Dylemat odkryte czy z pokrywą akwarium

podziel się pomysłami
ODPOWIEDZ
anders
Posty: 16
Rejestracja: 2014-02-13, 20:08
Lokalizacja: Tomaszów Maz

Dylemat odkryte czy z pokrywą akwarium

Post autor: anders »

Tak jak w temacie zastanawiam sie nad postawieniem baniaka około 98l 70x40xh35 . I nie wiem czy robic pokrywę czy zakupić belkę oświetleniową. Światło planuję dać 2x24W i do tego dostosować rośliny będę miał bez CO2 ewentualnie w płynie z jakimiś nawozami jeżeli będzie potrzeba.
Za pokrywą przemawia do mnie :
1. chyba mi się lepiej podoba (chociaż z belkami nie widziałem na żywo)
2. rurki od filtra zewnętrznego zamaskowane
3. mam 3,5 letniego syna nie wrzuci piłki czy innych zabawek
4. chciałbym w baniaku trzymać oprócz rybek krewetki ślimaki. Czy one nie powychodzą jak bedzie odkryte?

Za belką :
1. cena chyba była by niższa niż zrobienie pokrywy
2. z pokrywami robionymi zdarzaja się problemy (wypaczają się , puchną) ryzyko jest i trzeba włożyć trochę pracy
3. najważniejsza sprawa to temperatura w akwarium , obecnie mam 54l owalne z pokrywą 1x24w i bez zadnej grzałki mam 29-30 stopni. Latem może być jeszcze gorzej.

Jakie rzeczy przemawiają za poszczegołnymi rozwiązaniami? Co byście doradzili ?

Zastanawiam się jeszcze nad tłem i chciałbym sobie kupić takie mleczne. Mam pytanie czy przyssawki którymi jest przymocowana rurka wylotowa filtr od zewnętrznej strony akwarium będą w jakiś sposób się odznaczać na tym tle ?
Ostatnio zmieniony 2014-03-19, 13:30 przez anders, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
chodysVR6
Posty: 439
Rejestracja: 2010-11-06, 14:50
Lokalizacja: Łódź

Post autor: chodysVR6 »

Ja miałem 450 litrów z pokrywą , później zrobiłem 160 z belkami i już teraz każde jest otwarte. Przy belce możesz kupić szklane rurki, lub plexi (można samemu zrobić) i nie będą straszyły.
Syn faktycznie może coś wrzucić , ale to też nie jest tak że belka stojąca na nóżkach ma 5 cm. Więc musiał by dobrze wcelować .
Niektóre ryby wyskakują , krewetkom też to się zdarza , ślimaki raczej nie (nie spotkałem się).
Przy belce musisz sie liczyć z dolewkami wody bo bardzo paruje za to temperatura na pewno jest mniejsza.
Belka daje duże ułatwienie przy pracach pielęgnacyjnych w akwarium.
Ale warto żebyś zobaczył na żywo takie akwarium bo zdjęcia faktycznie nie oddają uroku.
Co do tła to nie powinno. Zawsze rurki możesz przymocować na bocznych. ;-)
Lepiej jeździć na ropę bryczką niż na LPG zapalniczką

MST MS 01D VIP

Awatar użytkownika
koziello
Posty: 244
Rejestracja: 2012-01-21, 20:59
Lokalizacja: Łódź

Post autor: koziello »

Helenki potrafią wyjść jak nie ma pokrywy... kiedyś przyłapałem jedną, dla innej niestety było za późno...

Obrazek
"Pośpiech w akwarystyce, jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi"

Obrazek

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Jeżeli chodzi o estetykę, to odkryte wygląda ładniej, o ile nie ma wzmocnień. Ale to sprawa gustu i moim zdaniem najlepiej wygląda akwarium zabudowane, dlatego moje następne takie będzie ;-).

Z mojego doświadczenia ślimaki prawie wszystkie wychodzą, najbardziej neritiny, ale ampularie, helenki też. Nie spotkałem się z wychodzeniem u świderków i zatoczków.

Przy akwariach odkrytych dochodzi jeszcze większe parowanie wody - częstsze dolewki, ale za to nawilżamy pokój.

Tak naprawdę głównym problemem jest to co może nam wyskoczyć. Każda ryba może wyskoczyć z akwarium, nawet te przydenne - mi wyskoczył ziemiojad - a są ryby, które wyskoczą na pewno i tutaj trzeba zrobić ocenę ryzyka.

