Nano - projekt

Awatar użytkownika
sinclair
Posty: 32
Rejestracja: 2009-03-26, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Nano - projekt

Post autor: sinclair »

Witam serdecznie
Forum obserwuje od dość dawna, wizyta w klubie także zaliczona, więc przyszedł czas żeby coś napisac ;-)

Od jakiegoś czasu zapoznaje się z tematem akwarystyki morskiej, i naturalnie przyszło mi przemyśleć, czy i jak mógłbym sprawić sobię kawałek oceanu do domu :)

Do rzeczy:

Dysponuję akwarium o wym. 70x25x25, jest to nieco ponad 40L wody. Zastanawiam się czy można je zaadaptować na solniczkę.

Czytałem, że w takim litrażu nie jest konieczne stosowanie odpieniacza, a przy odpowiednim podłożu (żywy piasek) oraz żywej skale odpadła by nawet filtracja w powszechnym tego slowa znaczeniu. Z tego co wiem, zapewnić należaloby jedynie odpowiedni obieg (cyrkulację) wody.

Poza szkłem żadnego sprzętu nie posiadam (jeśli chodzi o typowo morskie tematy), dlatego chciałbym zasięgnąć rady. Wiem, że w takim litrażu w grę wchodzą tylko korale miękkie (oraz ukwiały?), więc to mam zamiar w nim trzymać.

Światło.
Czy akwarium morskie może być odkryte?
Jeśli tak, czy w grę wchodziła by belka oświetleniowa 2x24W? (świetlówki 15000K?)
Posiadam pokrywę ale ciężko było by ją przerobić (dziwna konstrukcja, jest miejsce na 1 świetlówkę i więcej się nie wciśnie).

Cyrkulacja:
Jak duża?
Akwarim jest długie, więc myślę, że trzeba byłoby zastosować przynajmniej 2 pompy (jak z ich ustawieniem?)

Żywa skała i piach:
Ile?
Czy 8kg skały i 4-5kg piasku wystarczy?

Jak z dostępnością koralowców i w wyżej wymienionych w Łodzi?


O czymś zapomniałem?

Sprzęt będę kompletował stopniowo, myślę ze w ciągu następnych 2 miesięcy, nie spieszy mi się. Start planuje jakoś w grudniu/styczniu, o ile wcześniej wszystko się uda :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Masz kiepskie wymiary akwarium, akwarium wąskie ciężko Ci będzie ładnie zaaranżować, już lepszy byłby 40x40x30cm, litraż podobny a większe możliwości aranżacji, sprzęt i ilość skały tez taka sama, koszt akwarium to koło 35pln.

Sprzęt:

1. Jeżeli będziesz tam miał 1-2 ryby ,żadnych lpsów i spsów to spokojnie sobie poradzisz bez odpieniacza, warunek jest taki żebyś robił co 7 dni podmianę w ilości około 8 litrów i kupił dobrą sól

2. Sól: PREIS

3. Skała: 8kg skały w zupełności wystarczy

4. Piach: 3kg wystarczy

5. Oświetlenie: belka 2x24W wystarczy; świetlówki mogą być aquamedica: jednak aktynika 20000K a druga 15000K

6. Cyrkulacja: Tunze 6025, lub Korali 2, lub Aquael [wypuścił nowe pompki o wydajności 2600l/h], lub jakiś zwykły Maxi Jet 1200, wybór zależy od kasy jaką masz.

Akwarium może być otwarte, ukwiała sobie daruj za mały litraż, tylko korale miękkie.

Po zwierzaki i sprzęt zapraszam do siebie :)

Awatar użytkownika
sinclair
Posty: 32
Rejestracja: 2009-03-26, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sinclair »

Dzięki za szybką odpowiedź :)
Marcinus pisze:Masz kiepskie wymiary akwarium, akwarium wąskie ciężko Ci będzie ładnie zaaranżować
Niestety szersze nie zmieści się na szafce, może 5cm szersze, ale to chyba wiele nie zmienia.
Jeżeli będziesz tam miał 1-2 ryby ,żadnych lpsów i spsów to spokojnie sobie poradzisz bez odpieniacza
O rybach szczerze powiedziawszy jeszcze nic nie czytałem, jak dla mnie wszystkie wyglądają w miare tak samo, czyli egzotycznie ;)
Myślę, że jak akwarium juz ruszy to może ze 2 błazenki? Pomyślimy.
Apropo, czytałem, że w takich baniakach dobrze jest mieć jakiąś ekipe sprzątającą (krewetki?). Wcisne tu coś, przy takich warunkach?

Cyrkulacja: Tunze 6025, lub Korali 2, lub Aquael [wypuścił nowe pompki o wydajności 2600l/h], lub jakiś zwykły Maxi Jet 1200, wybór zależy od kasy jaką masz.
Czyli jedna wystarczy?

warunek jest taki żebyś robił co 7 dni podmianę w ilości około 8 litrów i kupił dobrą sól.
Podmiany wodą zasoloną rozumiem, a uzupełnianie wody odparowanej wodą RO?
Ostatnio zmieniony 2009-10-13, 20:22 przez sinclair, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

5cm szersze będzie lepsze:)

Zamiast krewetek, lepiej kub kraba i kilka ślimaków turbo.

Jedna pompa wystarczy, nie będziesz miał spsów i lpsów a to one, szczególnie spsy potrzebują dużej cyrkulacji.

Podmiany robisz wodą zasoloną, a dolewki z ro

Ze startem bardzo prosto:
kupujesz sprzęt, zalewasz akwarium wodą z ro, włączasz pompę i grzałkę, potem solisz do wartości 1,023-1,025.
Po 24h od zasolenia wrzucasz skałę.
Potem co 7 dni podmiany.

