oświetlenie

ODPOWIEDZ
Fanab
Posty: 25
Rejestracja: 2015-05-27, 23:43
Lokalizacja: Łódz

oświetlenie

Post autor: Fanab »

Mam takie pytanie co do oświetlenia akwa 120X40X60. Ile świetlówek t8 i na jakiej wysokości od tafli wody. Akwarium z roślinami (Dębówka Meksykańska, Moczarka Argentyńska, Nadwódka Zmienna, żabienica Amazońska, ROTALA ROTUNDIFOLIA 'RED', Nurzaniec śrubowy, Cryptocoryne, Ludwigia repens red) ryby to neon niebieski, innesa i czarny, Kirys sterby i pstry, kosiarka, Tęczanka wernera.Nie zamierzam bawić się w RO nawożenie i gazowanie. Jedynie filtracja ( dwa kubełki tetra 700 i midikani 800 ), podłoże to żwir 1-2 mm z piaskiem kwarcowym.

behemoth
Posty: 253
Rejestracja: 2009-01-04, 19:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: behemoth »

Generalnie do takiego akwa pod rośliniaka dałbym,, t5 4x54 ,t8 bym sobie odpuścił.
Co do wysokości nad lustrem wody to generalnie im niżej tym lepiej, jak kiedyś robiłem obudowę ze spienionego pcv ,to miałem światełko ok 1-1,5 cm nad lustrem wody.
Przy takim oświetleniu , miałbyś światła netto ok 1 w/l ,po odliczeniu podłoża i dekoracji
Generalnie ja bym zainwestował w dwa stateczniki 2 x 54 ,tak żeby był każdy na jednym wyłączniku ,aby można było zapalić sobie wszystkie cztery świetlówki naraz ,albo na przykład tylko dwie.
Zielsko które podałeś pod względem oświetlenia jest powiedzmy średnio wymagające i 0,5 w/l wystarczy ,ale zawsze miałbyś ten komfort, że z czasem kiedy chciałbyś pouprawiać bardziej wymagające rośliny ,to już nie będziesz musiał modernizować oświetlenia.
Wybór należy od ciebie i od dostępnego budżetu jaki posiadasz :-)

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Jak nie zamierzasz bawić się w nawożenie to lepiej nie montuj za dużo światła, bo to proszenie się o kłopoty... :mrgreen:

Fanab
Posty: 25
Rejestracja: 2015-05-27, 23:43
Lokalizacja: Łódz

Post autor: Fanab »

Już właśnie miałem tą niespodziankę przy próbie zakwaszenia wody.Wolę już nie poprawiać jej parametrów które są chyba nie złe GH12 KH6 PH 7,4 ( dla mnie ważne, że glonów nie ma). Mam oprawę z odzysku i trochę śmieci i tak kombinuje jak to wykorzystać w akwarium. Spróbuje z tym co mam ( t8 4X36 i t5 2X21 ). Tyle się zmieściło.Rozrzuciłem to na 2 X po 2X36 i 2X21)Jak się nie sprawdzi zamienię stateczniki i gniazdka na t5 będzie 4X54. Trochę dużo to waży. Mam obawy czy szkło to utrzyma( inox + szkło) i zawiesiłem do sufitu (linki trochę psują wizual ale lampa jest 2 cm od tafli wody i po oczach nie daje) . Dzięki za podpowiedz.
Ostatnio zmieniony 2015-07-02, 20:11 przez Fanab, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”