Padające CR-ki

ODPOWIEDZ
Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Padające CR-ki

Post autor: Slaweka »

Od jakiś dwóch tygodni codziennie wyjmuję martwe cr-ki z mojego krewetkarium.
Nie wiem co się dzieje.

Krewetkarium założone jakieś 3-4 miesiące temu, do tej pory wszystko było ok a tu nagle takie figle.
Akwarium 25 l
Podłoże shrimp sand
pH-6,8
gh-8
kh-1-2
NO3-0
Podmiany raz w tygodniu 10%, woda RO+V8

Najlepsze jest to, że mam drugie krewetkaium na takim samym podłożu z bienkami, te same parametry, ten sam podawany pokarm, minerały itp i tam jest wszystko ok.

Może jakaś choroba?

siwy1988_88
Posty: 58
Rejestracja: 2012-09-12, 08:09
Lokalizacja: Łódź

Post autor: siwy1988_88 »

Malo wiem jeszcze na temat krewetek, ale ja bym zwiększył trochę podmiany wody, do około 20-25% wody, druga sprawa przyglądałeś się dokładnie krewetkom ?? nie zauważyłeś jakiś zmian na pancerzyku albo dziwnych przebarwień ??, dołożyłeś jakieś nowe krewety do tego zbiornika ??? No i jeszcze to podłoże, na temat połączenia shrimp sanda z krewetami, są bardzo zróżnicowane opinie, ale dużo osób odradza je ze względu na jego nieobliczalność i może to właśnie być u Ciebie tez przyczyna padaniakrewetek.
---------->>>KREWETKOWA ODSKOCZNIA SIWEGO !!! <<<---------
-->> Yellow, Yellow Neon, Super Yellow, Blue Tigery, Deep Blue Tiger,<<--
-->>Blue Velvet, Dream blue rili, Blue Jelly<<--

Awatar użytkownika
martinezsanchez
Posty: 563
Rejestracja: 2009-04-02, 22:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: martinezsanchez »

do tego co napisał Siwy dodałbym tylko ewentualne niedobory minerałów, zła dieta, słaba filtracja...z tego co widzę, opisane parametry wody nie powinny być przyczyną zgonów...może no2?

musimy pamiętać, że crystale są dość wrażliwymi krewetkami i w przeciwieństwie do większości neocaridin heteropod nie możemy sobie pozwolić na wahania parametrów i nieodpowiednie ich wysokości

ps. Grzesiek (Siwy1988_88) nie bądź już taki skromny...ostatnio czytasz więcej niż ja na temat parametrów, chorób i samych krewetek :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2013-02-22, 11:25 przez martinezsanchez, łącznie zmieniany 3 razy.
[center]-------------->>> KREWETLANDIA - ZDJĘCIA KREWETEK <<<--------------
krewetki:
crystal red/black,
taiwan bee,
tiger black/blue[/center]

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »

NO2 nie badałem, krewetek nowych nie wpuszczałem.
Dziwi mnie że od dwóch miesięcy nie było żadnych zmian, pokarm ten sam, parametry te same, a tu takie dziwne żeczy się dzieją.

Zastanawiam sie czy to faktycznie jakiś czynnik związany z warunkami bytowania czy może jakaś choroba?
Czy często sie zdarza aby jakaś choroba zaatakowała krewetki?
Mieliście takie przypadki?

Awatar użytkownika
martinezsanchez
Posty: 563
Rejestracja: 2009-04-02, 22:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: martinezsanchez »

czy zauważyłeś jakieś zmiany zewnętrzne u krewetek?

na siłę nie doszukiwałbym się choroby...bardziej bym obstawał przy nieodpowiedniej (zbyt ubogiej) diecie oraz podłożu
[center]-------------->>> KREWETLANDIA - ZDJĘCIA KREWETEK <<<--------------
krewetki:
crystal red/black,
taiwan bee,
tiger black/blue[/center]

Awatar użytkownika
krzych0062
Posty: 1607
Rejestracja: 2009-09-16, 19:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: krzych0062 »

Najlepsze jest to, że mam drugie krewetkaium na takim samym podłożu z bienkami, te same parametry, ten sam podawany pokarm, minerały itp i tam jest wszystko ok.
A co z wnętrzem akwa, jest idealnie takie samo, czy czymś się różni? Może jakieś "dziwne" kamyki masz u CRek a u CB nie i to już może być powodem...
martinezsanchez pisze:bardziej bym obstawał przy nieodpowiedniej (zbyt ubogiej) diecie
Też może być powodem...jednak skoro ma te krewecie w dwóch bańkach i takiej samej wodzie to i dieta chyba taka sama... ;-)

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Padają młode osobniki- czy dorosłe około 4 centymetrowe egzemplarze?
Czy rozmnażają się bez problemów? Czy raczej jest to wegetacja dorosłych osobników...
Przyczyną zgonów dorosłych krewetek może być ich wiek.

