Torf na dno akwarium

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rasmik
Posty: 253
Rejestracja: 2009-03-09, 22:50
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Torf na dno akwarium

Post autor: rasmik »

Cześć
mam pytanie...
jak długo mam płukać torf zanim dam go na dno akwarium? :) Torf gotowałem :)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

a jaki torf ??

Włóknisty jest najlepszy, dobrze się układa na dnie i mało syfi w przypadku odkopania go.

nie słyszałem by go ktoś gotował (przynajmniej kwaśny), osłabiasz jego właściwości buforujące
Co by tu napisać... :-P

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

Gotuje się tez tak robiłem jak np potrzebujesz lekko zakwasić tylko to osłabia moc i nie masz czarnej wody.
zamiast gotować można przelać wrzątkiem. Grzyby w akwarium potrafią zrobić bajzel.
Włóknisty torf jest super ale trudno go dostać zwykły tez się nada mozna go pozyskać w chechle na torfowisku.

Awatar użytkownika
wachkala
Posty: 63
Rejestracja: 2012-02-02, 22:44
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wachkala »

Torf po gotowaniu od razu opada na dno. Jednak mam wrażenie, że torf gotowany traci sporo swoich własciwości, wydziela mniej garbników i kwasów humusowych ale nadal klaruje wodę i zabarwia na bursztynowo.
Lepiej torf namoczyć. najszybciej zrobisz to przepuszczając wodę przez torf, czyli potraktujesz torf jako złoże filtracyjne dla kranówki lub innej wody. Wodę która uzyskasz wykorzystasz do zalania zbiornika. Torf jest na moczony czyli nie unosi się w wodzie po przepuszczeniu przez niego 20-30 litrów wody.
Jeśli chodzi Ci o płukanie torfu by usunąć z niego jakieś nieczystości to tego się nie robi. Namoczony torf wygląda jak błoto. jakbyś chciał z błota usunąć piach? nie da się? Jedyne co da się jako tako płukać to torf włóknisty i włókno kokosowe. Jak byś gdzieś znalazł włóknisty to napisz tu na forum.

Awatar użytkownika
rasmik
Posty: 253
Rejestracja: 2009-03-09, 22:50
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: rasmik »

Dziękuję za odpowiedzi :)
Skończyło się na tym, że torf przelałem wrzątkiem... i faktycznie po takim zabiegu znacznie mniej barwi wodę...
Niestety w kilku sklepach w których byłem nigdzie nie ma włóknistego. Musimy na sezon ogrodniczy zaczekać :)
A teraz czas na budową armatki torfowej :)
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

zastanawiam się czy przesącz torfowy plus torf w podłożu nie zrobi za dużego skoku, masz ryby przyzwyczajone do takiej kwaśnej wody?? mi z przesączu wyszło ph poniżej 4
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
rasmik
Posty: 253
Rejestracja: 2009-03-09, 22:50
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: rasmik »

Z tego co czytałem a na Apisto, to torf w podłożu "działa" jakieś dwa czy trzy miesiące, po tym czasie pełni funkcje ozdobne i jest dobrym lokum dla bakterii.
Ryb jeszcze nie mam w baniaku, bo go dopiero stabilizuję, a jak będą to raczej odłów lub F1.
Poniżej 4 Ph to już niezły kwas:) ja chcę uzyskać około 5 Ph.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czarne Wody”