30 litrów z robakami - czyli lampka przy komputerze

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Hmmm, do każdej podmiany daje trochę bakterii. Wodę mierze po podmianie więc gdy dojdę do 6GH to zacznę ja na taką podmieniać.
Pozdrawiam
Piotr

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Wg mnie to idziesz dość ryzykowną drogą ... wg mnie to lepiej zrobić podmianę 20-30% ale na RO zmineralizowane do niższych parametrów niż chcesz docelowo osiągnąć np taką o przewodności 70-100us. W ten sposób nie tylko "rozwodnisz" tego co masz w zbiorniku (czyli w żaden sposób nie skonsumowane związki mineralne). A dostarczysz równocześnie minerały niezbędne np do rozwoju, wzrostu, wylinki. Nie jestem chemikiem, biologiem. Ale wg mnie tak jakoś to działa, że krewetka z wody też pobiera substancje potrzebne do spraw ogólnorozwojowych, jeśli jestem w błędzie to proszę o sprostowanie.
Ostatnio zmieniony 2014-10-29, 20:12 przez chwialek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Podmieniam tylko 5 litrów czyli 20 %, teoretycznie aby osiągnąć 6 GH powinienem dodawać 0,75g Salty Shrimp GH+ . Gdybym miał dawać wodę np o GH 2 to ilość dodawanej soli na 5 litrów byłaby ok 0,2g. Co prawda mam wagę z dokładnością do setnych części grama ale to są jakieś znikome ilości.
Zastanawiam się czy nie lepiej dojść do GH 6 podmianami z czystego RO a potem kilka szybkich podmian na wodę z GH 6 aby dostarczyć potrzebne składniki i już.
Czy może lepiej cały czas walić wodę z GH 6 i czekać aż sama dojdzie do tego stanu. Co prawda będzie to 10 podmian ale będzie delikatniejszy szok dla krewetek niż zjazd o 2-3 stopnie po jednej podmianie.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

Krewetki nie padły przez zbyt wysokie parametry bo jeśli by przez to miały paść to poleciałyby wszystkie lub większość. CR spokojnie na takich parametrach przeżyją jak widać na załączonym przykładzie. Problem będzie z rozmnażaniem i utrzymaniem małych ale same robale przeżyją takie parametry (nie żebym polecał ja na takich trzymać i nie od każdego będą takie wytrzymałe).
Co do dojścia do odpowiednich parametrów to lepiej dolewać wodę dorobioną do tych GH5 lub w proporcji pół na pół z RO niż samym RO. Poza tym nie licz matematycznie ile Ci potrzeba podmian ponieważ w zbiorniku i tak wytworzył się już pewien bufor i to tak matematycznie nie pójdzie:) Za to podmiany możesz robić co 2-3 dzień i powinno być szybciej. możesz też dorzucić garść aktywnego to trochę zjadą parametry. Szczerze dla mnie start z CR jak nie masz dużej wprawy bez aktywnego jest wysoce ryzykowny.

Jeśli chcesz to w piątek bede przez łódź jechał to mogę Ci dać trochę aktywnego beni i próbki pokarmów do których krewetki lecą jak szalone to będziesz wiedział czy to kwestia pokarmu czy może czegoś innego.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Aktywnego beni ? Masz na myśli takie które już chodziło w akwarium ?
Bo moje całe jest n benibachi ok 3 cm.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

Wiesz, że aktywne działające musi zbić do pH < 6,5 i GH koło 5 trzyma? I to przez kilka miesięcy nawet jak będziesz je kranem zalewał. Więc jeśli u Ciebie jest inaczej to masz coś nie tak z tym podłożem. Albo dodałeś czegoś dziwnego. Szczerze to jakoś mi umknęło, że wybrałeś beni i po parametrach widziałem zwykłe jałowe podłoże.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Drugi dzień po podmianie i nadal jest 12 więc nie rośnie.
Zobaczymy po weekendzie.
Podłoże kupiłem od naszego forumowego kolegi więc raczej jest ok.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

No nie jest oki. beni normalnie zejdzie z pH do 5,5 lub niżej i ściągnie GH do 5.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Akwarium stoi w pracy a teraz kilka dni wolnego więc nie będzie mnie korcić aby coś zmieniać ;)
Zobaczymy w poniedziałek jaka będzie twardość. Jeśli się zmniejszy to znaczy ze wszystko OK i faktycznie coś było z wodą którą zalewałem baniak - moja wina nie sprawdziłem jej parametrów.
Swoją drogą muszę zrobić test mojej lawy. Wziąłem kawałek zaleje ją RO i zobaczymy za 3 dni co się będzie działo. Jak zwiększy twardość to leci do kosza.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

zwróć uwagę na parametry jakie powinno trzymać to podłoże.

http://www.krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=4202
http://www.krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=5&t=6682

I jeśli dalej uważasz, że jest wszystko oki to ja się nie znam a moje beni było dziwne bo trzymało parametry nawet niższe niż w tych tematach. I podłoże u moich znajomych którzy trzymają krewetki też było dziwne bo samo zbijało i utrzymywało parametry.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Ja nie twierdze, że wszystko jest OK.
Po prostu nie chce za dużo kombinować.
Rozumiem, że podłoże ma zbijać parametry ale długo mu to zajmuję ? 2h ? Czy może 5 dni. Nie mam pojęcia jakie są możliwości tego podłoża i jak długo należy czekać na efekt ?
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

z tego poziomu powinno się w ciągu doby ustabilizować

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Rozumiem.
Czyli jeśli w poniedziałek zmierzę parametry i nadal będzie wysoko to są trzy szanse.
Lawa podnosi a podłoże obniża i ciągle jest GH wysokie.
Lawa nie podnosi tylko podłoże jest do bani.
Testy są do bani ;)
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

Lawy masz na tyle mało, że możesz raczej wykluczyć. Testy lub podłoże

Awatar użytkownika
martinezsanchez
Posty: 563
Rejestracja: 2009-04-02, 22:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: martinezsanchez »

Kaledon coś sugerujesz? Podłoże było z tej samej partii, ktora masz ty ja i wielu innych hodowców. Watpie ze z kilkunastu stopni twardości w dobę zjedzie do kilku. Jeśli by mialo taka moc to pytanie jak z zywotnoscią? Nawet niewielka ilość lawy moze nieźle namieszać. Jakich testów używasz? Masz jakieś skałki minerały? Jaka filtracja?
[center]-------------->>> KREWETLANDIA - ZDJĘCIA KREWETEK <<<--------------
krewetki:
crystal red/black,
taiwan bee,
tiger black/blue[/center]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”