Oophaga pumilio - żabi rarytas :)

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Posty: 402
Rejestracja: 2010-03-18, 12:37
Lokalizacja: Brzustów/Będków

Post autor: Witek Miszczak »

Mimo wielkiej sympatii Krzysztofie niestety nie mogę zrozumieć Twojego stanowiska w uprawie emersyjnej Microsorium. Być może nie zrozumiałem niezwykle kunktatorskiej wypowiedzi :shock: .
W swoich (i cudzych) paludariach uprawiałem tenże gatunek z powodzeniem, jak również Bolbitis, który osiąga gigantyczne rozmiary. Przy wilgotności względnej blisko 100% rośliny praktycznie nie różnią się od wersji submersyjnej, a przy niższych na liściach pojawiają się skupiska zarodników. Przeniesienie emersa pod wodę nie powoduje straty liści, nawet mam wrażenie, że liście są trwalsze. Moje suche mikro w akwarium przetrwały ponad 3 lata.

...a żabulce prześwietne.
Ostatnio zmieniony 2012-12-30, 11:38 przez Witek Miszczak, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Witam !

W roku od zakupu Oophaga pumilio ,,Salt Creek" w końcu mogę to napisać - udało ,,mi" się je rozmnożyć :-) Nie miałem pojęcia o tym, że w ogóle cokolwiek się dzieje w temacie ich rozmnażania, a piszcząc prawdę - zacząłem się już martwić, że pomimo, że mam pod opieką ich 10 szt. i żadnego przychówku - to pewno coś robię źle. Najpierw miałem tyle szczęścia, że na kupionych 5 młodych żab - miałem 5 samców 8-) , koniecznym więc było dokupienie następnych sztuk, z których jedna w końcu okazała się samicą - Norbie wielkie dzięki. Patrzę więc sobie w zbiornik i nie wierzę - maleńka żabka ! Oophaga pumilio ,,Salt Creek" jest samym w sobie już małym gatunkiem, ale ich młode jak wyjdą z wody to dosłownie pchły ! Zdając sobie sprawę z tego, że mało kto na tym forum (a i w Polsce również ;-) ) zna temat drzewołazów - to wyjaśniam ;-) Samo rozmnożenie drzewołazów nie jest sprawą prostą, a rodzaj Oophaga uważany jest wśród hobbystów za najtrudniejszy do rozmnożenia. Kijanki tego rodzaju są karmione przez samice niezapłodnionymi jajami. Poniżej trzy filmy z moim przychówkiem, a na samym końcu film NationalGeographic pokazujący jak wygląda karmienie kijanki przez samicę :

http://www.youtube.com/watch?v=5XaoQNzg ... e=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=GMtXNRAe ... e=youtu.be

http://www.youtube.com/watch?v=zBfm7AQi ... e=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=4SispCYjUTE


Pozdrawiam
furraan
Ostatnio zmieniony 2013-11-26, 01:16 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
rasmik
Posty: 253
Rejestracja: 2009-03-09, 22:50
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: rasmik »

Gratulacje !!! fajne maluchy:)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

:-)
jeszcze malucha nie widziałem, ale wypatruje, ciekawych zapraszam do klubu ŁSAiT na oglądanie terrariów i akwariów

piszcie pw ;-)
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Posty: 402
Rejestracja: 2010-03-18, 12:37
Lokalizacja: Brzustów/Będków

Post autor: Witek Miszczak »

Co nowego w żabim świecie?
Obrazek

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

W sumie nic nowego - jedzą, skaczą i ładnie śpiewają ;-) Kupiłem sobie też 3 szt. innej odmiany Oophaga pumilio - ,,Bastimentos", które wyglądają tak :

Obrazek

Obrazek

Obrazek

P.S.

Ta wytatuowana żaba to Oophaga pumilio ,,Blue Jeans" ;-)
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Posty: 402
Rejestracja: 2010-03-18, 12:37
Lokalizacja: Brzustów/Będków

Post autor: Witek Miszczak »

Te twoje na golasa, bez dżinsów (jeans'ów). Coś chyba zbuduję jakąś skrzynię...

