Regał dla drzewołazów

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Regał dla drzewołazów

Post autor: furraan »

Witam !

Oto mój wymarzony od dawna regał z dwoma terrariami Zoomed 45*45*60. Każde terrarium wyposażone w 2 dysze MistKing-a zasilane pompką Ulka 56W, oświetlenie po 2 świetlówki 15W (o barwie 6000 i 6500 K) na każde terrarium, a jako tło na ścianki zastosowałem płyty korkowe (te do dłubania ;) ). Górne terrarium ma być typu roślinnego, natomiast na dolne typu ,,naturalnego" - w zasadzie chcę same porosty. Wątpię nawet czy zastosuje jakikolwiek mech, i pomijam oczywiście ten którego zarodniki są w torfie. To że ścianki będą bardzo długo łyse nie przeszkadza mi nic a nic, i mam zamiar czekać tak długo aż uzyskam efekt ,,naturalności".
Chcę rówież rozliczyć się także z xaximem (włożyłem 3 małe kawałki do terra w najlepszych dla niego miejscach) ............................ , i zobaczę czy to porośnięcie xaximu w 3 miesiące to prawda czy też zwykłe łgarstwo (ta wersja jest bardziej prawdopodobna). Piszę o tym dlatego, ponieważ mam złe doświadczenia z xaximem w terra mojego dobrego kolegi (nie porósł przez ponad rok czasu, pomimo znakomitych warunków.............).

A teraz foty mojego regału :D :
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Terrarium na dole zamieszkuje 6 szt. młodych Dendrobates azureus, natomiast terra na górze zamieszkane przez 6szt. młodych Dendrobates leucomelas oraz 5 szt. Epipedobates tricolor (będą tam tylko do końca czerwca).
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Arkadiusz Zalech

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Jak dla mnie genialne rozwiązanie. Ile kosztuje zbudowanie czegoś takiego, Robiłeś regał sam czy na zamówienie?
Obrazek

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Regał robił stolarz, a co do ceny ................... bez żab coś ok 2.5 tyś

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Jako podłoże zastosowałem torf, a tą strukturę ścian uzyskałem dzięki dłubaniu korka (katorżnicza praca ............), myślę jednak że zdjęcia oddadzą najlepiej ........ ;)
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
mat114
Posty: 1020
Rejestracja: 2009-03-19, 21:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: mat114 »

TaTaDooR pisze:przymierzam sie do gekona lamparciego ;)
Widzę, że nie tylko ja się do gekona przymierzam:D Z tym, że ten gekon to raczej pustynny/sawannowy stwór i on nie potrzebuje takiej wilgotności, wystarczy że zapewnisz mu pojemnik z wilgotnym mchem lub czymś takim i nie musisz bawić się w podnoszenie wilgotności dla niego. Z gekonów proponuje gekona pigmejskiego (Paroedura pictus) według mnei ładniejszy. :-P


Furraan, a gruby był ten korek zanim zacząłeś go dłubać?
Posiadanie zwierząt NIE JEST obowiązkiem, natomiast ich posiadanie RODZI OBOWIĄZKI.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Korek miał grubość 2.5 cm, a zdecydowałem się na niego tylko ze względu na cenę. Jeżeli chciałbym zrobić ścianki z czegoś takiego : http://www.gady-gady.pl/foto/sklep/maxi ... ewicza.jpg (nie wspominając już w ogóle xaximu - cena tego powalająca ......... , a i tak nie gwarantuje oczekiwanego efektu - jak pisałem w pierwszym poście)
to musiał bym wydać ponad 300 zł drożej. Na razie nie potrafię Wam ,,powiedzieć" czy jestem zadowolony z tego mojego dłubanego korka (pomijam estetykę - bo wygląda fajnie), bo jako kryterium zadowolenia przyjmuję efekt porastania go przez rośliny (mchy, porosty, etc. )

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Stan na dzień dzisiejszy :
Obrazek
Terrarium znajdujące się powyżej rozwija się zgodnie z moim założeniem, choć prawdę pisząc irytują mnie te dwie Neogerie (te białe wtrącenia), i w najbliższej nadarzającej się okazji kupna innych - zostaną zastąpione.
Obrazek
Dół również ,,idzie" tak jak chciałem - porosty, Neogeria, skrytokwiat, Microsorium pteropus "needle", Ficus pumila ,,quercifolia", Tilandsia oraz Hoya. Ta ostatnia została wsadzona żeby terrarium nie było takie puste, i miała zostać wyrugowana po tym jak terrarium zacznie się zazieleniać, jednak niewykluczone że zostanie na stałe ;)

Vendredi
Moderator
Posty: 970
Rejestracja: 2009-05-01, 11:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vendredi »

Przyznam się, że mi tez chodzi po głowie pomysł z terrarium i mam kilka pytań.

Gdzie kupowałeś korek?
Czy te dysze to są te z gady-gady czy z innego źródła?
Jak sądzisz warto brać gotowe terra np. taki jak Twoje z zoomedu czy może lepiej zamówić tam na popiełuszki?

Miejsca mam na takie 50szer x 30 x 55h doceleowo chciałbym kiedys wpuścić tam Leucomelasy, ale najpierw zacząłbym od mchów i roślin owadożernych żeby zobaczyć jak jest z temperaturą wilgotnością i ogólnie czy bedę w stanie zapewnić odpowiednie warunki tym małym ślicznotką.