Awatar użytkownika
andrzej_vader
Posty: 357
Rejestracja: 2009-10-18, 21:02
Lokalizacja: Łódź

Post autor: andrzej_vader »

Wszystko zależy jakie to ma być akwarium. Jeśli roślinne, to pokrywa plastikowa (wypraska) zostanie znienawidzona przez Ciebie już po kilku dniach grzebania, kiedy trzeba ja przesuwać, odsuwać i zdejmować w celu pogmerania w akwarium. Jeśli robiona to musisz to zrobić tak, aby przystosować sensownie otwarcie, aby nie sprawiało kłopotu przy wkładaniu rąk. Belka ma ta przewagę, że łatwo się obsługuje wnętrze akwarium.
W przypadku akwarium towarzyskiego z rybami pewnie pokrywy będą bezpieczniejsze dla podopiecznych (ryby, krewetki).
Ryby, krewetki i ślimaki będą wychodzić i wyskakiwać z otwartego akwarium. Szczególnie jeśli ma się kilka gatunków z których jedne straszą drugie.
Ja mam otwarte i zamknięte akwaria więc juz to wszystko przerabiałem. :mrgreen:

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

andrzej_vader pisze:Jeśli roślinne, to pokrywa plastikowa (wypraska) zostanie znienawidzona przez Ciebie już po kilku dniach grzebania, kiedy trzeba ja przesuwać, odsuwać i zdejmować w celu pogmerania w akwarium.
W tym przypadku to koledze nie grozi, gdyż ma wymiar niestandardowy-70 cm. ;-) Ale oczywiście masz rację w 100%, takie pokrywy to totalna porażka dla akwarystów :-/
andrzej_vader pisze:Jeśli robiona to musisz to zrobić tak, aby przystosować sensownie otwarcie, aby nie sprawiało kłopotu przy wkładaniu rąk.
Dokładnie tak...i tu polecam wzorować się na pokrywach f-my Juwell...są doskonale pomyślane a grzebanie wewnątrz akwa nie sprawia problemu ;-)
Zatem oba warianty-pokrywa lub odkryte-mają swoje plusy i minusy...do tego dochodzi estetyka wykonania i "dopasowanie" do całościowego wystroju pokoju... :-)

anders
Posty: 16
Rejestracja: 2014-02-13, 20:08
Lokalizacja: Tomaszów Maz

Post autor: anders »

koziello, dalej trzymasz ślimaki czy zrezygnowałeś a może przykryłeś akwarium ? A co z krewetkami też wychodzą czy z nimi nie bedzie problemu ? A jak ma się przykrywanie zbiornika np szybą ma ktoś może zdjęcia jak to wygląda i jak zrobic żeby było estetycznie (wzmocnień nie mam) ?

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

anders pisze:A co z krewetkami też wychodzą czy z nimi nie bedzie problemu ?
Jeśli krewetki wychodzą ze zbiornika oznacza to, że nie odpowiadają im parametry wody...choć są krewetki, które lubią skakać i często zdarza im się ponownie nie trafić do wody...mówię tu o Pinokio :)

Awatar użytkownika
koziello
Posty: 244
Rejestracja: 2012-01-21, 20:59
Lokalizacja: Łódź

Post autor: koziello »

Trzymam ślimaki ale teraz mam inne akwarium z pokrywą, ale przy zdejmowaniu pokrywy do podmianki itp często widzę na wzmocnieniach ponad wodą rozdętki.
Krewetki nigdy mi nie wychodziły osobiście a otwarte akwa miałem ze 3-4 miesiące.
"Pośpiech w akwarystyce, jest wskazany tylko przy zbieraniu wody z podłogi"

Obrazek

discus6
Posty: 451
Rejestracja: 2010-09-29, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: discus6 »

anders pisze:Za pokrywą przemawia do mnie :
anders pisze:3. mam 3,5 letniego syna nie wrzuci piłki czy innych zabawek
Może w podjęciu decyzji pomoże Ci ta tragiczna historia http://www.discusforum.pl/375-l-roslinn ... 95,240.htm .Jak się okazuje pomysły naszych milusińskich wobec akwarium nie mają żadnych granic :shock: .
discus6

anders
Posty: 16
Rejestracja: 2014-02-13, 20:08
Lokalizacja: Tomaszów Maz

Post autor: anders »

Ta historia daje dużo do myślenia , można stracić zapał i chęci do tego hobby. Zakładając temat troszeczkę byłem za belką jednak teraz po waszych opiniach znowu myślę o obudowie. O przykryciu szybą jeszcze myślę ale wydaje mi się że traci na wyglądzie taki zbiornik. Mam jeszcze takie pytanko niektórzy montują wentylatorki w pokrywie. Rozumiem że są to komputerowe ale jaki zasilacz do tego kupić i jak to ogólnie się sprawdza ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”