Pokrywa z diodami Power LED

podziel się pomysłami
lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Ja profil kupowałem w łodzi na rogu marszałków w takim budynku chyba po jakimś supermarkecie na tyłach jest magazyn właśnie z takimi rzeczami i docinali na wymiar jaki potrzebowałem bez problemu (ale to było jakiś czas temu nie wiem czy nadal tam są.

PS Trzeba tylko pamiętać że zastosowanie takiego połączenia z rezystorami ma wadę, tzn jak padnie jedna dioda z linii to przez pozostałe będzie płynął większy prąd co może skutkować szybszą ich degradacją.
Ostatnio zmieniony 2014-10-30, 13:03 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

dlatego lepiej zastosować zasilacz dedykowany pod diody power led i nie martwić się niczym (ani tym czy coś padnie ani rezystorami - lutujesz w szereg i działa) :-P

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Jak szukasz oszczędności to możesz pomyśleć nad zastosowaniem zasilacza takiego zwykłego + drivery stabilizujące prąd do 350mA. Ja mam tak i się sprawdza (choć ja mam drivery 700mA bo jak robiłem oświetlenie led to diody cree kosztowały 16zł szt więc żeby zaoszczędzić wysterowałem je mocniej). Ja mam zasilacz 24V 10A i obecnie 5 driverów 700mA do niego podłączonych.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Nie wiem czy to jest oszczędność. Kupujesz dedykowany zasilacz pod konkretną ilość diód, podłączasz i świeci. Ceny takich zasilaczy wcale nie są powalające.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Pewnie jak ma to być zasilacz tylko bez możliwości ściemniania to może zbyt wielkiej oszczędności nie ma. Ale jak się chce żeby światło powoli się zapalało i powoli gasło wtedy ta oszczędność jest ciut większa. No i kwestia jakie teraz robią zasilacze. Bo jak ja zakładałem to największy zasilacz jaki był w sprzedaży to był taki obsługujący maks 18 szt diód 1W. Więc dla kolegi to 5 takich by było potrzeba.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

U siebie załatwiłem właśnie 4 zasilaczami po 15 diód na każdy. Zapalają się w pewnych odstępach czasu (świt) i tak samo gasną (zmrok). Faktycznie takim zasilaczem efektu płynnego ściemniania nie uzyskasz.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

mchecinski pisze:
Aquarius_2903 pisze:
Weź się dokładnie dopytaj ja we wtorek kupowałem u nich różne profile i rury i nie dało rady inaczej niż cale sztangi.

tu masz schemat pierwotny i po moich zmianach w paincie:)
[url=http://images68.fotosik.pl/321/616e31144ee0c1c6m.jpg]Obrazek[/URL]
Wstępnie pisałem mailowo z Panem Michałem z Profmetkol i dostałem zapewnienie, że zapłacę tylko za taki odcinek radiatora jaki będzie mi potrzebny. W moim przypadku będą to dwa kawałki po 1600 mm każdy. U nich sztanga radiatora ma długość 4000 mm. Następnie dzwoniłem do tej firmy i rozmawiałem z Panem Michałem na temat obwodu radiatora. Dokładnie jestem zainteresowany modelem A6723 lub A4726.
Obrazek
Pierwszy ma 561 mm obwodu, co przy długości radiatora powiedzmy dla przykładu - 100 mm, daje nam powierzchnię oddającą ciepło w ilości 56100 mm2 czyli 56,1 cm2. Na aukcji allegro z diodami które mam zamiar zakupić sprzedający podał informację:
"UWAGA: taki radiator/baza nie wystarczy do schłodzenia diody LED, należy przymocować go do większego odbiornika ciepła.
Dla diod LED 1W (białe, 350mA, 3.2V) potrzeba ok. 12-13cm², natomiast dla diod LED 3W (700mA, 3.5V) wymagane jest min. 26-28cm² powierzchni radiatora lub równoważnik w postaci aluminiowych profili radiatorowych."

Czyli 100 mm kawałek tego radiatora wystarczy do odprowadzenia ciepła z 4 sztuk diod Power LED 1W. W moim przypadku będę miał odcinek 1600 mm, na którym będzie zamontowanych około 36-40 diód .Reasumują będę miał dość spory zapas powierzchni oddającej ciepło. Poproszę więc Was o zweryfikowanie moich obliczeń. :-)
s050197 pisze:Nie wiem czy to jest oszczędność. Kupujesz dedykowany zasilacz pod konkretną ilość diód, podłączasz i świeci. Ceny takich zasilaczy wcale nie są powalające.
Zgadza się
http://allegro.pl/zasilacz-driver-ac-18 ... 74316.html
Nawet prąd wyjściowy ma 300 mA, czyli diody nie będą pracowały na wartości maksymalnej. ;-)
Ostatnio zmieniony 2014-10-31, 23:25 przez Aquarius_2903, łącznie zmieniany 2 razy.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Ale wiesz że mniejszy prąd to mniej światła z diody? Nie wiem jakie diody chcesz w końcu zastosować ale możesz być pewny że 350mA to nie jest jej maksymalne wysterowanie.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

