Ustawienie filtra a cyrkulacja wody w 54l

ODPOWIEDZ
waperr
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-05, 19:15
Lokalizacja: Łódź

Ustawienie filtra a cyrkulacja wody w 54l

Post autor: waperr »

Witam,
Tak jak w temacie problemem jest takie ustawienie filtra aby zapewnić najlepszą cyrkulację wody w akwarium 54l (przód zaokrąglony) z filtrem Aqael Turbo 500.
Przetestowane są aktualnie dwa warianty ale w żaden mnie nie satysfakcjonuje, filtr zawsze umieszczony z tyłu na lewej ściance:
1) deszczownia wzdłuż tylnej ścianki (6 elementów), ok 1cm pod powierzchnią, wyrzut wody skierowany na poruszanie tafli wody
Niestety zbiera się dość znaczny kożuszek z różnych pyłków, prąd nie jest za silny
2) deszczownia umieszczona poprzecznie od filtra w stronę przedniej ścianki, skrócona do dwóch elementów, również pod powierzchnią wody skierowana na taflę w prawo
Tu także na powierzchni są śmietki, prąd silniejszy, blisko deszczowni bojownik ma problemy
Wariant bez deszczowni wzbudza za silny nurt dla bojownika i zaczyna mocno majtać roślinkami obsadzonymi w tylnej części wzdłuż tylnej ściany, niestety nie pamiętam jak wyglądała powierzchnia.
Z obserwacji wynika iż śmietki/pyłki nie są "ciągnięte" w niższych partiach w stronę filtra.
Włożenie waty perlonowej chyba też nie rozwiąże skutecznie cyrkulacji a wymieniać ją trzeba, chyba??, co kilka dni.
Czy może to problem standardowej gąbki, ma dość szerokie oczka?
Filtr czyszczony raz w tygodniu, ale nawet po czyszczeniu (30-45min) syfek dalej pływa :(.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie

PS
roślinność nie zasłania całkowicie filtra, jest kilka roślinek w bezpośredniej okolicy ale nie mają dużych listków utrudniających przepływ.
54l, Aqael Turbo 500, 1x15W T8
Neon Inessa, Kirysek, Bojownik

behemoth
Posty: 253
Rejestracja: 2009-01-04, 19:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: behemoth »

Ja bym zmienił filtr ,te wszystkie turbo szmelce się do tanganiki nadają ,ale jako napowietrzacz.
Przynajmniej takie jest moje zdanie,ja bym na twoim miejscu kupił jakąś dobrą kaskade i po problemie .
Woda kryształ ,a i z powierzchnią by nie było problemu ,bo jakbyś kupił ze skimmerem to po kłopocie.

waperr
Posty: 2
Rejestracja: 2015-04-05, 19:15
Lokalizacja: Łódź

Post autor: waperr »

No niestety kaskada odpada, brak miejsca i pokrywa, za dużo zachodu z przerabianiem.
W ustawieniu poprzecznym (opcja 2) wydaja się że jest lepiej :).
54l, Aqael Turbo 500, 1x15W T8
Neon Inessa, Kirysek, Bojownik

ODPOWIEDZ

Wróć do „Filtracja”