Jakie wkłady teraz..?

carl
Posty: 98
Rejestracja: 2009-01-29, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Jakie wkłady teraz..?

Post autor: carl »

Mam już od pewnego czasu w filtrze zewnętrznym JBL e900 takie wkłady:
Wata i gąbki na samej górze, niżej biobale, keramzyt, i grys amonowy.
Myślę teraz nad zmianą tych wkładów bo troszkę już mi służą, ale nie wiem na jakie, lub co zostawić a co zamienić?
Proszę o jakąś poradę


Pozdrawiam :)

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

Biobale w kubełku, średnio... ja mam w takim samym filtrze to co dała fabryka i jest oki, na wlocie prefiltr z gąbki.
Łukasz

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

carl pisze:Mam już od pewnego czasu w filtrze zewnętrznym JBL e900 takie wkłady
No właśnie...od jakiego czasu? Bo np.
carl pisze:grys amonowy
nie powinno się trzymać za długo, gdyż to co "wychwycił z wody zaczyna oddawać z powrotem...
carl pisze:co zostawić a co zamienić?
Proponowałbym wywalić
carl pisze:biobale
wyczyścić
carl pisze:keramzyt
a w miejsce tych biobali dać np. jakiś torf...no chyba, że Twoje akwa to małe Malawi, czy Tanganika...A i oczywiście wypłukać gąbki i wymienić watę. Bardzo fajna jest z Sery :-)

carl
Posty: 98
Rejestracja: 2009-01-29, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: carl »

Jakieś 1.5 roku mam te wkłady, akwarium takie ogólne troszkę roślinek korzenie...:), na pewno będę chciał wywalić te biobale i wsadzić tam coś innego..Myślałem o ceramice, ale ten torf ciekawe muszę poczytać troszkę o tym. Watę kupie nową na pewno . Keramzyt wyczyszczę i mam trochę nowego jeszcze to zostawię. I zostaje ten grys jeszcze, nie wiem co z nim...?
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 13:15 przez carl, łącznie zmieniany 1 raz.

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

krzych0062 pisze:....a w miejsce tych biobali dać np. jakiś torf...no chyba, że Twoje akwa to małe Malawi, czy Tanganika..
Fakt, kolega nie powiedział nam jakie jakie to akwarium, lecz nie musi być to Tanganika czy małe Malawi, aby stwierdzić, że stosowanie torfu na stałe w kubełku w akwarium roślinnym czy jakimkolwiek innym ogólnym poza BW oczywiście lub innym "tego typu biotopowym" czy tez tarliskowym, mija się z sensem. Baa, w twardej wodzie kranowej na niewiele się on zda, lecz nikt nikomu nie zabroni :-P Lepiej, wydaje mi się, wrzucić jakieś dobre złoże biologiczne: ceramika lub nawet niedawno gdzieś wspominana pokruszona lawa, jest ona dobrym i chyba dość tanim złożem.
Łukasz

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

lukaszLDZ pisze: stosowanie torfu na stałe w kubełku w akwarium roślinnym czy jakimkolwiek innym ogólnym... mija się z sensem. Baa, w twardej wodzie kranowej na niewiele się on zda,
A na jakiej podstawie głosisz te teorie? Czy torf wg Ciebie potrzebny jest tylko do zbicia pH?
lukaszLDZ pisze: Lepiej, wydaje mi się, wrzucić jakieś dobre złoże biologiczne: ceramika lub nawet niedawno gdzieś wspominana pokruszona lawa, jest ona dobrym i chyba dość tanim złożem.
A wg mnie to jest bez sensu...bo skoro ma keramzyt, więc po co go wywalać i zamieniać lawą?!

carl
Posty: 98
Rejestracja: 2009-01-29, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: carl »

No jeszcze zobaczymy może ktoś się wypowie co będzie lepsze, bo zamawiać będę dopiero za tydzień, więc troszkę czasu na zastanowienie mam :D , ale nadal nie wiem czym zamienić ten grys amonowy..

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

carl pisze: nadal nie wiem czym zamienić ten grys amonowy..
Jeśli sprawdził się u Ciebie w akwa możesz kupić nowy... :-) Jeśli chodzi o ceramikę to bardzo dobry jest Siporax, tylko po mojemu skoro masz dobry keramzyt to po prostu szkoda wydawać pieniądze ;-)

