Problem ze stabilizacją pH

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Problem ze stabilizacją pH

Post autor: Seed86 »

Witam

Mój problem polega na ustabilizowaniu pH w akwarium.
Aktualnie pH wynosi 6,7 a rano wynosiło 5.9.

Parametry:
KH 0 - 1 n
GH około 8 n
przewodność wody około 700 us
nie podaję CO2, nie dodaję żadnych nawozów
akwarium mocno natlenione.

Może ktoś zaradzi(podpowie) jak zbić GH bo domyślam się że to jest powodem zmian (buforem).
Akwa 120l.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Moim zdaniem to powodem skoków pH jest niskie kH (to ono stabilizuje pH - buforuje je). Obstawiam że w nocy kumuluje się trochę CO2 (ryby + rośliny) który to rozpuszczając się w wodzie powoduje obniżenie pH. W dzień gdy świtało już działa rośliny zużywają CO2 i pH rośnie.

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

KH stabilizuje ale to nie ono powoduje wzrost pH, KH jest ważne gdy chcemy uzyskać kwaśną wodę. Pozbierałem trochę informacji i co się okazuje nadmiar azotanów może powodować wzrost pH, nadmiar fosforu pochłania tlen i dotakowo utrudnia rozpuszczanie się tlenu w wodzie . Jest dużo niuansów które dla mnie mogą się wydawać nieistotne a jednak jest odwrotnie.
Teraz co będzie dobrym buforem ?
Nie ma dobrego buforu no chyba że ma się ekstra filtrację i nadmiar fosforu z kwasu ortofosforowego nie jest straszne( ale to poniżej pH 6), podwanie CO2 buforuje 6-6,5 pH ale używanie tej metody nie jest dobre i polecane. Najodpowiedniej było by utrzymanie czyściutkiej wody na poziomie pH 7 i nie potrzeba żadnych buforów :) - ale nie wszystkim rybom to pasuje.


Co do zmiękczania wody to jedynie ro no chyba że kationity ale tak samo jak przy pH sód nie pasuje wszystkim rybom.

parametry wody troche się poprawiły , niestety ostatnio znowu mi pH skoczyło było stabilnie 6.8 a teraz jest 7.7
kh 0-1
gh około 5
kondutktywność 350 - 300 us
dzisiaj zapodam CO2 1 bąbel na sekudę

Tak po za tematem ma ktoś do polecenia substrat biologiczny lub chemiczny pochłaniający azotany i fosforany. Mam zakupiony keramzyt ogrodniczy( jest w trakcie moczenia) zastanawiałem się nad lawą.
Może coś, ktoś ... Podpowie?

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Hm bardzo ciekawe rzeczy piszesz. Nie wiem skąd takie kwiatki bierzesz. Ale oczywiście o ile nie nastąpiła jakaś kolosalna zmiana w chemii nieorganicznej to azotany czyli jony NO3- nie powodują wzrostu pH w żadnym roztworze. Wzrost pH powodują substancje o charakterze zasadowym (a silne zasady NaOH, Mg(OH)2, Ca(OH)2), natomiast spadek pH powodują substancje o charakterze kwasowym (silne kwasy to HCl, H2SO4, H3PO4, HNO3). Natomiast sole takich kwasów i zasad mają pH (w okolicach 7). Natomiast sole mocnych kwasów i słabych zasad będą miały pH poniżej 7, a silnych zasad i słabych kwasów powyżej 7. Druga sprawa podawanie CO2 nie buforuje pH a je obniża. To od ciebie zależy na jakim poziomie chcesz uzyskać pH znam osoby które uzyskują pH 4-4,5pH przez podawanie CO2 (bez szkody dla ryb) ale przy właśnie 0 KH (które stabilizuje(buforuje) właśnie pH w zbiorniku). Fakt przy kH rzędu 6 nie uzyskasz takich wartości pH przy użyciu CO2.

Co do pozbycia się nadmiaru azotanów i fosforanów to są proste metody:
-częstsza podmiana wody aż do uzyskania ilości jakie ci odpowiadają (nie podałeś jakie wartości posiadasz obecnie że są za duże)
-zwiększenie ilości roślin w akwarium i/lub zmniejszenie ilości rybek (być może masz przerybienie)
-użycie roślin napowietrznych do zużywania substancji z akwarium.

PS powiem szczerze że allbo masz stare testy (lub jakieś niedokładne) Bo przy takich wartościach kH i gH twoje pH nie powinno być wyższe niż 7. Do tego niska przewodność 350uS także świadczy o ubogim składzie wody. Napisz ile masz tych azotanów i fosforanów.

