30 litrów z robakami - czyli lampka przy komputerze

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Filtracja to Hamburg napędzany kominami thl. Gąbką ppi 45 5cm grubości.
Korzeń który był w innym akwarium przez jakieś 2 lata.
Testy GH KH mam z Zooleka a pH z JBL.
Żadnych skałek nie ma oprócz lawy.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

Ja z tego podłoża zrezygnowałem po 3-4 miesiącach od zalania szkieł. I wbrew jednoakwariowym ekspertom którzy na podstawie jednego akwarium oceniają produkty ( nie mówię Marcinie o tobie, żeby nie było ale sporo ostatnio takich się zrobiło w świecie krewetkowym co maja 1-2 szkła a uchodzić chcą za ekspertów) restart który jest dla mnie ostatecznością w przypadku tego akurat podłoża był koniecznością. Parametry trzymało ale na taką decyzje złożyło się sporo innych czynników. Co do zdolności do zbijania parametrów to świeże podłoże w takiej warstwie jak w akwarium z tematu radzi sobie znakomicie z tym. Chcesz przykładów? To powszechnie piętnowane jako słabe i ciągle wybuchające Shrimp Sand. Większość osób zakładała na tym pierwsze krewetkaria i zalewała kranem. I podłoże trzymało parametry ale przez góra 2 miesiące. Sam też kiedyś przez pomyłkę zrobiłem spora podmiankę kranowitem i podłoże choć już prawie roczne bardzo szybko sobie z tym poradziło. Dlatego nie demonizowałbym lawy. Przy tej ilości jak podniesie parametry to o 1 max 2 stopnie niemieckie z czym działające świeże podłoże doskonale sobie poradzi. Problem mógłby być gdyby wydzielała coś trującego do wody (zdarza się) lub kiedy podłoże zacznie już tracić zdolności zbijające. Dlatego ja obstawiam na złe testy lub podłoże.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Może po weekendzie kupie nowe testy i wtedy zobaczymy.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Alchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Hmm testów nowych jeszcze nie mam. Zrobiłem starymi i oto wyniki:
pH 7.4
GH 12 czyli tyle co było
KH 0-1
Wynikałoby z tego, że lawa nie podniosła mi twardości ale też podłoże jej nie obniżyło. Czyżby to co podnosi lawa od razu zbija podłoże ?

Jutro zamawiam nowe testy GH/KH i może jeszcze pH.

To co się zmieniło to aktywność krewetek. Po wrzuceniu kawałka pałeczki do jedzenia rzuciły się na nią z całego akwarium. Wrzucę jeszcze kilka szyszek olchy.
Pozdrawiam
Piotr

Kaledon
Posty: 241
Rejestracja: 2010-10-05, 08:31
Lokalizacja: Zduńska Wola

Post autor: Kaledon »

Przegłodziłeś je i dostosowały się do skoku parametrów.

Newbie
Posty: 17
Rejestracja: 2011-12-15, 09:29
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Newbie »

Parametry kranówki mam PH/GH/KH 8/14/7 - czy mogę mieć CR -A/S ? Podłoże mi zbija PH jak i inne parametry o kilka stopni w dół.

chwialek
Posty: 155
Rejestracja: 2010-03-10, 11:17
Lokalizacja: Dąbie

Post autor: chwialek »

Newbie pisze:Parametry kranówki mam PH/GH/KH 8/14/7 - czy mogę mieć CR -A/S ? Podłoże mi zbija PH jak i inne parametry o kilka stopni w dół.
Możesz mieć CR A/S jeśli:
- Zastosujesz filtr RO+mineralizator
- Kupisz wodę RO+mineralizator
- Będziesz miał farta i woda kranowa będzie stabilna (okresowo nie pojawią się w niej substancje szkodliwe dla Crystal)
- Będziesz wymieniał dość często podłoże ponieważ wątpię by podłoże zbiło 5-7st KH i długo funkcjonowało poprawnie.
- Będziesz dość często wymieniał stado crystali.

A najważniejsze, założenie własnego wątku nie boli i nie jest karalne. Z crystalem nie warto iść pod górkę i próbować udowodnić sobie i innym że na każdym kranie się da.
Ostatnio zmieniony 2014-11-07, 14:34 przez chwialek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Testu jakoś nie kupowałem a wszystko samo się unormowało.
Wczoraj podmiana na 5 litrów RO + 0,75g SaltyShrimp GH+.

Dziś zrobiłem pomiary i wyszło:
GH 8
pH 6,0

Dołożyłem kilka szyszek z olchy oraz 6 kulek mineralizujących.

Teraz tylko czekać na samice z jajami ;)
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Krewetki”