt:

Post autor: adamozw »

Podaj parametry wody. Jesli masz za miekka to masz przyczyne zgonu musisz miec w akwairum przynajmniej gh w okolicach 5 stopni. wedy nablonek sie u nich regeneruje.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

moje helenki od tutusika (odpukać) mają się dobrze; jednego ślimaka mam już ponad pół roku

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

adamozw pisze:Podaj parametry wody. Jesli masz za miekka to masz przyczyne zgonu musisz miec w akwairum przynajmniej gh w okolicach 5 stopni. wedy nablonek sie u nich regeneruje.
Przy niskim gh nie padły by tak szybko. Rozpuszczanie skorupy trwało by ciut dużej niż kilka dni i widoczne by były ubytki. Może te ślimaki są wrażliwe na zmiany parametrów wody?

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

tzn ślimaki u mnie padały falowo w odstępach 2 tygodniowych i skorupki do teraz są w akwa nierozpuszczone .

Awatar użytkownika
Irek
Posty: 927
Rejestracja: 2009-12-01, 16:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Irek »

Sorki za archeologię ale ostatnio kilkadziesiąt sztuk helenek przeniosłem do innego zbiornika, chyba wszystkie zdechły na samym początku. Wydaje mi się, że są bardzo wrażliwe na zmianę parametrów wody.

Awatar użytkownika
yorki111
Posty: 783
Rejestracja: 2008-06-27, 11:37
Lokalizacja: Zalew
Kontakt:

Post autor: yorki111 »

E nie sądzę. Przy restarcie 500l przeniosłem ponad 200 sztuk do 25l gdzie parametry wody znacznie się różniły. Żadna nie padła, a co więcej już są maluszki.
Obrazek

Awatar użytkownika
Irek
Posty: 927
Rejestracja: 2009-12-01, 16:24
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Irek »

A jest opcja, że endlery podgryzały im te rurki?;p

Awatar użytkownika
yorki111
Posty: 783
Rejestracja: 2008-06-27, 11:37
Lokalizacja: Zalew
Kontakt:

Post autor: yorki111 »

Raz coś takiego u siebie zaobserwowałem, ale helenka z prędkością światła schowała się w muszelce i tyle z podgryzania przez endlerki.
Obrazek

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

Witam :)
Zgodzę się z Yorkim, moje helenki przyszły do mnie z powiedzmy niewiadomego źródła -> Allegro i nic się nie działo, co więcej ostatnio wysłałem znajomemu do Przeworska helenkę i ona również przeżyła podróż i buszuje za jego zatoczkami, wydaje mi się, że to bardzo wytrzymałe ślimaki i pierwsze słyszę o takim wymieraniu, widzę że minął miesiąc od ostatniego wpisu i nie wiem jak sprawa wygląda aktualnie??
Co by tu napisać... :-P

barttru
Posty: 178
Rejestracja: 2010-01-15, 22:03
Lokalizacja: Łódź - Bałuty

Post autor: barttru »

A ja zauważyłem że młodsze sztuki lepiej akceptują nowe zbiorniki.
U mnie jak kupiłem dorosłe to też dosyć szybko padły. Później kupiłem takie sredniaczki i nie było już problemu
Pozdrawiam
Bartek

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

Ostatnio założyłem nowe akwarium, z roślinami ze ślimakarium przywędrowały wypławaki, na innym forum znalazłem wiadomość, że helenki mogą pomów w pozbyciu się tego dziadostwa i o dziwo to fakt, parę dni temu wrzuciłem jedną helenkę, co rano oglądam baniaczek w poszukiwaniu tych małych żyjątek i z dnia na dzień widzę ich coraz mniej, dziś doszło jeszcze kilka/kilkanaście sztuk zobaczymy co będzie dalej
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
mario150375
Posty: 225
Rejestracja: 2010-01-12, 20:37
Lokalizacja: Ksawerów

Post autor: mario150375 »

Witam,
Może odświeżę trochę temat. Czy ktoś z Was wie lub zauważył czy ślimaki Helena mogą zjeść padłą rybę? Pytam z czystej ciekawości. Co one jedzą gdy nie ma innych ślimaków? Bo mnożą się u mnie w tempie błyskawicznym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraby, raki, ślimaki i inne bezkręgowce”