Copella arnoldi - Smukleń pryskacz

Zablokowany
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Copella arnoldi - Smukleń pryskacz

Post autor: megalomaniacc »

Zamieszczone przez: Irek

[center] Copella arnoldi - Smukleń pryskacz[/center]
  • Występowanie
    Smuklenie zamieszkują dorzecze dolnej Amazonki.
  • Wielkość, wygląd, dymorfizm płciowy
    Samce smukleni osiągają do 8 cm, samice do 6 cm. Samce mają brązowy tułów, na którego dolnej części znajduje się stosunkowo gruby, ciemny pasek. Grzbiet samców jest nieco ciemniejszy a na ich pokrywie skrzelowej znajduje się zielonozłocista plama. Płetwy o czerwonych końcach są znacznie dłuższe od płetw samic. Poza tym samice są mniej jaskrawo ubarwione.
  • Parametry wody
    pH 6,0 – 7,0,
    25-29 C
  • Akwarium
    Myślę, że dla niewielkiej grupki smukleni wystarcza akwarium 80-100l z pokrywą, aby smuklenie z niego nie wyskoczyły. Mocno zarośnięte, w górnej części z dużą przestrzenią do pływania. Między lustrem wody a pokrywą powinna być zachowana odległość minimum 6 cm. Wskazane rośliny o wystających liściach ponad lustro wody. Oświetlenie zbiornika niezbyt intensywne. Mocne oświetlenie powoduje, że rybki są płochliwe.
  • Zachowanie, tryb życia
    Smuklenie zamieszkują głównie podpowierzchniową warstwę wody. Nawet poza okresem tarła ryby te bardzo często wyskakują ponad powierzchnię wody. W zbyt małym akwarium dochodzi do częstych walk pomiędzy samczykami, które zazwyczaj nie kończą się urazami. Ryby te są wszystkożerne jednak najlepiej jest je karmić żywymi i mrożonymi larwami owadów.
  • Współmieszkańcy
    Smuklenie są rybami o spokojnym usposobieniu. Doskonałymi współmieszkańcami dla smukleni są pielęgniczki, kąsacze, kiryski oraz inne spokojne ryby.
  • Rozmnażanie
    Ryby te są dość rzadko spotykane w akwariach. Ci, którzy je hodują robią to przeważnie ze względu na ich wspaniały sposób rozmnażania. Aby zachęcić je do tarła możemy zacząć obficiej je karmić.
    W naturze smuklenie składają ikrę na wystających nad wodę liściach roślin. W niewoli smukleniom liście mogą zostać zastąpione pokrywą lub nawet świetlówką (oczywiście zgaszoną). Na początku tarła samiec pokazuje swoje piękne barwy i płetwy. Gdy już ''przekona'' samice para ustawia się pionowo kręcąc się wokół siebie. Samiec i samica przyklejają się do siebie, po czym wyskakują ponad powierzchnie wody. Na liściu lub pokrywie samica składa do kilkunastu ziaren ikry, którą samczyk polewa mleczem. Czynność tę powtarzają do wyczerpania się jaj u samicy. Rozwój ikry przebiega pod liściem. W tym czasie samiec nawilża ją chlapiąc ogonem. Larwy spadają do wody(zostają spłukane) po około 24 godzinach.
    W akwarium ogólnym mamy nikłe szanse na pomyślne rozmnożenie tego gatunku. Warto zaopatrzyć się w akwarium tarliskowe, wystarczy już 15l, przy poziomie 15 cm. Niezbędny jest dodatek garbników do wody (filtrowanie przez torf). Akwarium powinno stać w spokojnym miejscu. Warto zakryć je ciemnym papierem. Na początku narybek można karmić pierwotniakami a w późniejszym okresie nicieniami mikro i suchym pokarmem.
  • Zdjęcia

    Samiec:
    Obrazek

    Samica:
    Obrazek

    Para:
    Obrazek
  • Źródła
    http://www.tuempeln.de/fischbestand.html
    http://pyhulina.a-thera.jp/article/937794.html
    http://www.famille-schneider.net/poisso ... opella.php
Ostatnio zmieniony 2010-06-13, 07:42 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Zablokowany

Wróć do „Encyklopedia Ryb Akwariowych Łódzkiego Forum Akwarystycznego”