Kilka pytań - podłoże, oświetlenie itd.

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Kilka pytań - podłoże, oświetlenie itd.

Post autor: Thetan »

Witam,

noszę się z zamiarem zmiany koncepcji zbiornika na BW. Zielone już mi się nudzi po dwóch latach;)

Moje założenia projektu:
- woda 100% RO, z filtra RO4
- światło skupione i punktowe, dające refleksy, ale nie HQI
- filtr kubełkowy o numer większy niż wynika z reklam, czyli do 250l planuję przelew 1400l/h
- podłoże piach + torf jako substrat. Torf ma przebijać się przez piach, zobaczymy czy uda mi się taki efekt
- ryby i dekoracje, to typowy biotop (Skalary, Kiryski Panda, Ramirezy, stadko Neona lub miedzika)


Trochę poczytałem, ale mam pytania:

1. Piszecie, że do BW "wystarczy 0,3W na litr", podczas gdy przy Low Techu jest to wystarczająca ilość żeby hodować proste rośliny na ziemi. Moje pytanie brzmi, czy oświetlenie znacznie poniżej tych 0,3W/l tez da radę i nie ma przeciwwskazań. Coś mi się obiło o uszy traktowanie garbników światłem, ale nie jestem pewien.
Planuję założyć zwykłe halogeny/lampki dające skupione światło, aby zobaczyć refleksy na piasku. Rośliny może, ale tylko pływające.

2. Jaką minimalną warstwę piasku polecacie? Chcę zostawić więcej miejsca w zbiorniku rybom i tutaj można zaoszczędzić na wysokości lustra wody. Rozważam też mocny skos w jednym kierunku, a-la brzeg rzeki.

3. Co dać pod piasek? Torf wystarczy? Ktoś sugerował siatkę lub kratkę aby odseparować piasek od dna (?).

4. Który filtr kubełkowy jest cichy, w miarę niezawodny i kosztuje do 400zl? Mam na oku HW-3*, JBL 1400, Tetra

5. Czy lampa UV ma sens przy wodzie 100% RO?

6. Czy torf w kuble to sposób jedynie na herbatę, czy jest miejscem dla bakterii? Może nie ma sensu go ładować, jeśli pod piaskiem już będzie?

Serdecznie dziękuję za rady!
Ostatnio zmieniony 2014-06-15, 20:00 przez Thetan, łącznie zmieniany 1 raz.

kra
Posty: 61
Rejestracja: 2010-03-02, 16:49
Lokalizacja: ldz

Post autor: kra »

Hehe a u mnie zupełnie odwrotnie, miałem przez 2 lata coś w tym stylu a teraz znowu rośliny.

Woda- nie mam RO, ale mam położoną filtrację do wody, sedymentacja oraz metale. W połączeniu z wywarami robiła się ciekawa kompozycja. Rybom najwidoczniej pasowało, obsada się ciągle tarła.

światło - u mnie było 36W na 375L. Pistie marniały, za to nurzaniec zdominował całe akwarium. Do tego z czasem piękne frędzle z kranorostów na korzeniach. niczego innego nie było. miałem też punktowe halogeny (2700K), dawały radę. Zobaczyłbym na twoim miejscu "halogenki" ledowe jak się sprawią.

5-7 cm piachu będzie ok. wg mnie duże skosy z lekkiego podłoża się nie utrzymają, a przy rybach kopiących bardzo ciężko.

nie dawałem nic pod piach i nie widzę sensu. Po jakimś czasie zrobi się na dnie taka warstwa syfu z drewna, korzeni i liści, że przebijać przez to to będzie piasek.

co jakiś czas wieszałem albo wrzucałem do mechanika torfu akwarystycznego. subiektywnie uważam, że nie robił roboty. Herbatę robiły wywary z szyszek. Do tego dorzucałem co trochę sporo liści dębu i buku.

na kubłach ani UV się nie znam, u mnie jak wiesz chodził samopał z 25L beczki napędzany pompą 2000 L/h w późniejszym czasie jeszcze mechanik. Nigdy nie obserwowałem nic niepokojącego, zdarzało mi się pomierzyć parametry dla sprawdzenia. Organoleptycznie woda była klarowna w ciemnym kolorze, za to na dnie zalegała spora warstwa syfu z resztek liści itp.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Planuję się przyłożyć do tematu i stąd woda RO, wydajny filtr itd..
Wydaje mi się, że jeśli twardość będzie bliska 0, to glony nie mają racji bytu.
Liczę się z tym, że potrzebne będzie sprzątanko co jakiś czas, ale w roślinnym też przycinam i przerzedzam rośliny, więc wyjdzie na zero.

Odnośnie grubości podłoża, to widzę na YT ładne zbiorniki BW, gdzie piachu jest max 2-3cm.
Ważne jest też tło i tu planuję powoli jakieś strukturalne zrobić. Widziałem patent z posypanym i przyklejonym piaskiem styropianem: https://www.youtube.com/watch?v=BdIyxQkXAZk
Takie coś może ładnie stopić się z podłożem i dać niesamowity efekt.

Generalnie zbiornik ma eksponować ryby, dużo przestrzeni, refleksy przy dnie. Jeszcze wybiorę jakie pielęgnice tam wsadzić.

Inspiracja przyszła z tego zbiornika BW (widac 2 razy w ciągu filmu):
https://www.youtube.com/watch?v=9KawDNqIZ70

zwirek
Posty: 7
Rejestracja: 2014-01-13, 20:07
Lokalizacja: Łódź

Post autor: zwirek »

co do tego traktowania garbnikow swiatlem to chyba jest prawda bo u mnie jest 0.23w/l przy kompaktach a i tak gdy barwie wode na mocna herbatke to po dwoch dniach kolor zanika ale do pewnej granicy, duzo lepszym rozwiazaniem od torfu w filtrze jest kora debowa w filtrze albo wywar z niej na prawde potrafi pozadnie zabarwic wode i jest latwo dostepna w kqzdej aptece kupisz ja uzywam jako podloza tylko piasku kwarcowego bo czytalem ze torf i tak straci wlasciwosci po paru miesiacach wiec uznalem ze nie ma to sensu chyba ze chcesz zbiornik miec pare miesiecy ;-) przy przedniej szybie mam jakies 2-3 cm a przy tylnej jakies 6-7 cm aha i poczytaj sobie jeszcze o armatce torfowej armatka plus ro to bedzie raj na ziemi dla mieszkancow twojego zbiornika :-)

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Armatkę sobie daruję. Chyba kubeł z torfem i szyszkami to będzie to i przy wodzie RO powinno razem wystarczyć. Jeśli to będzie mało, to wywar z kory pójdzie.
U mnie w roślinnym korzeń, nawet wyparzony, dość długo lekko barwił wodę.
To wszystko razem musi mi wystarczyć.
BW ma jeszcze tę zaletę, że przy braku roślin zmiana dekoracji, ustawienia korzeni itp. jest prosta do wykonania. Wyjmowanie to nie to samo co wygrzebywanie roślin i sadzenie. Można stale tam dokładać badyli, korzeni i wyjmować stare.

maly2st
Posty: 27
Rejestracja: 2012-02-08, 20:57
Lokalizacja: lodz

Post autor: maly2st »

Mi ktos powiedzial zeby ladne galezie wisni spreparowac i wlozyc do akwa i tak powstalo u mnie nie zamierzone BW
Proszę wybaczyć brak polskich liter głównie korzystam z telefonu.
Adminów proszę o nie denerwowanie się telefon to nie komputer.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czarne Wody”