Akwarium słonawego ujścia

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Akwarium słonawego ujścia

Post autor: megalomaniacc »

Witam,
w związku z obdarowaniem mnie przez furraan'a ciekawym podłożem ADA :], postanowiłem wykorzystać je jak najlepiej i najbardziej ciekawie.

Jako, że nie lubie iść na łatwizne postanwiłem bliżej zinteresować się biotopem słonawych ujść rzek Australii, Oceani oraz Azji. Ze względu na to, że nie mam dużo miejsca na kolejne akwarium to (mam nadzieję, że plan zostanie zrealizowany), które chce założyć będzie miało wymiary 60x30x35(wys), w związku z tym niestety Monodactylusy i strzelczyki odpadają :(.

Generalnie jest mało informacji na temat takiego biotopu. Być może ktoś z tego forum wie coś na ten temat.

Na początek udało mi sie wyszukać informacje o tym jakie ryby mogłyby żyć w takich wodach. Układ jaki był zaproponowany to:
3x Poecilia sphenops, Poecilia latipinna
1x Stigmatogobius Sadanundio
lub
3x Brachygobius Xanthozona
3x Poecilia sphenops, Poecilia latipinna
lub
3x Parambassis Ranga
1x Stigmatogobius Sadanundio
lub
3x Brachygobius Xanthozona
3x Parambassis Ranga - oczywiście w przypadku tej rybki nie zamierzam kupować psełdo kolorywch mutantów.
Generalnie ciekawi mnie babka złota więc ona na pewno wchodziła by w grę a do niej właśnie albo przezroczka albo molinezja.

Znalazłem rownież informacje o rybie Dermogenys pusillus w polskim tłumaczeniu Półdziobek karłowaty, ryba jest bardzo ciekawa wizualnie a wręcz niesamowita. Z informacji które znalazłem, ryba jest jajo-żyworodna i lubie słonawe wody.

Jeśli chodzi o rośliny to anubias, nurzaniec jakiś mech.
Podłoże wyżej wspomniane to Africa, kolor podchodzacy pod brązowy i w związku z tym moja koncepcja z połączeniem podłoża z min. piaskowcami.
Zasolenie jakie jest sugerowane to 2 lyżki soli na galon, w polskiej literaturze podaja 1-3 łyżek stołowych na 10 litrów

Wyczytałem jeszcze o rybach w małych rozmiarach które mogłby by pasować do takiego akwarium:
Tetraodon Nigricollis - przy czym może być agresywna w stosunku do innych ryb
Telmatherina ladigesi - to np. zamiast molinezji lub przezroczki

Proszę o informację osób które mają jakieś widomości na temat tego biotopu. Jeśli projekt dojdzie do skutku przedstawie fotorelację z jego realizacji.


Mam Dylemat babka czy kolcobrzuch. Z tego co wyczytałem kolcobrzuchy są złośliwe i kąśliwe ]:-> z koleji u babek potomstwem opiekuje sie rodzic - samiec. Przy kolcobrzuchach nie będe mogł mieć innych ryb, zatem stawiam jednak na babki.

Jeśli chodzi o wstępną decyzję dotycząca obsady:
5-7 Brachygobius Xanthozona
2-4 Dermogenys pusillus
6-10 Parambassis Ranga - o wyborze przezroczki zadecydowała opinia koleżanek z pracy :-)

Generalnie najciemniej pod latarnią. Okazuję się, że sporo informacji o tych rybach jak i o biotopie znajduje się w archiwum magazynu Akwarium do którego sam podałem linka. Jest tam rownież wiele informacji na temat innych ryb, techniki, roślin etc etc więc zachęcam zo zapoznania się z literaturą.

Żeby uzmysłowić Wam o jakich rybach myśle podaję zdjęcia rybek z netu (póki co):
Brachygobius Xanthozona (źródło: http://aquaworld.netfirms.com)
Obrazek
Dermogenys pusillus (źródło: www.aquariumholgen.nl)
Obrazek
Parambassis Ranga (źródło: flickr.com)
Obrazek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 5 razy.
Obrazek

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

generalnie to ja bym widział zamiast Parambassis Ranga, kilka Telmatherina ladigesi no i tą żyworódkę Poecilia latipinna :)) ale nie wiem czy nie będzie tego za dużo w tych 60 litrach :-/

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Przezroczka będzie ciekawsza niż promieniczka, molinezja z kolei może być za duża. Nie chce w akwarium wiecej niż 3 gatunków zwłaszcza, że babki są terytorialne a półdziubki pochliwe.
Obrazek

Awatar użytkownika
mat114
Posty: 1020
Rejestracja: 2009-03-19, 21:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mat114 »

ten połdziobek na zdjęciu jest jakiś dziwny. mam parke tylko ze moje sa stalowo szare z czerwonymi i żółtymi pletwami a ten na focie jest zielony. a po drugie one nie są płochliwe. Są bardzo terytorialne i dosyć agresywne. Ale ryba jako taka jest piękna
Posiadanie zwierząt NIE JEST obowiązkiem, natomiast ich posiadanie RODZI OBOWIĄZKI.

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Byc może to kwestia oświetlenia. Póki co będe kompletować sprzet a jak będzie u mnie w słonej wodzie się okaże ;).
Edit:
Kompletowanie sprzętu rozpoczeło się od zakupu filtra. Filtr kótry będzie działał w tym baniaku to EHEIM PROFESSIONEL 2224 kupiomy na allegro ;).

Jeśli chodzi o oświetlenie jestem na etapie projektowania oświetlenia 8W + 24W
Obrazek

masło

Post autor: masło »

ja bym wybrał babke

masło

Post autor: masło »


Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Projekt z powodu braku czasu i gotowki na reszte sprzetu został zawieszony. Mam nadzieje ze pod koniec wakacji akwarium wystartuje
Ostatnio zmieniony 2009-06-25, 16:39 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Słonawe Ujścia”