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

krzych0062 pisze:A na jakiej podstawie głosisz te teorie? Czy torf wg Ciebie potrzebny jest tylko do zbicia pH?
Na takiej, że sam miałem i moim zdaniem zabiera tylko miejsce w koszyku :-) ph nie zbije zbyt wiele w twardej wodzie a garbniki i kwasy humusowe?? hm... czy ja wiem, nie jest mi do końca potrzebne podawanie ich dodatkowo do wody, kolega ma korzenie więc git, nie popadajmy w skrajności. Meritum moje jest takie, że miejsca na złoże biologiczne im więcej tym lepiej i tym ja sie zawsze kierowałem, stad mam dwa spore kubły a nie jeden.
krzych0062 pisze:A wg mnie to jest bez sensu...bo skoro ma keramzyt, więc po co go wywalać i zamieniać lawą?!
Wydawało mi się, że treść wypowiedzi wskazuje jasno, że doradziłem koledze zamiast tego nieszczęsnego torfu wrzucić dobre dodatkowe złoże biologiczne typu lawa, ceramika a nie pozbywac sie keramzytu.
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 13:45 przez lukaszLDZ, łącznie zmieniany 2 razy.
Łukasz

carl
Posty: 98
Rejestracja: 2009-01-29, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: carl »

No keramzytu mam jeszcze nowego nie używanego trochę bo kupiłem więcej, to go zostawię, tylko te biobale wymienić musze tylko czy tym torfem czy coś innego włożyć...a z tym grysem muszę pomyśleć jak nie będzie lepszej rzeczy do zamiany to może kupię nowy i tyle...

A więc narazie jest tak:
1-Wata i gąbka-zostaje
2-Biobale-wywalić, (ceramika lub torf, chyba że ma ktoś inne propozycje)
3-Keramzyt-zostaje
4-Grys Amonowy-zostawić lub jeśli ma ktoś ciekawy pomysł zamienić na coś..
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 13:53 przez carl, łącznie zmieniany 1 raz.

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

Jak masz w worku keramzyt dodatkowo to wrzucaj zamiast tych biobali go i sprawa załatwiona, nie ma o czym dyskutować ;-) chyba, że masz trochę miedzi na wydanie możesz kupić jakąś firmową ceramikę.
Łukasz

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

lukaszLDZ pisze:Na takiej, że sam miałem i moim zdaniem zabiera tylko miejsce w koszyku
Ok...to jest Twoje zdanie, do którego masz prawo :-)
lukaszLDZ pisze:garbniki i kwasy humusowe?? hm... czy ja wiem, nie jest mi do końca potrzebne podawanie ich dodatkowo do wody,
Może i dla Ciebie nie, też masz takie prawo...ale to co napisałeś odnośnie akwa roślinnego nie jest prawdą, zacytuję fragment artykułu:
" Podkreślić należy, że kwasy humusowe łatwo łączą się ze związkami żelaza, fosforu, kobaltu, manganu, miedzi, które w tej postaci są łatwo przyswajane przez rośliny. Ta zależność objawia się tym, że rośliny dobrze się ukorzeniają, tworzą mocną łodygę, a liście uzyskują ładną, zieloną barwę. Autor na podstawie wieloletnich obserwacji stwierdził, że związki humusowe w umiarkowanej ilości bardzo korzystnie wpływają na kondycję zdrowotna ryb i ich biologiczną aktywność (rozród)."
lukaszLDZ pisze:doradziłem koledze zamiast tego nieszczęsnego torfu wrzucić dobre dodatkowe złoże biologiczne typu lawa, ceramika a nie pozbywac sie keramzytu.
Nie przesadzaj z tą biologią...ten "nieszczęsny" torf załatwi z lepszym skutkiem lawę... ;-)

carl
Posty: 98
Rejestracja: 2009-01-29, 12:56
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: carl »

Keramzyt mam luźno włożony w koszyku.

lukaszLDZ
Posty: 1363
Rejestracja: 2011-04-09, 20:46
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Post autor: lukaszLDZ »

Z tymi związkami humusowymi to może i racja, ale tą "umiarkowaną ilość", o której mowa w zacytowanym fragmencie, zapewne oddają korzonki, więc bez przesady. Myślę, że do wszystkiego należy podchodzić z głową, rozsądkiem i dystansem. Owszem można bawić się w małego chemika i badać przez lata i testować aby dojść do tego , że coś co testowaliśmy wpływa pozytywnie, i to w określonych warunkach na całokształt, w 1- góra 2%. Pytanie tylko, po co :?: ;-) Mając natomiast na uwadze to, że nasze zbiorniki, jakie duże by nie były, są i tak niewielkimi kałużami, stabilność biologiczna jest tu priorytetem i gdy jej nie nic tu nie pomoże. :-)

EDOt: AA pomijam już kwestię, otwierania kubła i wymiany wkładu torfowego ;-)
Ostatnio zmieniony 2013-01-13, 14:06 przez lukaszLDZ, łącznie zmieniany 1 raz.
Łukasz

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

lukaszLDZ pisze: Mając natomiast na uwadze to, że nasze zbiorniki, jakie duże by nie były, są i tak niewielkimi kałużami, stabilność biologiczna jest tu priorytetem
I z tym się zgadzam w 100%...jednak sama ceramika, czy też keramzyt, lawa, pumeks tego nam nie dadzą. A właśnie dodając trochę torfu(choćby i do kubła) wprowadzimy tę biologię do życia swego akwa... ;-) Ale to jest moje zdanie, do którego również mam prawo ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”