Jeżeli chcesz troche ustabilizować pH poniżej 7 to dobrym pomysłem jest dodanie wywaru z szyszek olchy czarnej, kory dębu lub przesączu torfu kwaśnego (tylko te metody zabarwiają też wodę na herbaciany kolor a to nie każdemu pasuje).
Ostatnio zmieniony 2015-03-15, 10:04 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Lopuch ma rację , przy takim kH nie utrzymasz stabilnego pH. W nocy będzie spadać , a przez dzień podnosić
Nie możesz podnieść delikatnie kH ?

A tak w ogóle , to jaką w końcu tą wodę chcesz mieć , bo widzę że kombinujesz ostro ...raz przewodność 700...raz 300 :roll:
Do filtra, jako wkład polecam Seachem Purigen ,zbija amoniak ,azotyny i azotany , a ponadto krystalizuje wodę , mogę Ci załatwić sporo taniej niż w sklepie jak będziesz chciał
Ostatnio zmieniony 2015-03-15, 10:44 przez Pabian, łącznie zmieniany 2 razy.

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

Buforowanie CO2 teoretycznie możliwe:

CO2 + H2O <--> HCO3(-) + H(+)

wydaje się ciekawym rozwiązaniem
zwiększy się wtedy co prawda wartość twardości wodorowęglanowej ale przy niewielkich stężeniach innych jonów (Ca i Mg) będzie ona porównywalna z twardością ogólną.

Druga część dotyczy pH
Generalnie w momencie usunięcia innych jonów z roztworu (odwrócona osmoza) dodatek silnego kwasu bardzo zakwasza układ - po czasie - następuje stopniowa jego neutralizacja (zobojętnienie) prawdopodobnie przez amoniak będący składnikiem wydzielanym przez domowników - tworzy się w ten sposób sól słabej zasady i mocnego kwasu)
NH3H2O + HNO3 --> NH4NO3 + H2O
NH4(+) + H2O <---> NH3H2O + H(+) (stąd lekko kwasowe środowisko

po czasie niestety przy nadmiarze amoniaku powstaje układ o znanej zapewne nazwie - "bufor", którego składnikami są

NH4OH + NH4NO3

(pH takiego buforu to przy dużej zawartości soli - około 8 - ale z biegiem czasu będzie się podnosiło do wartości ok.9.
Aby temu zapobiec dodaje się kwasu - można azotowy, można ortofosforowy niestety musi to być dość mocny kwas tak by powstała w jego wyniku sól miała pH <7 (sól słabej zasady i mocnego kwasu)

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Hm nadmiar amoniaku w zbiorku świadczy o braku roślin lub bardzo zachwianym cyklu azotowym. W dobrze prowadzonych zbiornikach nie występuje (no chyba że komuś sypnie się azotanu amonu za dużo jako źródła N dla roślin). Wiesz co nie wiem co masz nie tak w ziorniku (może straszne przerybienie). Ja miałem w zbiorniku kH 0 gh 4-5 i pH stabilne w okolicach 4,5 (bez napowietrzania, bez CO2 jedynie podmiany były robione z RO + przesącz z torfu).

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

Codzienny problem : dolewam kwasu solnego ph spada mija doba i znowu szlak mnie trafia.
Nie wiem sam czemu tak się dzieje, zrobiłem testy (nowe jbla) no3,po4 i szczerze zabiły mnie wynikami. na każdym chyba skala mi się kończyła :). Więc szybciutko do sklepu i kupiłem substrat do usuwania fosforanów eheima - zadowolony jestem teraz około 0.2 , do tego kupiłem nitromax pro - nie zadowolony jestem azotany nadal są na zbyt wysokim poziomie mam wrażenie że ten wkład wogóle nie działa i moje podejżenia o zmiane ph idą właśnie w kierunku tego substratu. W wiadrze juz prawie czysty keramzyt, dzisiaj dojechała lawa i zeolit do tego na wzmocnienie oal bio cubes.
Pierwszym krokiem będzie wymiana około 40 litrów wody, to powinno zmniejszyć troche azotany. Następnie uruhomię filtrację z nowymi wkładami i pozostaje obserwacja i cierpliwość ( której ostatnio mi już brakuje).

Co do przerybienia jest to niemożliwe około 20 l na jedna rybe wychodzi

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Napisz coś więcej. Jakie masz akwarium (litraż) jakie trzymasz tam ryby lub inne stworzenia. Jak często i w jakich ilościach dokonujesz podmiany wody? Czy masz jakieś rośliny w akwarium jak tak to jakie i ile? Czy dodajesz jakieś nawozy jak tak to jakie i ile? Wszystko jest ważne.... Jak dużo światła masz? Jak długo świecisz? Jak ludzie poznają więcej informacji bardziej będą w stanie ci pomóc.
Ostatnio zmieniony 2015-03-17, 14:38 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

Małe sprostowanie : :)

Dzisiaj podczas rozmowy ze sprzedawcą w sklepie akwarystycznym została w mojej głowie zaszczepiona pewnego rodzaju niepewność ... dotycząca dokładności pomiaru pH.
Co się okazało sprzęt kalibrowany fabrycznie nie był skalibrowany poprawnie albo wogóle. Zamiast pH 7 wskazywało 8 ( teraz jest już poprawnie). Cieszę się że moje ryby żyją bo zapewne sprawiłem im nie lada chuśtawkę, są tego niestety efekty ( chore ryby).

