Ph i KH a Co2 w wodzie

ODPOWIEDZ
romek510
Posty: 32
Rejestracja: 2014-04-11, 15:42
Lokalizacja: Łódź

Ph i KH a Co2 w wodzie

Post autor: romek510 »

Witam,

Dzisiaj postanowiłem przeprowadzić kilka testów wody. Do testów użyłem 3 rodzaje wody:
1. zwykła kranówka
2. deszczówka
3. jako że mieszkam na podmokłym terenie mam w piwnicy wykopana dziure gdzie zbiera się woda, a nastepnie jest ona wypompowywana i własnie taka wodę wziąłem do testów.

Zmierzyłem 3 parametry każdej wody: PH, KH i GH

Wyniki prezentują sie następująco:
- Kranówka : ph 7,6; kh 4.5, Gh 16
- deszczówka: ph 6,6; kh 1, Gh 1
- z ziemi : ph 6,2; kh 7, Gh 11

Wynika z tego że zarówno w wodzie z kranu ja i deszczówce jest niskie steżenie co2 z pokazanych w necie tabeli. Natomiast w wodzie która wypompowywuje z ziemi wg takich tablel stezenei co2 dla ph 6,2 i kh 7 to 132,5 ppm co jest bardzo wysokim steżeniem i jest zabójcze dla ryb.
Jak to jest z taka woda? Czy ona faktycznie posiada takie wysokie stęzenie co2? Czy te tabele przekłamuja? Czy taka woda nadaje się do akwarium dla rybek np pomieszana z kranówka?

Awatar użytkownika
Mechanic
Posty: 95
Rejestracja: 2009-01-07, 01:39
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Mechanic »

pH to stosunek kwasów do zasad zawartych w wodzie, miara odczynu. Nie wiem skąd pomysł, żeby wyliczać stężenie CO2 na podstawie odczynu? Dwutlenek węgla szybko się ulatnia, wiec wątpię, żeby w deszczowce było go dużo, prędzej w tym dołku z woda, na pewno jest tam sporo materii organicznej, przetwarzanej przez bakterie... :roll:

romek4434
Posty: 1
Rejestracja: 2018-01-24, 10:16
Lokalizacja: wawa

Post autor: romek4434 »

ale to ciekawe jest

_________________
http://www.marylebone-escorts.com

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Na pH wpływa wiele innych czynników niż tylko dwutlenek węgla. Przy deszczówce na pH mają wpływ głównie gazy w niej rozpuszczalne (te z powietrza tj CO2 SO2 i pewnie jeszcze kilka innych - one dobrze się rozpuszczają w wodzie deszczowej a obniżają pH bo tworzą roztwory kwasów) + ewentualnie rozkładająca się materia organiczna która się znajduje w rynnach czy na dachu (ale to zależy od pozyskiwania deszczówki). W przypadku tego twojego dołka to jest już sprawa bardziej złożona bo tam dochodzą już minerały zawarte w glebie + różnego rodzaju kwasy humusowe (z rozłożonej biomasy) w niej występujące (i w zależności od tego jaką glebę masz w okolicy kwaśną czy zasadową to odczyn takiej wody będzie się różnił - po wynikach wnioskuję że masz kwaśną glebę nie super kwaśną jak czysty torf ale jednak w granicach 6-6,5pH. Wiele osób żeby zakwasić wodę i dodatkowo ustabilizować pH na poziomie poniżej 7pH przepuszcza właśnie wodę przez kwaśny torf lub wywar szyszek olchowych. Ta tabelka o ile mówimy o tej samej tabelce podaje chyba maksymalną ilość CO2 jaka jest w stanie się rozpuścić w wodzie o danych parametrach KH i pH (bo po przekroczeniu tej bariery woda zaczyna być gazowana tzn pecherzyki CO2 zaczynają z niej uciekać samowolnie i jest to widoczne gołym okiem).

ODPOWIEDZ

Wróć do „Woda, Parametry, Preparaty, Testy”