Oophaga pumilio - żabi rarytas :)

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Oophaga pumilio - żabi rarytas :)

Post autor: furraan »

Witam !

Zdecydowałem się na założenie tego wątku z uwagi na to, że od 2 tygodni opiekuję (choć nie są moją własnością) się właśnie tym gatunkiem. Prawie przez prawie 6 lat uważałem, że Oophaga pumilio jest gatunkiem ładnym - jednak drogim, i nie do końca wart swojej ceny. Z przykrością stwierdzam - że się myliłem ;)
W Łódzkim Stowarzyszeniu Akwarystów i Terrarystów w którym się społecznie udzielam, niedawno ukończyłem zbiornik o wym. 100*50*65 cm. Od grona najważniejszych jego osób usłyszałem coś w ten ,,deseń" ;) - mogę kupować jakie chcę, ale w terrarium mają się znajdować żaby wyjątkowe - nawet wśród drzewołazów. Pod uwagę brałem 2 gat. :
- Excidobates mysteriosus
- Oophaga pumilio
Co prawda mój wybór padł najpierw na Excidobates mysteriosus, ale wyszło tak, że kupiłem Oophaga pumilio ,,Sal Creek"
Żaby (zdrowe i piękne) w ilości 5 szt. (nie znałem jeszcze ich płci, ale teraz wiem na 100% że mam jednego samca) kupiłem u Adama z VivariumLand. Po zrobieniu w obie strony ponad 400 km żabska włożyłem do terrarium, no i oczywiście w nim zniknęły ;) - co nie jest w sumie nic dziwnego. Po jakiejś 1 godzinie - wszystkie wyszły, a jedna z nich zaczęła śpiewać :D . Wiem, wszystko to jest bardzo banalne, ale chodzi mi o coś zupełnie innego - o ich zachowanie !

Oprócz wyjątkowego rozmnażania (razem z Ranitomeya - karmienie przez samicę ,,pustymi" jajami), czynnikiem który zdecydowanie je różni od reszty żab - to jakby zupełnie inny sposób poruszania się. Nie potrafię go dokładnie zdefiniować, ale jest to taki : krótki, zdecydowany i energiczny chód.
Kupując 5 szt. miałem trochę obaw czy w ww. zbiorniku dadzą radę koegzystować razem, ze względu na teoretyczną dość dużą agresję wśród małych gatunków (gdyby nie, miały być podzielone), ale na szczęście na chwilę obecną wszystkie doskonale się ze sobą dogadują :) Nie są też w żaden sposób płochliwe, i czasami muszę je dosłownie odpychać lekko palcami od brzegu terrarium, bo boję się, że mi ucieknie na zewnątrz - bo na dłonie/palce już i tak skaczą ;)

Zachęcam do odwiedzenia strony : www.drzewolazy.pl i hodowli tych pięknych żab. Łodzian zapraszam do Łódzkiego Stowarzyszenia Akwarystów i Terrarystów, gdzie mogą na żywo zobaczyć te małe pchełki, a oprócz tego do społecznego udzielania się w Stowarzyszeniu.

A na koniec kilka fot ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pozdrawiam
furraan
Ostatnio zmieniony 2012-11-16, 17:44 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
mat114
Posty: 1020
Rejestracja: 2009-03-19, 21:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mat114 »

Ależ maluszki! Wielkość terrarium dla tych 5 sztuk jest niczego sobie :-D :-D Muszę do klubu wpaść zobaczyć stwory :mrgreen:
Posiadanie zwierząt NIE JEST obowiązkiem, natomiast ich posiadanie RODZI OBOWIĄZKI.

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

mat114 pisze:Ależ maluszki! Wielkość terrarium dla tych 5 sztuk jest niczego sobie :-D :-D Muszę do klubu wpaść zobaczyć stwory :mrgreen:
Mateusz daj znać - może odwiedzimy je razem ? :)
Nie byłem tam 1000 lat. :P

Swoją drogą - zdecydowanie doceniam kreatywność i chęć posiadania czegoś wyjątkowego, dzięki temu laik poznaje nowe ciekawe gatunki oraz ich specyfikę bytowania.
Z zaciekawieniem bd śledził wątek.
furraan pisze:Oprócz wyjątkowego rozmnażania (razem z Ranitomeya - karmienie przez samicę ,,pustymi" jajami), czynnikiem który zdecydowanie je różni od reszty żab - to jakby zupełnie inny sposób poruszania się. Nie potrafię go dokładnie zdefiniować, ale jest to taki : krótki, zdecydowany i energiczny chód.
Może jakiś filmik poglądowy ? :)

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

piękne...

