temperatura barwowa światła do akwarium

ODPOWIEDZ
spike1975
Posty: 223
Rejestracja: 2010-05-18, 14:38
Lokalizacja: łódź

temperatura barwowa światła do akwarium

Post autor: spike1975 »

ponieważ od jakiegoś czasu walczę z glonami a za winowajcę uznałem oświtelenie to intensywnie przeczesuję internet pod tym kątem.

znalazłem coś takiego, na kilku stronach o uprawie roślin się powtórzyło, a rzeszowskim "podforaku" też:

5.000 - 7.000 Kelvin: Silne niebieskie swiatło.( Niektóre lampy MH , lampy fluorescencyjne do akwariów tropikalnych, niektóre swietlówki kompaktowe---> np. kompakty firmy Philips są produkowane w wersjach 2.700 oraz 6.000K)
Wywołuje silne krzewienie. Idealne do fazy szybkiego wzrostu roslin. Wspomaga wzrost w układach łączonych z lampami HPS i MH- 3.000K .

4.200 Kelvin: Cool White. (swietlówki coolwhite, lampy MH )
Używane jako uzupełnienie niedoboru swiatła niebieskiego źródeł o temp. wid. 3.000 K. Dobre do wegetatywnej fazy wzrostu.

4.000 Kelvin: Neutral Metal Halide
Idealne pojedyńcze źródło swiatła, rosliny rosną gęste i silnie rozgałęzione.

3.700 Kelvin: Softer Metal Halide (coated)
Używane jako główne źródło swiatła. Szybszy wzrost niz po lampami 4.000 K.

3.200 Kelvin: Warm Metal Halide
Dobre swiatło dla całego okresu wzrostu.

2.050 - 2.700 Kelvin: HPS.
HPS. dużo swiatła czerwonego. Idealne do kwitnienia.
(Większosć swietlówek kompaktowych Philips i Osram ma temp. wid. 2.700)

z tego wynika że to co proponują nam jako "świetlówki roślinne" do akwarium to się nadaje nie wiem do czego ale na pewno nie do uprawy roślin (np gro-lux 8500K) a światło o temp powyżej 7tys K w ogóle nie jest brane pod uwagę przy uprawie roślin.

to by się zgadzało z moimi obserwacjami mojego akwarium w którym po zmianie oświetlnia na właśnie na gro-luxa 8500 i aquastara 10 tys K wszystko zdechło ale nie zgadzało by się zupełnie z roślinnymi akwariami które widziałem u ludzi a które były takimi świetlówkami oświetlanie :)

macie jakieś przemyślenia z tym zwiazane?
(\ /)
(O.o)
(> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination!

prezesik25
Posty: 7
Rejestracja: 2010-08-03, 18:39
Lokalizacja: Łęczyca

Post autor: prezesik25 »

U mnie dobrze rośliny rosną przy czterech świetlówkach: 2xbiała 865, 1xSylvana GroLux, 1x Philips Aquarelle.

sztender
Posty: 17
Rejestracja: 2016-08-23, 09:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: sztender »

Chyba bym się nie sugerował przy wyborze światła samą temperaturą barwną. Moim zdaniem to nie wszystko. Istotny jest rozkład widma. Ale ja się nie znam. U mnie dla odmiany są tylko 1xSylvana GroLux, 1x Philips Aquarelle (7 letnia :oops: ) t8, 18W. Czyli tyle co nic a rośliny jakoś rosną. Unikam tylko światłolubnych. Kupiłem, już nie pamiętam dokładnie co ale miało być 7-8k a świeci zdecydowanie zbyt ciepło w porównaniu do zwykłych świetlówek jakie mam w pracy o barwie, 6,5k Zresztą Aquarelle ma 10k a świeci różowawo, na moje oko. Do tego świetlówki roślinne przy tej samej mocy w watach dają zwykle mniej luxów. Tak że to chyba nie jest takie proste jak się wydaje.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, Nawożenie i Pielęgnacja, CO2, Podłoża”