Scotty - The Dragon [60x30x33]

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Zaczerpnięte z innego forum:


Może parę słów o spotykanych odmianach barwnych aksolotli, bo nie ma na ten temat zbyt wielu informacji na polskich forach...
Tytułem wstępu: kolor aksolotli zależy od trzech rodzajów komórek zawierających pigment, zwanych chromatoforami. Pierwsze z nich to melanofory zawierające eumelaninę - barwnik brązowo-czarny, drugie to ksantofory zawierające karotenoidy o pomarańczowo-żółtym zabarwieniu, a trzecie to irydofory zawierające krystaliczne puryny, odpowiedzialne za lśniące plamki. O barwie aksolotla decyduje połączenie tych wszystkich komórek, a geny decydujące o ich ekspresji dziedziczą się osobno, mamy więc wiele możliwych kombinacji.
Odmiany barwne: Mamy więc aksolotle ciemne i jasne, melanotyczne (albo melanoidalne), albinotyczne i aksantyczne.
Typ dziki - jest to ciemny aksolotl o zabarwieniu oliwkowym, brązowym lub ciemnoszarym w drobne czarne, żółtawe i lśniące plamki. Ma ciemne oczy z lśniącą złocistą obwódką. Występuje u niego pełna ekspresja melano-, ksanto i irydoforów. Jest to najczęściej spotykana odmiana.
Melanotyczny/melanoidalny aksolotl - jest to ciemny aksolotl, prawie czarny, bez lśniących plamek. Ma czarne oczy, bez lśniącej obwódki. U tej odmiany mamy bardzo dużo melanoforów, a zupełnie brak jest lśniących irydoforów.
Biały/leucystyczny aksolotl - jest biały, czy raczej różowy, ale ma ciemne oczy i często drobne ciemne plamki na grzbiecie i glowie. Nie jest to albinos. To druga z najpopularniejszych w Polsce odmian.
Złoty albinos - jest to jasny aksolotl o charakterystycznym żółtawo-złotym zabarwieniu. Ma różowe oczy. Występuje u niego normalna ilość ksanto i irydoforów, brak jest tylko melanoforów.
Albinos aksantyczny - nie ma irydo, melano ani ksantoforów. Jest różowawy a z wiekiem nabiera lekko żółtawego odcienia. Ma różowe oczy.
Biały albinos - jest różowawy, ma różowe oczy, na głowie ma irydofory (lśniące plamki).
Albinos melanoidalny - również jest różowy i ma różowe oczy, ale można go odróżnić od białego albinosa bo na głowie ma żółtawe ksantofory, ale brak jest lśniących irydoforów.
Istnieją też aksolotle łaciate tak zwane "piebaldy" . Są to w istocie aksolotle leucystyczne, ale zamist drobnych ciemnych plamek mają znacznie większe plamki, rozmieszczone nie tylko na głowie, ale na całym ciele.

Ciekawych jak wyglądają różne odmiany odsyłam do galerii zdjęć: http://www.caudata.org/photoplog/index.php?c=118
Zainteresowanym genetyką polecam stronę:
http://www.axolotl.org/genetics.htm

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Pan i władca po wszamaniu 3 mrożony krewetek 8-)
Obrazek

glesiak
Posty: 177
Rejestracja: 2012-02-04, 12:25
Lokalizacja: Łódź/Łęczyca

Post autor: glesiak »

Jeszcze trochę i będziesz się rozglądał za większym baniakiem dla Scottyego jak tak dalej pójdzie, czego życzę.

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Owszem, rośnie jak na drożdżach - jest już w połowie swojej maksymalnej wielkości :)

Pabian
Posty: 483
Rejestracja: 2011-09-06, 20:15
Lokalizacja: Pabianice

Post autor: Pabian »

Incognito pisze:Zmężniał, zgadza się :)
...A jak wyprzystojniał :mrgreen: ....jakaś laska by mu się przydała ;-)

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Taki jest plan... jak urośnie to dostanie najpierw nowy baniak, a potem blondynę ;)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

a je się bez problemu mnoży??
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Sporo pracy trzeba włożyć, żeby odchować zdrowe młode - poza tym musiałbym zarejestrować hodowlę, a to już za dużo zachodu jak dla mnie ;)

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

:arrow: Aktualizacja 20.01.2013 r.

Scotty szamie ostatnio tylko żywe ryby, dzięki temu rośnie w oczach. Pokonuje już pokaźne sztuki.
Urozmaicając dietę próbowałem ze stynkami suszonymi - nie smakują mu, wypluwa.
Drewnojadami się zajada, wystarczą mu dwa.

Wygląd akwarium się nie zmienia, jeśli chodzi o florę mam małe pole do popisu z racji niskiej temperatury i słonawej wody. Rogatek rośnie bardzo dobrze i dostaje czerwono/różowe łodygi. Mchy rosną bardzo wolno i są ciemno zielone. Microsorium oraz anubiasy również powoli, ale zachowują swoją normalną barwę.

Poniżej zdjęcia baniaka po przecince i samego lokatora.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uwaga! Uśmiech! :mrgreen:
Obrazek

Przyłapany podczas snu
Obrazek

Profilowe
Obrazek

Darkside
Obrazek

Film http://www.youtube.com/watch?v=3b8Re0Fvb5s
Ostatnio zmieniony 2013-01-20, 18:54 przez Incognito, łącznie zmieniany 1 raz.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

rośnie jak na drożdżach ;] hehe

p.s mam dla Ciebie a raczej dla Twoje malucha nie co żywego ;] jedzonka

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Je dużo białka :P

Super, trzymaj je bo na razie mam pod dostatkiem :) Na pewno się po nie zgłoszę.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

luz póki co pływają sobie i rosną;]

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Dzięki ;)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

kiedy planujesz powiększyć zbiornik??
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Incognito
Moderator
Posty: 1738
Rejestracja: 2008-05-23, 11:08
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Incognito »

Na pewno przed latem - prawdopodobnie marzec/kwieceń i myślę nad ~ 200l.

Zablokowany

Wróć do „Terraria”