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Terrarium w ŁSAiT wypełniło się nw. bromeliami :

http://bromelien-westermann.eu/neoregelia_142_13.html
http://bromelien-westermann.eu/neoregel ... 27_50.html
http://bromelien-westermann.eu/neoregel ... 33_50.html
http://bromelien-westermann.eu/neoregelia_153_13.html
http://bromelien-westermann.eu/neoregel ... 87_13.html
http://bromelien-westermann.eu/neoregel ... 95_13.html

Pomimo obaw (mróz) rośliny dotarły do mnie w stanie bardzo dobrym.

Teraz trzymam kciuki za to, żeby rośliny miały się dobrze, i żeby zaczęły ,,dawać" młode rośliny. Z pewnością (o ile urosną ;) ) za jakiś czas będą do sprzedania po trochę niższej cenie, niż płaciłem ,,ja".

Na koniec wrzucam zdjęcie kawałka terra, i krótki film (sorry za prześwietlony film - ale nad terra jest sporo światła :4x39W).

Obrazek

http://www.youtube.com/watch?v=z3xxt02Q ... e=youtu.be

Pozdrawiam
furraan
Ostatnio zmieniony 2012-12-21, 17:25 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

Awatar użytkownika
wachkala
Posty: 63
Rejestracja: 2012-02-02, 22:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wachkala »

filmik świetny, żabki jeszcze lepsze.
Mam pytanie odnośnie roślin. Widzę, że są tam anubiasy (nana?) a czy microzoria też udałoby się zaadoptować do takiego wilgotnego terrarium?
Co to za roślina w 1:11 minucie po lewej stronie? to wygląda jak mała amazonka.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Tak, to są Anubias-y nana. Ta roślina na 1.11 to właśnie Microsorum ;) I jedna i druga roślina jak najbardziej dają radę w takiej wilgotności. Mam obydwie w swoich prywatnych terrariach, i bardzo mi się podobają :) Oczywiście muszą przeżyć ,,stan przejściowy" - ale potem już zwyczajnie rosną. Nie można zapominać oczywiście o ich zraszaniu (najlepiej automatycznym).

Ogólnie bardzo polecam tą gałąź hobbystycznej roślinności (nie wspominając już o samych drzewołazach :-P ). To hobby jest o tyle wdzięczne, że wszelakie niepożądane ,,zielone naloty" w akwarystyce roślinnej, w wilgotnych terrariach są zaletą - ścianki i korzenie wyglądają wtedy bardzo naturalnie :-D
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

nemrod
Posty: 177
Rejestracja: 2009-10-17, 04:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: nemrod »

wachkala pisze:... a czy microzoria też udałoby się zaadoptować do takiego wilgotnego terrarium?
Takie działanie w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

nemrod pisze:
wachkala pisze:... a czy microzoria też udałoby się zaadoptować do takiego wilgotnego terrarium?
Takie działanie w ogóle nie wchodzi w rachubę.
Nemrod myślę, że jeżeli Tobie się nie udało, to nie znaczy, że nie udaje się innym (de facto mam tu na myśli moja osobę ;-) )
Microsorum narrow w jednym z moich terrarii (zdjęcia robione dosłownie kilka minut temu, dla obalenia Twojego twierdzenia :-P : ) :
Obrazek

Obrazek

Experientia optima magistra est ;-)
Ostatnio zmieniony 2012-12-23, 12:02 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

nemrod
Posty: 177
Rejestracja: 2009-10-17, 04:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: nemrod »

furraan pisze:Nemrod myślę, że jeżeli Tobie się nie udało, to nie znaczy, że nie udaje się innym (de facto mam tu na myśli moja osobę ;-) )
Ja nawet nie próbowałem. Nie podejmuję się zadań, które z założenia skazane są na klęskę.
furraan pisze:Microsorum narrow w jednym z moich terrarii (zdjęcia robione dosłownie kilka minut temu, dla obalenia Twojego twierdzenia :-P : )
Te zdjęcia nie obalają żadnego z twierdzeń, w tym moich. Pokazane na fotkach rośliny zostały zaadaptowane.
furraan pisze:Experientia optima magistra est ;-)
Actum ne agas. :-D