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »

Kamyków żadnych nie ma, są kokosy obsadzone mchem, liść ketapangu, jakiś mały korzonek.

Krewetki nabywane były w listopadzie ubiegłego roku jako młodzież, dochowałem się kilku młodych krewetek ale obecnie nie mam ciężarnych samiczek.

Chyba założe nowe krewetkarium na innym podłożu, zobaczę jak będą się chowały w innym akwa (o ile coś mi do tego czasu z tych krewetek zostanie).

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »

Chwilowo brak kolejnych ofiar.
Wygląda na to że pomogły częstrze podmiany wody.

Zakupiłem konduktometr, woda w krewetkarium na poziomie 450

Może za wiele minerałów?

Awatar użytkownika
martinezsanchez
Posty: 563
Rejestracja: 2009-04-02, 22:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: martinezsanchez »

pewnie że za wiele...ja na tych wartościach trzymam heteropody

u crystali powinieneś mieć 300-350uS
[center]-------------->>> KREWETLANDIA - ZDJĘCIA KREWETEK <<<--------------
krewetki:
crystal red/black,
taiwan bee,
tiger black/blue[/center]

siwy1988_88
Posty: 58
Rejestracja: 2012-09-12, 08:09
Lokalizacja: Łódź

Post autor: siwy1988_88 »

Tak jak pisze Marcin musisz zejść z przewodnascia w okolice 300uS, według tego co piszesz (czyt, przewodność) to musiałeś źle przygotowywać wodę do podmian, jaka masz przewodność w drugim zbiorniku ??
Masz plyn kalibrujacy do konduktometru?? wiem ze jest nowy i ze piszą na aukcjach ze skalibrowany, ale czesto zdaza sie ze sa rozkalibrowane, chociaż przy twoim Gh przewodność 450 by się mniej więcej pokrywała
Ostatnio zmieniony 2013-03-02, 23:50 przez siwy1988_88, łącznie zmieniany 2 razy.
---------->>>KREWETKOWA ODSKOCZNIA SIWEGO !!! <<<---------
-->> Yellow, Yellow Neon, Super Yellow, Blue Tigery, Deep Blue Tiger,<<--
-->>Blue Velvet, Dream blue rili, Blue Jelly<<--

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »

Nie mam płynu kalibrującego.
W drugim krewetkarium parametry podobne

Dla wody RO przed doprawieniem miernik pokazuje 11uS.
Po doprawieniu wody do GH5 w okolicach 250uS, do tego minerały pewnie podnoszą tę wartość.

Ok, spróbuje zjechać z przewodnością do ok 300uS, pytanie czy przy takich parametrach nie będzie mało minerałów w wodzie dla krewetek?

Awatar użytkownika
martinezsanchez
Posty: 563
Rejestracja: 2009-04-02, 22:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: martinezsanchez »

nie będzie za mało minerałów
[center]-------------->>> KREWETLANDIA - ZDJĘCIA KREWETEK <<<--------------
krewetki:
crystal red/black,
taiwan bee,
tiger black/blue[/center]

cathydec04
Posty: 1
Rejestracja: 2018-08-07, 15:27
Lokalizacja: Paris

Post autor: cathydec04 »

siwy1988_88 pisze:Malo wiem jeszcze na temat krewetek, ale ja bym zwiększył trochę podmiany wody, do około 20-25% wody, druga sprawa przyglądałeś się dokładnie krewetkom ?? nie zauważyłeś jakiś zmian na pancerzyku albo dziwnych przebarwień ??, dołożyłeś jakieś nowe krewety do tego zbiornika Travaux dépendance seniors ??? No i jeszcze to podłoże, na temat połączenia shrimp sanda z krewetami, są bardzo zróżnicowane opinie, ale dużo osób odradza je ze względu na jego nieobliczalność i może to właśnie być u Ciebie tez przyczyna padaniakrewetek.
Myślę, że szczególnie ten krzyż pochodzi z faktu, że krewetki zaczynają być rzadkie. Musimy więc znaleźć warianty.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie, parametry wody, warunki hodowli”