otocinclus vittatus

ODPOWIEDZ
michal_kov
Posty: 13
Rejestracja: 2020-03-27, 02:29

otocinclus vittatus

Post autor: michal_kov »

Kupię Otoski - otocinclus vittatus lub huaorani (10-15 szt). Koniecznie ten sam jeden gatunek (nie affinis czy macrospilus).

Załatwione. Udało się po zoologach zrobić przegląd i wybrać z gąszcza gatunków te mnie interesujące. Tzn. nie ma pełnego sukcesu bo na 15 otosów 13 to vittatusy a dwa to Vestitusy (ale też mi pasują, tylko teraz czeka, aż skończy się koronawirus i dokupię z 5 szt. bo samotność im doskwiera).

Tomphoto
Administrator
Posty: 125
Rejestracja: 2010-03-14, 06:53

otocinclus vittatus

Post autor: Tomphoto »

Napisz gdzie udało się dostać

michal_kov
Posty: 13
Rejestracja: 2020-03-27, 02:29

otocinclus vittatus

Post autor: michal_kov »

2 Vestitusy ostatnie (i chyba wogóle ostatnie otoski) na Przybyszewskiego,
10 vittatusów na Więckowskiego (zostały otoski i pewnie jakiś vittatus też mógł się uchować),
3 vittatusy na frańciszkańskiej.

Tomphoto
Administrator
Posty: 125
Rejestracja: 2010-03-14, 06:53

otocinclus vittatus

Post autor: Tomphoto »

Dzięki

michal_kov
Posty: 13
Rejestracja: 2020-03-27, 02:29

otocinclus vittatus

Post autor: michal_kov »

Jak znajdziesz Vestitusy to daj znać - te dwa ewidentnie się źle czują samotne, więc może z 5 szt. bym dokupił. Vittatusy zbierają się wieczorami w stado (12 bo jeden straszny pracuś) a Vestisusy krążą samotne (nawet między sobą nie wykazują większych interakcji).

Ikarum
Posty: 40
Rejestracja: 2013-06-05, 22:16
Lokalizacja: z Forum

otocinclus vittatus

Post autor: Ikarum »

zaciekawiłeś mnie, musze poszukać różnic pomiędzy vitatusami a vestisusami i

michal_kov
Posty: 13
Rejestracja: 2020-03-27, 02:29

otocinclus vittatus

Post autor: michal_kov »

Nie jest łatwo je odróżnić jak są zabiedzone i przy sklepowym oświetleniu i zagęszczeniu, a niestety przychodzą mixy bo nikt tego nie sortuje. Ja chciałem vittatusy i na 15 szt 2 vestitusy się zawlekły i teraz samotnie i smutno pływają). A zachęcam gorąco do kupowania określonych gatunków - wtedy ryba przestaje być "czyścicielem" a pięknym stadem wzajemnie się komunikującym i ławicującym wieczorami. minimum 6 sztuk ale przy 10 czy jak u mnie super widać jak się zbierają, wspólnie pływają rozdzielają na dwie ławice potem łączą się. Polecam :) Jeśli chodzi o różnice w utrzymaniu tych akurat dwóch gatunków to z moich obserwacji wynika że vestitus to typowi glonożercy (albo jest ich mało i są nieśmiałe) a vittatusy to żerują na wszystkim więc nawet mięsnymi nie gardzą więc trzeba uważać bo mogą za dużo zjeść mięcha i klops - problemy trawienne tych ryb to chyba najczęstsze powody ich zgonów.

Różnice pomiędzy wspomnianymi gatunkami: najprościej (choć trzeba uważać bo są inne podobne gatunki) to pas boczny. U obydwu gatunków jest on wyraźny ciągły i nieprzerwany, ale u vitatusów pas wschodzi na płetwę ogonową a u vestitusów kończy się kropką wchodzącą na płetwę ogonową. W domowych warunkach w akwarium widać więcej różnic (vittatus ma w zasadzie jednokolorowy grzbiet o równomiernej fakturze) zaś vestitus ma takie moro jakby. Trudno mi to opisać :p

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kupię”