10l akrylowe maleństwo :)

podziel się pomysłami
ODPOWIEDZ
Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

10l akrylowe maleństwo :)

Post autor: Hex »

Jak w temacie. Trzeba spróbować czegoś nowego :), więc postanowiłem zrobić sobie akrylowy zbiornik o wymiarach 36x18,2x16h z 8mm dociętych na wymiar kawałków akrylu. Czemu taka grubość bo akurat nie miałem innej i ma być to poligon doświadczalny :) dla tego typu zbiorników oraz do testowania rozwiązań takich jak nowe typy lamp :) czy inne urządzenia ale do rzeczy. Efekt przerósł moje oczekiwania co do przejrzystości i hmmmm ow to pikuś przy tym :) a byłem sceptycznie nastawiony.

Zawczasu napiszę kilka odpowiedzi :) zanim padną pytania
-użyłem kleju do akrylu cholerstwo jest strasznie agresywne i nie należy stosować go w pomieszczeniach słabo wentylowanych i bez okularów ochronnych (teraz wiem to i ja)
-materiały nabyte w łodzi metr 2 kosztuje od 170-350zł w zależności kto jakiej grubości by sobie życzył
-nie, nie podam kosztów akrylu użytego na ten zbiornik

szczelności jeszcze nie sprawdzałem brak czasu póki co sobie stoi i leży ;p czeka na dzień wolny :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

p.s uwaga na przyszłość nie kleić na kartonach ;p ani na niczym innym co może się przykleić hehe

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Zastanawiam, się tylko czy ten klej nie będzie szkodził przyszłym mieszkańcom skoro taki agresywny jest.
Jakie światło do takiego maleństwa planujesz, co chcesz w tym trzymać?

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

NIe bedzie po max 12h nie ma po nim najmniejszego śladu bo odparowywuje pozostaje jedynie technicznie jeden kawałek akrylu. A co tam będzie może krewetki albo po postu mały roslinniak a co do oświetlnia to 3-4W regulacją natężenia a co do dobor barw to będzie poligon doświadczalny :) mam kilka koncepcji do przetestowania :)

Awatar użytkownika
Pigul71
Posty: 295
Rejestracja: 2008-05-14, 18:49
Lokalizacja: Przedbórz/Radomsko
Kontakt:

Post autor: Pigul71 »

Mam kilka pytan do eksperymentu:
1. Obrabiałeś jakoś powierzchnie do klejenia, czy tak jak przycięli?
2. Kleiłeś "adhezyjnie" jak na filmach, czyli ustawione formatki i klej się "sam wciągnął", czy tym się klei standardowo - smaruje i przykłada?
3. To jest jakiś twardy akryl? Nie rysuje się?

pzd
P.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

1. co masz na myśli z obrabianiem nie szlifowałem ich bo nie było takiej potrzeby, "formatki" były docięte idealnie
2. nie oglądałem żadnego filmu odnośnie klejenia akwa z akrylu no chyba że liczy się "projekt akwarium" ale oni tam tajników nie zdradzają. wsyzstko metoda prób i błędów podczas innych eksperymentów
3. tak twardy ale jak każdy się porysuje tak samo szkło jak się o niego nie dba i nie uważa musiał bym z szyby pancernej laminowanej robić by mieć 100% pewneość że się nie porysuje ale to mija się z celem wtedy :)


p.s kolejne zbiorniczki będą prezentowane w środę ;) zapraszam do obserwowania :) wątku i komentowania

riki
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-20, 07:01
Lokalizacja: ŁÓDŹ .

Post autor: riki »

Ładnie .

:-) :-) :-)
Ostatnio zmieniony 2017-11-20, 15:59 przez riki, łącznie zmieniany 1 raz.

riki
Posty: 41
Rejestracja: 2008-05-20, 07:01
Lokalizacja: ŁÓDŹ .

Post autor: riki »

Ładnie .

:-) :-) :-)
Ostatnio zmieniony 2017-11-20, 16:01 przez riki, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pigul71
Posty: 295
Rejestracja: 2008-05-14, 18:49
Lokalizacja: Przedbórz/Radomsko
Kontakt:

Post autor: Pigul71 »

O takie klejenie mi chodziło:
https://www.youtube.com/watch?v=-TjFSZCtJ1s

Nie mogę znaleźć filmiku, na którym gość klei taki duży, pewnie 300 litrowy zbiornik, a na koniec wygładza "szyby" palnikiem. Ale to chyba standardowy sposób wykanczania akrylu:
https://youtu.be/hT6Ow_cBTps?t=275

pzd
P.

Czekam na ciąg dalszy :-)

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Brak ale przy małych zbiornikach zbędny z tego co widziałem na swoich. A filmiki zobaczę jutro rano jak się obudzę bo teraz po pracy ciężko się już skupić :(

Jeśli ktoś był by zainteresowany to taki mały około 49,2x15x13,6h lub o długości 47 i reszcie takich samych wymiarów będzie szukał nowego domu :) a będę w Łodzi w sobotę :) to mógłbym zabrać :)

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Małe opóźnienie wynikające z pracy co dziennie nie stety (uroki gastro) ale w niedziele się coś pojawi :) ;)

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Masz już jakieś wnioski z użytkowania, ciekawi mnie jak wygląda kwestia czyszczenia?

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

arturromarr, tak trzeba uważać ale jakoś lepiej mi się czyści a raczej czyściło bo akwa ma nowego właściciela :) i zarówno on jak i ja używaliśmy karty plastikowej ale jej połowy z racji gabarytów zbiornika.

Kolejny jaki będę na dniach sklejał też będzie nie wieli :) i do niego też będzie dedykowana belka led z akrylu.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

To już produkcję taśmową masz. :)
Pytam bo zawsze wydawało mi się, że tworzywa średnio się nadają na akwaria ze względu na łatwość zarysowań. Ostatnio jednak oglądałem program o wielkim zbiorniku w kraju arabskim właśnie z szybami akrylowymi. Czyszczą je tam regularnie roboty i wyglądają bardzo dobrze.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

Polecam program „projekt akwarium” oni robią giganty z akrylu. Oj tam oj tam masowa produkcja :p ale kolejne 3 mam w planach :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”