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Co do terrarium to Zoomed jest bardzo estetyczny, ale wychodzą przez nieszczelności muchy - do dnia dzisiejszego z nimi walczę :-x . Może i da się je dobrze uszczelnić, ale wymaga to ogromnego nakładu pracy i nerw .........
Co do szklarza z ul. Popiełuszki - to brak mi dosłownie słów :evil: - zrobił mi terrarium (na indywidualne zamówienie - z jedną szybą) tak - że na 46 cm szerokości terrarium, jedną stronę dolnej prowadnicy przykleił o 4 mm niżej niż tą z drugiej strony :evil: Przesuwanie (wyciągnięcie szyby na zewnątrz było nie lada wyczynem). Wszystko rozumiem, i to że ludzie popełniają błędy, ale kiedy pojechałem z terrarium żeby je poprawił usłyszałem cyt. ,,po raz ostatni robię ci terrarium" - DRAMAT :!: Gość pomimo to, że wiedział że spitolił robotę - miał czelność jeszcze tak powiedzieć :evil: Mówił mi, że standardowe terraria wychodzą mu dobrze (dla mnie żadna rewelacja :-? ), i że dłużej mu zajmuje czasu robienie takich terrarii jak moje. Niby ma rację, tylko za moje terrarium 46*46*62 z 6 mm szyby wziął 180 zł - czyli sporo więcej - tu nie mam pretensji, bo to w końcu na indywidualne zamówienie. Tylko że na mój gust robiąc takie terrarium i biorąc większe pieniądze należało by zrobić zamówiony towar dobrze. Koniec jest taki, że poprawił tą skrzywioną prowadnicę, ale i tak terrarium uważam za bardzo niedokładnie zrobione. Straciłem mnóstwo czasu na jego dopracowanie - dlatego napiszę :

TEGO SZKLARZA NIE POLECAM :idea:

Mam porównanie z takim samym terrarium (dużo większym 100*50*70) mojego kolegi robionym w Krakowie (perfekcyjna robota, ale niestety daleko).

Dysze z Gady-Gady działają tak samo, ale wyglądają źle :-? , ja kupiłem tu :
http://www.vivariumland.com/index.php?c ... f2c779d266
choć jest z nimi pewien problem, o którym napisałem na innym forum to :
,,Zastosowałem dysze MistKinga (są naprawdę dobre - super mgła) + pompkę Ulkę 56 W. I teraz ...................................
Całość działa dobrze, choć mam zastrzeżenia co do połączeń. Chodzi o to, że średnica węży (6.25 - dysze i węże do nich są z Ameryki Pn - czyli system calowy), a u Adama i Mai (polecam sklep, bo obsługa bardzo dobra) na chwilę obecną nie są dostępne oryginalne trójniki do nich Smutny . Ponieważ Adam zapewniał mnie że te węże da się połączyć z europejskimi trójnikami (6 mm) zdecydowałem się na takie połączenie. I w sumie mogę napisać - że jest to możliwe , jednak ........................... - moja żona może zaświadczyć ile się nasłuchała przekleństw zanim udało mi się tego dokonać szczelnego połączenia. Wiem że np: Paweł stosował węże i trójniki firmy ,,Gardena" (ponoć też pasują) do tych dysz, jednak wg mnie taki system nie powinien działać na takich substytutach. Pisząc wprost - powinny być do tego oryginalne złączki.
Połączenia MistKing + Ulka działa bardzo fajnie - z jedną moją sugestią dla osób decydujących się na takie połączenie ! Jak wiecie moje terraria maja 45 cm głębokości, postanowiłem zastosować więc 2 dysze - aby uniknąć tzw. suchych miejsc w terrarium. Niestety sama góra (ok 7 cm) tylnej ścianki pozostaje sucha. Nie winię tu samych dysz, jednak ta mgła po prostu nie dolatuje do samej góry ścianki (być może za słaba jest ta Ulka ? - choć wątpię). Dlatego tez jeżeli koś z Was zdecyduje się na terrarium o głębokości 45 cm, polecam zamontowanie dysz dalej od szyby (ja mam bardzo blisko), wtedy nie będzie problemu docierania mgły. Zaznaczam także że na niedocieranie tej mgły do góry tylnej ścianki nie ma wpływu żaden czynnik zewnętrzny - sprawdzałem także niedocieranie tej mgły także przy wyłączonym wiatraczku.
"

Vendredi
Moderator
Posty: 970
Rejestracja: 2009-05-01, 11:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vendredi »

Ja bym musiał sie zdecydować na robione na wymiar bo taich jak mnie interesuje nie ma ( 50x30x50-55)

Jeżeli chodzi o KRK to nie ma problemu bo kolega tam studiuje i często przyjeżdza do Łodzi na weekendy z resztą równie dobrze mogę ja go odwiedzić :) przy okazji odwiedziłbym gady-gady.

Jeszcze mam jedno pytanie natury technicznej w jaki sposób te dysze montuje się w terra??

co znacza Ulka?? czytam też twoje forum czy to poprostu jest pompka ciśnieniowa??

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Dysze montuje się poprzez rozkręcenie jednej z jej części. Tak, Ulka to pompa ciśnieniowa.

Vendredi
Moderator
Posty: 970
Rejestracja: 2009-05-01, 11:48
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vendredi »

dzieki za informacje. Biorę się za dalsze szukanie informacji, cen, no i wolnych funduszy :)

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
yorki111
Posty: 783
Rejestracja: 2008-06-27, 11:37
Lokalizacja: Zalew
Kontakt:

Post autor: yorki111 »

Extra.
Chyba sam niedługo pobawię się w coś dla drzewołazów.

Nurtuje mnie tylko jedno. Jak te rośliny są poprzyczepiane do ścianek?
Porobiłeś jakieś "doniczki" z korka?
Obrazek

Awatar użytkownika
furraan
Posty: 107
Rejestracja: 2008-05-24, 14:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: furraan »

Nie robiłem żadnych doniczek, rośliny poprzyczepiały się same, przymocowane są za pomocą małego kawałka drutu, lub wciśnięte w korek swą zdrewniałą częścią.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Terraria”