Co do prądu to robiąc testy nie widziałem żadnej różnicy czy to było 250 mA czy 350 mA - "na oko" świecą tak samo bardzo mocno.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Nie no szacun. Pytanie z jaką dokładnością działa twoje oko:). Rozbawiłeś mnie. Ludzkie oko niestety bardzo wiele nie zauważa. Jak by udało Wam się zdobyć porządną charakterystykę diod które macie lub chcecie kupić to by w niej było jak się zmienia ilość wydzielanego światła od prądu jaki przepływa przez daną diodę. Dla przykładu dla diod cree XT-E ilość światła przy 300mA to 90% wartości tej którą osiągają przy 350mA (a wysterowując ją do 1,4A dostajemy 300% wartości - wszystkie dane przy temperaturze diody 85 stopni celcjusza). To że twoje oczy tego nie zauważają to mnie nie dziwi. Wypadało by zapytać rośliny czy im to nie robi różnicy ( o ile masz akwarium roślinne), bo rybą to raczej różnicy nie robi.
Ostatnio zmieniony 2014-11-01, 19:02 przez lopuch, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

O zastosowaniu diód mocy w akwarium typowo roślinnym się nie wypowiadam, bo to jest wyższa szkoła jazdy i z tego co kalkulowałem to w ogóle nieopłacalna. Sam zakup diód cree jest chory dla mnie (przepłacanie x 15 za coś co ma metkę), ale faktycznie tylko wtedy masz pewność co świeci i jak świeci.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Dlatego w pierwszym moim poście pytałem jakie akwarium kolega chce mieć.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

lopuch, czy masz na względzie ten wykres:
Obrazek
pobrany ze strony producenta Cree. Jednak znalazłem też taki wykres:
Obrazek
z którego widać jak spada żywotność diód wysterowanych większym prądem. Wiadomo, zawsze istnieje możliwość zamontowania ogromnego radiatora z dodatkowymi wentylatorami. Tylko w ten sposób podnosimy koszty (radiator aluminiowy) i ciężar samej pokrywy.
Dlatego osobiście uważam, że lepszym rozwiązaniem będzie zakup i zamontowanie większej ilości power led-ów i wysterowanie ich nominalnym(350mA) lub troszkę mniejszym prądem (300mA).

ps. interesuje mnie akwarium roślinne, jednak z bez bardziej wymagających roślin ;-)

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Drugi wykres pokazuje żywotność diód nie w stosunku do prądu a temperatury diody (a to od konstruktora zależy jak zrobi oświetlenie żeby ta temperatura nie była za wysoka) - co więcej źle zamontowane diody wysterowane 300mA także mogą osiągnąć takie temperatury. Oczywiście że masz racje że lepiej dać więcej diod pracującą z mniejszym prądem. Tylko mnie chodzi cały czas o to że jeżeli chcesz mieć akwarium roślinne (o ile takie chcesz mieć bo nadal nie wiem jakie to ma być akwarium) to ważna jest jakość światła którą bez dokładniejszych danych (bo dla roślin najważniejsze jest pasmo światło niebieskiego i czerwonego) nie masz pewności że będą one odpowiednie dla roślin. Ale każdy robi co uważa. Nie chcesz moich rad to powiedz a ja nie będę się męczył i klepał w klawiaturę.

PS Czy ten drugi wykres ma znaczyć że chcesz kupić diody Luxeon K2?
Ostatnio zmieniony 2014-11-02, 15:59 przez lopuch, łącznie zmieniany 1 raz.

Aquarius_2903
Posty: 39
Rejestracja: 2014-01-12, 19:07
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: Aquarius_2903 »

lopuch pisze:PS Czy ten drugi wykres ma znaczyć że chcesz kupić diody Luxeon K2?
- nie no skądże. Znalazłem taki wykres poglądowy, gdyż w specyfikacji Cree nie było o tym. Kolego, a coś ty taki nerwowy ;-). Na chwilę obecną przymierzam się do zbudowania takiej lampy dlatego każda sugestia będzie jak najbardziej wskazana. Np pozwolę sobie wstawić link do samodzielnie zbudowanej lampy LED.
http://www.wiki.haszysz.com/index.php/Budowa_Panelu_Led
Nie będę wnikał czy jest ona wykorzystana zgodnie z prawem :mrgreen: ale ciekawy jest artukuł i na pewno pomocny.

ODPOWIEDZ

Wróć do „DIY [Zrób to Sam]”