Sole, tworzenie mikro, makro itp

sztender
Posty: 17
Rejestracja: 2016-08-23, 09:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sztender »

Oj tam oj tam. CO2 nie jest remedium na wszystkie problemy. Da się prowadzić akwarium bez niego. Ale przy małym świetle do 0.5W/l. To jak z siłownią. Chcesz dobrze wyglądać, starczą odżywki białkowe (sole). Chcesz "dopakować", trzeba sterydów (CO2).

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

no właśnie ja nie wiem jak to tam jest z tym co2. bądź co bądź co2 jest normalnie obecny w wodzie i stale dostępny dla roślin po prostu z powietrza. nie jest tak jak z innymi pierwiastkami że gdy zostaną "wyjedzone" a my ich nie dodamy to będzie lipa. co2 doda się samo z powietrza właśnie.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Obawiam się, że się nie doda. :-D . A przynajmniej nie tyle ile potrzeba. Węgiel to podstawowy składnik budowy roślin. Jeśli chcesz aby rosły musisz go dostarczyć przed innymi pierwiastkami. Oczywiście w zbiornikach LT nie ma potrzeby dozowania węgla, ale tam ideą jest wolna fotosynteza, więc wszystko jest na niskim poziomie. Także liczba roślin, które można uprawiać.
Ostatnio zmieniony 2016-11-19, 15:36 przez Kubek75, łącznie zmieniany 1 raz.

spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

Post autor: spike1975 »

a gdzie rosną te rośliny których w LT "nie można uprawiać"? wyewoluowały specjalnie na potrzeby HT czy są GMO :)


a co do tego że się doda to nie ma żadnych wątpliwości. pytanie jakie można sobie stawiać dotyczy tylko ilości a nie samego faktu "czy się doda".
Ostatnio zmieniony 2016-11-20, 21:57 przez spike1975, łącznie zmieniany 2 razy.
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Dzisiaj znaczna część uprawianych w akwariach roślin to efekt krzyżówek i właśnie GMO. Niewiele one mają wspólnego z pierwowzorem naturalnym. Akwarystyka ostro już odjechała chemicznie (lejemy ogromne ilości różnych nawozów), świecimy bardzo mocno stąd też i rośliny trochę inne :-). Można nie podawać węgla, słabo solić i świecić, ale czapki z głów temu, kto w takich warunkach będzie się martwił nadmiernym wzrostem Alternanthera reineckii czy Rotala wallichii. :-) Dlatego tak popularne są zbiorniki HT. Jest po prostu łatwiej.

Węgiel jest kluczowy, bo limituje budowę komórek. Jeśli będzie go mało, trzeba limitować makro, inaczej mogą skorzystać na tym glony.

Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i jakim sposobem. Nie będę Cię namawiał na moje rozwiązanie. Przedstawiłem Ci jak ono działa i tyle.
Ostatnio zmieniony 2016-11-20, 22:29 przez Kubek75, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, Nawożenie i Pielęgnacja, CO2, Podłoża”