młode helenki zjadają rośliny?

ODPOWIEDZ
Peppermint
Posty: 4
Rejestracja: 2015-12-12, 23:21
Lokalizacja: Kutno

młode helenki zjadają rośliny?

Post autor: Peppermint »

Witam, szukałam, szukałam i nie znalazłam podobnego tematu (no chyba, że źle szukałam) jakiś czas temu walczyłam z plagą ślimaków więc dostałam od znajomego kilka helenek żeby problem rozwiązały. Po robocie helenki miały zostać przekazane kolejnemu potrzebującemu bo moje akwarium jest dla nich za małe.. no i tu zaczął się problem: kilka dorosłych osobników naprodukowało mi setki (dosłownie) jaj i większość się wylęgła. Plan był taki, że jak podrosną to poszukam im nowych domów ale te małe paskudy ciągle siedzą na roślinkach.. szczególnie uwielbiają buszować w mchach (na korzeniu i kulkach gałęzatki).. No i o to właśnie chciałam zapytać.. czy one mi te rośliny podżerają czy po prostu w nich siedzą? Szukałam w necie odpowiedzi ale chyba nikt nie miał takiego problemu. Wydaje mi się że jednak wtryniają zielonkę.. Mam pecha i trafiły mi się mordercze ślimaki w wersji wegetariańskiej?
(tak - to na pewno helenki :)
plaga ślimaków pasożytów dawno zniknęła)
Ostatnio zmieniony 2015-12-12, 23:46 przez Peppermint, łącznie zmieniany 1 raz.

mateusz
Posty: 24
Rejestracja: 2008-11-23, 10:06
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: mateusz »

Ja mam sporo helenek w awkariach i nigdy nie zjadały roslin nawet jaknie mają ślimaków na obiad. Myślę że sobie poprostu siedzą w tych roślinach napewno szkód nie bedzie. ;-)

Peppermint
Posty: 4
Rejestracja: 2015-12-12, 23:21
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Peppermint »

Nie chciałam zakladać nowego wątku bo sprawa nadal dotyczy domniemanych roślinożernych helenek. Troche czasu minęło, one nadal się namnażają i co ciekawe nie rosną. Najwyraźniej to jednak nie helena więc bardzo proszę o potwierdzenie i ewentualną identyfikacje tego paskudztwa.
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Helena ma skorupę w paski. Czy widzisz czarne paski na żółtej skorupie (bo ja nie)?

Slaweka
Posty: 57
Rejestracja: 2010-06-22, 22:36
Lokalizacja: Konstantynów Łódzki

Post autor: Slaweka »


Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Faktycznie są albinosy. Ale te ślimaki ze zdjęć powyżej helenkami nie są.

Peppermint
Posty: 4
Rejestracja: 2015-12-12, 23:21
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Peppermint »

s050197, nie mam problemów ze wzrokiem tylko ze ślimakiem (w dużych ilościach) więc proszę bystrzaku oświeć mnie cóż to za stwór bez pasków? :-> Slaweka, helena albinos mogłby to być gdyby nie rozmiar. Wydaję mi się, że po kilku miesiącach (3-4) od wyklucia byłyby chyba większe. Chociaż mogę się mylić, ciężko znaleźć info na temat ich tempa wzrostu czy średniej długości życia. Największe z nich mają tak 0,5cm i chociaż w akwarium jest tylko 1 dorosły osobnik mam wrażenie, że ich ciągle przybywa. Ktoś ma inny pomysł, bo już nie wiem tępić czy odchować?

T34M
Posty: 35
Rejestracja: 2014-06-10, 10:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: T34M »

Chować, chować, a jak już się odchowają to się dzielić z kolegami karmą dla helenek. Chętnie przyjmę kilkaset sztuk, przy okazji jak będzie Pani w Łodzi.
P.S. To jest jakaś odmiana błotniarki naszej rodzimej.
Ostatnio zmieniony 2016-02-12, 10:52 przez T34M, łącznie zmieniany 1 raz.

NoBody
Posty: 62
Rejestracja: 2010-11-14, 20:37
Lokalizacja: stąd

Post autor: NoBody »

Ja bym wpuścił do akwarium ze 3 Helenki i się nie martwił :)

T34M
Posty: 35
Rejestracja: 2014-06-10, 10:10
Lokalizacja: Łódź

Post autor: T34M »

NoBody pisze:Ja bym wpuścił do akwarium ze 3 Helenki i się nie martwił :)

Ta i temperaturę na 25-27 stopni i zakładamy farmę helenek.

Peppermint
Posty: 4
Rejestracja: 2015-12-12, 23:21
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Peppermint »

Ja byłam święcie przekonana, że TO są właśnie helenki.. jaja były wszędzie (typowo helenkowe kwadraciki z "żółtkiem"), potem pełzały maluszki, no a potem było tylko więcej i więcej maluszków. Nawet by mi one nie przeszkadzały gdyby nie ich ogromna ilość (a akwarium małe!) i fakt, że ciągle się namnażają. Są wszędzie! Wieczorem rusza się wszystko: filtr, ściany, podłoga, rośliny.. Zdjęcia tego naprawdę nie oddają
Obrazek
Obrazek
te białe plamki też (już!) się ruszają

ODPOWIEDZ

Wróć do „Kraby, raki, ślimaki i inne bezkręgowce”