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Nemrod wczoraj ganiłeś kogoś o ,,nabijanie posta". Dziś sam robisz to samo .............
Skoro Twoja wypowiedź nie tyczyła się wątku merytorycznego, a jedynie błędu literowego (co oczywiście zmienia sens), to jak to inaczej trzeba rozumieć ? :roll:
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

nemrod
Posty: 177
Rejestracja: 2009-10-17, 04:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: nemrod »

furraan pisze:Skoro Twoja wypowiedź nie tyczyła się wątku merytorycznego...
Tyczyła wątku merytorycznego. I szacunku dla czytających. Różnica między adopcją i adaptacją jest zbyt duża, by ją zgonić na błąd literowy.

Awatar użytkownika
wachkala
Posty: 63
Rejestracja: 2012-02-02, 22:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wachkala »

O drzewołazach marze już piaty rok. Przymierzałem się do nich ale ....
stwierdziłem, że najlepiej będzie zacząć trzymanie drzewołazów od hodowli karmówki. I już na początku poległem. absolutnie w żaden sposób nie umiem utrzymać hodowli muszek. Żeby tego było mało nie umiem ich wyjąć z hodowli więc już totalna porażka.

Ok, nie będę miał drzewołazów bo ich nie nakarmię ale czy umiałbym zrobić tropikalne terrarium? I tu poległem po raz drugi. Terrarium działało pół roku. Estetyka mniej niż 0, anubiasy nana stanęły nie rosły ani nie marniały, różne gatunki mchu stanęły lub marniały i microzorium nie zależnie od gatunku marniało.
Ale nie ma tego złego. Przekonałem się że mchy można obsadzić na częściach korzeni wystających z wody, to samo można zrobić z anubiasami. Zrobiłem taką aranżację u mnie w akwarium i działa i ładnie wygląda. Niestety microzorium i w tym przypadku się nie przyjęło, zmarniało.

Stąd moje pytanie o microzorium, czy w ogóle jest szansa na uprawę poza wodą. Widzę, że można, tylko może ono potrzebuje większą wilgotność niż anubiasy i mchy? Podejrzewam, że konieczne byłoby zraszanie, czego w przypadku mchów i anubiasów nie robię.

Nadal marzę o drzewołazach, czasem siedzę z nosem przy ekranie i oglądam wszystkie filmy na youtube. Co jakiś czas dopytuję się o bromelie w ogrodniczych sklepach jak robię zakupy.
A dziś w ogrodniczym widziałem 3 gatunki bromielii, aż mnie skręcało żeby kupić. 30 minut przy nich stałem i wybierałem. W końcu dałem spokój. Żabek i tak nie będę miał ale może dałoby się bromelie zaadaptować do hydroponiki???
Podkreślone dla nemroda żeby się chłopak cieszył, że zauważa literówki i oczywiście przynosi to efekty.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Jedyne co mi przy chodzi do głowy, to zaproponowanie Tobie wizyty w ŁSAiT. Zobaczysz na własne oczy zbiornik ,,full wypas'' jak i wersję najtańszą dla drzewołazów. Karmówka dla żab to też żaden problem, wystarczy trochę wprawy. To nie jest jakieś bardzo trudne ;-) Jedyną rzeczą jaka jest potrzebna - to odpowiedzialność ! Gwarantuję, że każda z nowych osób zaczynających z drzewołazami popełni dużo mniej błędów niż ja przez lata - pomogę swoją wiedzą i doświadczeniem jak będę umiał :-) Z góry zaznaczam, że jest to niszowe hobby, i że może się okazać za jakiś czas, że ja sam będę uczył się czegoś od Ciebie ;-)
Ostatnio zmieniony 2012-12-25, 00:12 przez furraan, łącznie zmieniany 1 raz.
,, ... idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch .. "

,, .. bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy .."

Zbigniew Herbert

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”