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Witek Miszczak pisze:Coś chyba zbuduję jakąś skrzynię...
Super - jestem pewien, że dasz radę z tymi ślicznymi żabami.
Doświadczenie akwarystyczne jest bardzo cenne - bo u świadomych akwarystów wypracowało coś takiego jak systematyczność, która jest konieczna w przypadku posiadania tych żab. Zanim zaczniesz cokolwiek robić w temacie posiadania drzewołazów przeczytaj mój artykuł - da Ci mniej więcej obraz tego, ,,czym to się je" ;-) :
http://drzewolazy.pl/forum/index.php?topic=1849.0
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Posty: 402
Rejestracja: 2010-03-18, 12:37
Lokalizacja: Brzustów/Będków

Post autor: Witek Miszczak »

Przeczytałem. Szacun.

Co do chudnięcia co prawda ryb stosuję ze 100% pozytywnym skutkiem środek do odrobaczania ptactwa Levamisol, który mimo kilkukrotnych przekroczeń dawki nie był toksyczny dla ryb i krewetek. Co do zraszania myślałem o wykorzystaniu foggera - pojemnik z wodą RO na samej górze terrarium po całej szerokości. Co do spuszczania nadmiaru wód gruntowych, to zrobię otwór w dnie, wkleję rurkę, pod terrarium na to wężyk i do jakiegoś pojemnika (pet) - taki dren. Trochę mnie te muchy niepokoją. Co sądzisz o wylęganiu ochotki i wodzienia? Na oko to to chudzizna, ale łatwo dostępne w każdych ilościach.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Witek Miszczak pisze:Trochę mnie te muchy niepokoją. Co sądzisz o wylęganiu ochotki i wodzienia? Na oko to to chudzizna, ale łatwo dostępne w każdych ilościach.
Uwierz w siebie (z tymi muchami) ;) Wodzień i ochotka całkowicie odpadają :idea:
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
Witek Miszczak
Posty: 402
Rejestracja: 2010-03-18, 12:37
Lokalizacja: Brzustów/Będków

Post autor: Witek Miszczak »

A takie "normalne" owocówki nie mogą być? Zdaję sobie sprawę, że porcja podana musiałaby być z 10 razy większa, bo część "towaru" jest w locie.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Z latającą owocówką nie ma szans. Ale po co takie kombinowanie - spróbuj z owocówką, którą się chowa dla żab ;) Popróbujesz, popróbujesz, a w końcu się nauczysz (a w razie czego przy niepowodzeniu kupisz na giełdzie). Robienie much samemu jest zwyczajnie tańsze ;-)
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Przedstawiam Wam tymczasowy zbiornik (akwarium wykonane ze szkła OW) o wymiarach : 53x36x30 dla moich 3 szt. Oophaga pumilio ,,Bastimentos", który mam w mieszkaniu. Zbiornik jest przykryty w 2/3 szybą, natomiast 1/3 (patrząc od przodu) zajmuje ramka z profilu aluminiowego, w której znajduje się siatka tzw. ,,kwasówka" - stanowiąca wentylację zbiornika. Wbrew panującej ,,modzie" (jak i prawdzie pisząc, ze względu na ograniczoną szerokość miejsca na zbiornik) zdecydowałem się na oświetlenie HQI - 70 W, 6500 K firmy Osram (zamiast nielubianego przeze mnie LED) - w przeciwnym razie zdecydowanie kierowałbym się ku oświetleniu w technologii T8 (największy wybór i najmniejsze koszty) - względnie T5.
Wychodząc więc z założenia starego porzekadła - ,,jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma" - postanowiłem z dostępnych mi materiałów, wykonać coś, co będzie w stanie zadowolić ten stan ,,przejściowy" (oświetlenie jednak będzie wykorzystywane dalej ;-) ).

Tu szczególne podziękowania dla mojego bliskiego kolegi mgr inż. Krzysztofa Kijanowskiego, któremu zawdzięczam ww. oświetlenie (jak i większość z moich hobbystyczno-technologicznych dokonań ;-) ).

Za ,,szafkę" pod ww. zbiornik wykorzystałem stolik od starej maszyny marki Singer (będącej od nowości w mojej rodzinie) - myślę, że moje babcie byłby ze mnie dumne :-D

Przedstawiony Wam niżej zbiornik zastąpi niedługo terrarium wertykalne o wym. 40x40x60 lub 50x50x70/80

A teraz foty i 2 krótkie filmy zbiornika :


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


https://www.youtube.com/watch?v=gfE33b9lFGI

https://www.youtube.com/watch?v=bqAryQrhyjI

Pozdrawiam
furraan
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

A co za oświetlenie tam masz ??

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Hex czy Ty czytałeś tekst ? - jest napisane że HQI 70 W 6500 K firmy Osram :-P
Ostatnio zmieniony 2014-04-26, 22:05 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”