FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  DownloadDownload

Poprzedni temat :: Następny temat
"Kawałek lasu"
Autor Wiadomość

Bornero 

Wysłany: 2015-09-21, 17:50   "Kawałek lasu"

Nie wiem czy w dobrym miejscu założyłem temat ale ostatnimi czasy chodziłem troszkę po lesie w poszukiwaniu grzybów lecz z uwagi na ich brak po podglądałem przyrodę leśną i postanowiłem zabrać jej trochę do domu a o to efekty:

Nie wiem czy to się utrzyma ale eksperymentuje trochę, niektórym mchą się chyba podoba bo po 2 dniu wypuściły "coś"

Będę odświeżał temat co jakiś czas aby pokazać wam co się z tym dzieje
Jak się podoba ? Dla mnie wygląda to dość ciekawie.
Może ktoś już próbował coś takiego u siebie stworzyć i podzieli się trochę swoja wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam

koziello 

Wysłany: 2015-09-21, 18:57   

Wygląda super :)
Coś takiego chyba się nazywa "wabi kusa".

Kiedyś próbowałem ale niestety nie przetrwało :D

Kubiszon 
Administrator
prezes ŁSAiT

Wysłany: 2015-09-21, 20:00   

Extra sprawa, masz rękę!

Bornero 

Wysłany: 2015-09-29, 15:12   

Update

A więc mój "kawałek lasu" żyje i o dziwo rośnie ale tylko w kuli widocznie tam jest większa wilgotność.

Mech pięknie zielony, wypuszcza świeże łodygi :

Drugi żółknie a więc raczej nie wytrzyma:

Jutro projekt w kuli trafia do szkoły podstawowej do kącika przyrodniczego zobaczymy jak długo tam wytrzyma. Pozdrawiam

mat114 
Mateusz

Wysłany: 2015-09-29, 17:00   

Fajnie Ci to wyszło! :lol:

Mam kilka pytań: Jakie dałeś podłoże? Jak często podlewasz? (utrzymujesz mocno wilgotną glebę?)

Bornero 

Wysłany: 2015-09-29, 17:25   

Na spód położyłem trochę żwiru, następnie ziemie do paprotek podobno najbardziej zbliżona do ekosystemu leśnego. Nie podlewam bezpośrednio a wyłącznie zraszam dwa razy dziennie dosyć obficie w każdy zakątek kuli. Dzięki żwirkowi na spodzie wiadomo czy aby nie przelewam roślinności staram się tak zraszać aby za dużo wody nie stało w żwirze. Parę dni po starcie gałąź z mchem zaczęła pleśnieć więc ją wyjmowałem przy zraszaniu aby ją przesuszyć pleśń zniknęła nie przeniosła się nigdzie a wszystko póki co ładnie i zdrowo wygląda.

Myślę że ważny jest też dobór pojemnika w tym otwartym mech zaczął żółknąc nie udało mi się utrzymać odpowiedniej wilgotności w kuli wylot jest stosunkowo mniejszy do pojemności więc z wilgotnością jest dużo lepiej.

A i jeszcze jedna ważna sprawa, tą roślinność trzymam raczej w zaciemnionym miejscu tylko na 1 -2h dziennie stawiam kolo okna aby zaczerpnęła trochę światła myślę że stawiając na parapecie przy oknie na cały dzień za szybko by wszystko wyschło
Ostatnio zmieniony przez Bornero 2015-09-29, 17:34, w całości zmieniany 2 razy  

Odpowiedz do tematu