Awatar użytkownika
sinclair
Posty: 32
Rejestracja: 2009-03-26, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sinclair »

Marcinus pisze:5cm szersze będzie lepsze:)
w takim razie czas na zkupienie nowego szkła :)
Po 24h od zasolenia wrzucasz skałę.
a piasek od początku czy razem ze skałą?
Po jakim czasie od startu można zacząć dodawać koralowce?
Poza podmianami coś jeszcze jest do robienia przy takim zbiorniku? :)

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Piasek od początku daj razem ze skałą.

Po około miesiącu będzie już pewnie można dodać jakieś korale.

Poza podmianami nie powinno być większych problemów.

Awatar użytkownika
sinclair
Posty: 32
Rejestracja: 2009-03-26, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sinclair »

W porządku, chyba narazie już wszystko wiem.

Sprzęt do kupienia:

pompa cyrkulacyjna - 180zł
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 04214.html

Belka Hagen GLO - 300zł
http://allegro.pl/item742015837_hagen_g ... szawa.html

Świetlówki - 120zł
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 04293.html

pomiar zasolenia - 27zł
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... 03720.html

po skompletowaniu sprzętu:

Sól - w zależności od wagi, 25kg - ok. 150-300zł
http://www.rybarium.pl/sklep/akwarystyk ... cvyw/1.htm

Żywa skała 8kg - 250-300zł

Żywy piasek 9kg = 150zł (sprzedają w mniejszych ilościach?)
http://www.reefshop.pl/eshop/podloza-i- ... iasek.html



zastanawiam się czy dałoby się zmieścić w 1000zł?

Awatar użytkownika
mat114
Posty: 1020
Rejestracja: 2009-03-19, 21:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mat114 »

Posiadanie zwierząt NIE JEST obowiązkiem, natomiast ich posiadanie RODZI OBOWIĄZKI.

Awatar użytkownika
sinclair
Posty: 32
Rejestracja: 2009-03-26, 10:45
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sinclair »

Dzięki, już sie pogubiłem w tych wszystkich sklepach :)

grafipl
Posty: 92
Rejestracja: 2009-04-15, 10:19
Lokalizacja: okolice Łodzi

Post autor: grafipl »

Na nano reef odradzaja ten piach na kilogramy. Pompka spoko :) Sól Preis lub Tropic Marine, cos tanszego kent, ale w rybarium nie ma go dlatego ja musiałem uzyc Instant Ocean. Jeszcze jakiś odpieniacz... Chyba ze na podmiankach pojedziesz....

Litraz podobny :) ja muszę kupić skałę jeszcze http://www.akwarysci.com/forum/viewtopic.php?t=2258

Awatar użytkownika
Marcinus
Posty: 304
Rejestracja: 2008-05-20, 08:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Marcinus »

Sprzęt dobrałeś dobrze, nie oszczędzaj na soli, u Ciebie to będzie bardzo ważny element.
Co do świetlówek, to będziesz miał same miękkie, więc spokojnie możesz sobie kupić tańsze świetlówki Aquamedica, w konfiguracji takiej jak pisałem.

Ja do swoich 100l dałem 4kg martwego piachu [kupowałem przy okazji wizyty w Aquamedicu w Poznaniu], baniak dobrze reaguje, więc nie musisz kupować 9kg żywego, bo połowę będziesz miał i tak do odsprzedaży.

zabapinkfloyd
Posty: 792
Rejestracja: 2008-05-13, 18:35
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: zabapinkfloyd »

Zastanawia mnie ten żywy piasek, w sumie on jest zapakowany w szczelne torebki.
Chyba że jakieś beztlenowce tam mieszkają.
Ogólnie chyba nie ma za dużo nabywców a i kosztuje sporo.
Może lepiej kupić zwykły koralowy a bakterie dać w płynie.
Masz dobrze bo zbiornik jest mały i nie musisz wydać za dużo

Teraz tak, akwarystyka morska to ogólnie droga przyjemność, nie sztuka wydać ogromne pieniądze.
Dam ci dobra radę, zanim coś drogiego kupisz to przemyśl to sto razy.

Zalej go na początek wodą, wsadź trochę koralowego piasku i kilka kilo skały, dodaj do tego jakieś ładne czerwone i zielone algi.

Po jakimś czasie jak zbiornik dojrzeje, dołóż sobie ze dwie fajne krewetki.

Co do soli, to fakt ze lepiej kupić tą lepszą, dużo nie zaoszczędzisz.

Jak dojdziesz do wniosku że stać cie na ryby i inne proste zwierzęta to dobrze :)
Ostatnio zmieniony 2009-10-15, 22:25 przez zabapinkfloyd, łącznie zmieniany 1 raz.

grafipl
Posty: 92
Rejestracja: 2009-04-15, 10:19
Lokalizacja: okolice Łodzi

Post autor: grafipl »

co do żwiru koralowego to jak widziałem na nano-reef ludzie chyba od tego odeszli... Jeden z nich natomiast polecił mi właśnie żwir koralowy zmieszac z piaskiem bałtyckim :D podobno niezłe. Tylko pamietaj najpierw wode posolić a potem wrzucić piasek :D hehe.

zabapinkfloyd
Posty: 792
Rejestracja: 2008-05-13, 18:35
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: zabapinkfloyd »

Mówiąc żwir miałem na myśli coś zbliżonego granulacją do piasku, czyli taki bardzo drobny żwirek.

mmario_77
Posty: 1
Rejestracja: 2009-11-24, 21:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mmario_77 »

I jak z tym projektem ruszyło ?? Jakieś uwagi ??, bo również przymierzam się do małej solniczki. Na razie kompletuje graty, mam baniak 96 litrów, jeszcze oświetlenie muszę jakieś sam zmontować.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Akwarystyka Morska”