[250 LT] Nowe otwarcie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

[250 LT] Nowe otwarcie

Post autor: Thetan »

Witam,

Po 5 latach od założenia zbiornika, po wielu przeobrażeniach bez ingerencji w podłoże przyszedł czas na wielokrotnie odkładany restart.
Czasu na zajmowanie się akwarium mam mało, ale wieczory chętnie spędzam w fotelu przed przednią szybą:)

Założenia projektu:
- Klasyczny Low Tech na tradycyjnych świetlówkach, ale nieco ulepszone zwykłe podłoże glebowe, tak żeby długo mi służyło do następnego restartu
- Rośliny nie tylko mało wymagające, ale jeszcze wolno rosnące - mało przycinania, a jak juz trzeba to łatwe w opanowaniu
- Zapewniona przestrzeń dla ryb i dla wody, która swobodnie sobie krąży wokół szyb bez napotykania oporów - czystość zapewniona

A zatem
- Podłoże: keramzyt, ziemia do oczka wodnego z Allegro, pokruszony lignit, glina i na to żwirek w ciekawej brązowej barwie (spiekany z glinką aby uzyskać taką barwę)
- Woda - kranówka 100%, barwa herbaciana głównie przez lignit w podłożu
- Temp 24-26st.C, grzałka Eheim Jagger 150W
- Filtracja AquaSzut 750 na zwykłej gąbce
- Oświetlenie 2x45W Grolux + Aquastar (bardzo oryginalnie, co nie?)
- Flora: Nadwódki, Anubiasy, Amazonki, Salwinia...
- Fauna: 4x Skalar (2 pary, ikra co tydzień na przemian...), 2x Barwiaki, Kiryski, Zbrojniki, Gupiki dla żywca, resztki starego stada Blehera i Rosbory, Ampularie
- Ozdoby: Korzenie, kamienie

Jak wyszło? Na razie zgodnie z planem - daję jeść, czyszczę filtr raz w tygodniu i przycinam raz na miesiąc. Chyba się udało. Glonów brak, ale o to zadbałem wsadzając na początek sporo roślin pływających. Anubiasy zaczynają tworzyć kwiaty.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krzychu
Posty: 39
Rejestracja: 2014-10-31, 20:34
Lokalizacja: Łódź *Polesie

Post autor: Krzychu »

Bardzo estetyczna aranżacja :) Mam tylko jedno pytanie: jeden wewnętrzny filtr daje radę uciągnąć całe akwarium? U mnie w 120L Aquael minikani 80 ledwo daje radę.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Ten filtr jest sporo mocniejszy niż filtr kubełkowy, gdzie po kilku miesiącach użytkowania przepustowość spada znacząco.
Najważniejsze jednak jest to, że w Low Techu filtry kubełkowe zabierają z wody skłądniki potrzebne roślinom i dlatego ja nie stosuję, zgodnie z tym co pisze w swojej książce Pani Walstad.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Fajny klimat tego akwarium, podoba mi się. Lubie takie okazałe rozłożyste korzenie na głównym planie
Mam podobny litraż. Polecałbym jednak jakiś filtr zewnętrzny bo nie zajmuje miejsca w środku i nie rzuca się tak w oczy.
Planujesz jeszcze jakieś zmiany i czy (obsada wystrój) czy dzieło skończone?

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Planuję dołożyć stado neona czerwonego. Powinno się dobrze prezentować w takiej herbacie.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Z neonami mam problem przy karmieniu. Stadko żeruje jak szarańcza. W czasie karmienia są tak skuteczne, że po chwili mają brzuszki jak balony a reszta większych ryb ledwie co zjadła. Karmiąc dalej martwię się czasem, żeby neonki nie eksplodowały.
Tak czy siak stadko ładnie wygląda i ożywia zbiornik.
Z podobnych rybek i równie atrakcyjnych jest Zwinnik Blehera, do tego bardziej trzymają się stada.

ODPOWIEDZ

Wróć do „200 - 299 litrów”