Parametry stabilne kh 0 - 1
gh 3-4
ph 6,7
po4 0,05 - 0,1
no3 - 10
nh4 0

podaję CO2 i mam nadzieję na ustabilizowane pH na poziomie 6.5


Pozdrawiam

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Jeżeli masz na myśli pH-metr to zawsze trzeba go skalibrować (bo nawet jeżeli jest kalibrowany fabrycznie to czas jaki mija od wyprodukowania/skalibrowania do czasu kiedy ty go kupujesz jest na tyle długi że nie ma to większego znaczenia bo w tym czasie elektroda pH się trochę wysusza itd więc kalibracja jest wskazana). Co więcej taką kalibrację warto robić co miesiąc.

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

:) teraz to wiem że kalibraja jest niezbędna :) bo innaczej mogę sobię mierzyć.

A teraz dalej w temacie, mam zeolit w kubełku, na pytanie do sprzedawcy czy to medium filtracyjnie nie będzie zmieniać mi parametrów wody? Usłyszałem zeolit wchłania azotany.
Ciekawy jestem waszego zdania bo znowusz dostrzegam dziwne zmiany w parametrach wody.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Witam nigdy nie korzystałem z tego medium. Niby w sieci można znaleźć informacje że potrafi neutralizować amoniak i fosforany w akwarium, być może azotany też to pewnie zależy jaki rodzaj zeolitu to jest (bo to jest ogólna nazwa grupy minerałów należących do glinokrzemianów Na, Ca, Ba, Sr, K, Mn, Mg). Więc jest możliwość że część tych związków rozpuści się i zasili wodę w akwarium. Więc jeżeli zaobserwowałeś wzrost twardości ogólnej to prawdopodobnie właśnie z tego medium. Znalazłem informację w sieci że bardzo łatwo rozpuszczają się w kwasie solnym (a ty chyba go używałeś do zmiękczania wody). Dodatkowo świadczy to że prawdopodobnie w środowisku kwaśnym będą łatwo się rozpuszczać (szczególnie jeżeli masz wodę ubogą w minerały bo taka szybciej wypłukuje je z minerałów). Więc jeżeli rośnie ci przewodność i GH proponuje wyjąć to medium ( o ile zależy ci na miękkiej wodzie). Jeżeli nie masz przerybienia i masz roślinki w akwarium i co tydzień wykonujesz podmiany wody (regularnie) to nie powinieneś mieć drastycznych problemów z azotanami i fosforanami.

Seed86
Posty: 11
Rejestracja: 2015-02-08, 20:57
Lokalizacja: Lódź

Post autor: Seed86 »

No ok zeolit wywalony, lawa albo keramzyt będą ok ? Które lepsze bo ma oba media i nie wiem które wybrać a wiadomo kubełek ma ograniczoną pojemność :)

Mimo ususnięcia zeolitu ph mi rosnie, nie wiem czemu :/
Druga sprawa : CO2
Przykładowo w ciągu dnia reguluję sobie 1 bąbel na sekundę, a w nocy jest taki czad że masakra bąbluje kilkadziesiąt na s. Czym to jest spowodowane jest na to rada ?? To samo się dzieje czasami w ciągu dnia że samo z siebie przyspiesza. Jak zakręcałem co2 na noc to rano ustawienie poprzedniego dnia powodowało to samo czyli nie 1 na s tylko kilkadziesiąt /s .
Jakieś rady ? Jak to wyregulować żeby mi oczywiście obniżyło ph i trzymało na stabilnym poziomie. Na przykład: po odkręceniu rano bąble zapierdzielały , wyregulowałem sobie - 1/s , po jakims czasie nic 0/s podnoszę ciśnienie i znowu 1/s po jakims czasie powtórka
i tak aż osiągnie odpowiednie ciśnienie i leci cały czas. Bez sensu stac calymi dniami i regulować. Może coś źle robię ???

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

A masz na butli założony zaworek precyzyjny czy ustawiasz tym głównym?
Rośnie ci tylko pH czy twardość i przewodnictwo także?

Napisz co masz w akwarium (jakieś kamienie, jaki żwirek/czy substrat?) i co w filtrze?
Ostatnio zmieniony 2015-03-22, 23:12 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”