Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Węgiel ma oczyszczć wodę. To jest podstawowe zadanie tego medium filtracyjnego. Jak oczyszcza, to usuwa z niej rzeczy i złe i dobre. Wyłapuje i nawozy (może nie wszystkie - nie znam na pamięc wielkości różnych cząstek) i witaminy. W akwariach roślinych tego nie zauważacie, bo po prostu dajecie więcej nawozów i tyle. Hodowcy ryb, którzy używają węgiel również powinni dodawać witamin.
Czy oddaje do wody to, co pochłonął? Nie mam takiej wiedzy, ale są różne teorie. Natomiast niektórzy producenci rekomendują wyciągnięcie go po czasie, kiedy przestanie pracować - jak już wcześniej wspomniałem dobre węgle nawet do 6 tygodni.
Argument, ze gdy skończy swoją pracę bedzię po prostu stanowił siedlisko bakterii nitryfikacyjnych do mnie nie przemawia. Dobry węgiel kosztuje sporo a dobre siedliska bakterii można kupić o wiele taniej.
Natomiast bardzo dobrą praktyką jest przepuszczanie wody do podmian przez blok z węglem aktywnym, który wyłapie nam metale ciężkie i związki chloru, które z kolei mogą nam wybić biologię w filtrze, gdy wodociągi za dużo tego chloru dodadzą.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

wojtekr pisze: Argument, ze gdy skończy swoją pracę bedzię po prostu stanowił siedlisko bakterii nitryfikacyjnych do mnie nie przemawia. Dobry węgiel kosztuje sporo a dobre siedliska bakterii można kupić o wiele taniej.
Natomiast bardzo dobrą praktyką jest przepuszczanie wody do podmian przez blok z węglem aktywnym, który wyłapie nam metale ciężkie i związki chloru, które z kolei mogą nam wybić biologię w filtrze, gdy wodociągi za dużo tego chloru dodadzą.
To czy węgiel jest złożem biologicznym czy nie, nie zależy od jego ceny i nie jest uwarunkowane względami ekonomicznymi. :-D Bakterie osiądą równie chętnie na tanim i drogim węglu. :-D

Co do przepuszczania wody do podmian to bym nie przesadzał. W Łodzi mamy świetną wodę:
http://www.zwik.lodz.pl/jakosc-i-techno ... rzez-zwik/

Ma ona lepszy skład niż niejedna woda mineralna sprzedawana w sklepach.


Wracając do tematu: zrobię eksperyment. :-D Mam sprawdzony system nawożenia, stosowany od lat. Zmierzę wodę i dodam w ten weekend przy podmianie węgiel. Niczego nie będę zmieniać. Zobaczymy po kilku tygodniach co stało się z kondycją roślin, czy pojawią się glony i jaki poziom mają parametry wody.

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Kubek75, chyba nie z rozumiales mojej wypowiedzi. Wlasnie dlatego, ze bakterie osadza sie wszedzie, a najwiecej w podlozu, nie widze sensu stosowania wegla w takim celu. Ale to moje zdanie.
Fakt w Lodzi jest super woda, ale po pierwsze nie wszyscy w Lodzi mieszkaja, a po drugie jak wodociagi maja problem, awarie czy pojawi sie jakas bakteria, to dodadza wiecej zwaiazkow na bazie chloru niz normalnie. My tego nie zauwazymy w domu, ale jak w tym czasie zrobimy podmiane, to nam biologie moze zabic w zbiorniku. W akwariun roslinnym mozna straty nie odczuc, ale jak ma sie ryby wartosciowe, to lepiej na zimne dmuchac.

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Mnie chodziło o co innego z tym złożem bio. Masz rację, że można to zastąpić tańszym i czasem nawet lepszym zamiennikiem. Ale żaden inny wkład do filtra nie ma takich właściwości krystalizujących wodę. Można więc upiec dwie pieczenie na raz: woda kryształ i złoże bio.

Co do reszty Twojej wypowiedzi - pełna zgoda. :-D

Awatar użytkownika
wojtekr
Posty: 799
Rejestracja: 2009-05-19, 17:21
Lokalizacja: Łódź

Post autor: wojtekr »

Tak, to prawda, wegiel wylapuje DOC, zwiazki humusowe, itd i ladnie krystalizuje wode. Takie wlasnosci krystalizujace maja niektore zywice jonowymienne np. do redukcji NO3.

Awatar użytkownika
Zafira
Posty: 897
Rejestracja: 2008-05-22, 20:47
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Zafira »

Nikt raczej węgla nie stosuje jako medium biologicznego, to jest jego cecha przy okazji, bo wiadomo, że do tego stricte służą inne wkłady.
"Podwodne Ogrody"
Z pasją ku wiedzy..
Strona w budowie

Maluma55
Posty: 1
Rejestracja: 2019-06-11, 15:40

Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

Post autor: Maluma55 »

discus6 pisze:
2016-01-04, 14:10
wojtekr pisze:
taka jest rola węgla aktywowanego, żeby oczyszczał wodę więc nawozy wyłapuje też.
No nie wiem czy tak do końca
http://tylkowoda.pl/filtry-do-wody/wegiel-aktywny/ Simulation Regroupement de prêt
Dziękujemy za link

gwidon
Posty: 3
Rejestracja: 2019-08-07, 17:53

Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

Post autor: gwidon »

Pamiętam, że kiedyś czytałem coś takiego "niemożna używać węgla aktywowanego drugi raz po wyjęciu z wody" czyli odstanego. Może to pytanie jest banalne ale nie mogłem nigdzie znaleźć takiej informacji. Wiec jak to jest??

____________________
https://www.oriontec.pl

Tomphoto
Administrator
Posty: 125
Rejestracja: 2010-03-14, 06:53

Czy wegiel aktywowany niweluje preparaty?

Post autor: Tomphoto »

Węgiel raczej nie powinien niczego oddawać, jak przestanie absorbować, staje się bezużyteczny.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”