Trigonostigma espei - Razbora espei

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Trigonostigma espei - Razbora espei

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: mat114

[center] Trigonostigma espei - Razbora espei [/center]
  • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy
    Ryba ta osiąga 4cm długości, samiec jest mniejszy i smuklejszy od samicy. Są to ryby w miarę łagodne, bardzo towarzyskie i ławicowe. Z wyglądu jest bardzo podobna do razbory klinowej różni się od niej tym że u espei jest mniejsza i plama w kształcie klina jest wyraźniejsza. Kolory tej ryby są bardzo intensywne jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki.

    Parametry wody
    Woda dla tej razbory powinna być miękka lub ewentualnie średnio twarda. Temperatura 23-28oC, PH 6,0-7,0 czyli lekko kwaśne.

    Akwarium
    Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością z częściowo przesłoniętą powierzchnią, ale powinniśmy im również zapewnić przestrzeń do pływania. Uważa się że akwa dla tej ryby powinno mieć min 60 cm długości ( moje ma 50, a ryby i tak szaleją. Prąd wody powinien być nikły a wodę należy filtrować przez torf aby woda miała herbaciany kolor w którym ryby te wyglądają cudownie.

    Zachowanie, tryb życia
    Są to dosyć nieśmiałe i płochliwe ryby. Bytują w całym akwarium od dna po powierzchnię

    Współmieszkańcy
    Ze względy że nawet dorosłe osobniki są dosyć małe należy je trzymać z rybami spokojnymi, nieagresywnymi żeby nasze raz borki czuły się komfortowo. Moje pływają razem z otoskami i kreweciami, których młode chętnie są przez nie ganiane.

    Rozmnażanie
    Ryby te nigdy się jeszcze u mnie nie wytarły. Więc moja wiedza jest czysto teoretyczna w tym temacie. Do rozrodu potrzebny jest płytki zbiornik z roślinami o szerokich liściach pod którymi samica składa ikrę. Wylęg młodych następuje po około 24h. Sposób ich rozmnażania jest bardzo podobny do razbory klinowej.

    Zdjęcia
    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek

    Obrazek

    Źródła
mat114
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”