Sturisoma Aureum

ODPOWIEDZ
sepher
Posty: 6
Rejestracja: 2011-02-28, 17:11
Lokalizacja: Wrocław

Sturisoma Aureum

Post autor: sepher »

Synonimy: Loricaria aurea

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pochodzenie: Kolumbia, Panama. Głównie rzeka Rio Magdalena i jej dopłwy

Środowisko naturalne: rzeki o spokojnym i średnim nurcie

Zachowanie: Bardzo pokojowo nastawiony zbrojnik, idealny do akwarium wielogatunkowego. Nie ma tendencji do ukrywania się, większość czasu spędza na wystawie.
Woda: temperatura wody-20-27°, pH 6,5 - 7,8. S.Aureum spokojnie zniesie temperaturę 32 stopnie przez dłuższy czas

Pokarm: Typowy roślinożerca. Młode są doskonałymi glonożercami. Z chęcią skonsumują wszelakie warzywa typu ogórek, cukinia etc. Dieta sucha to algae wafers, granulat spiruliny.

Urządzenie akwarium: Dorasta do 13-14cm, odnotowano jednak i osobniki 17 cm tak wiec parkę możemy wpuścić do 112 l (nie są zbyt ruchliwymi rybami) Typowe bw są dla nich idealnym środowiskiem, większość czasu spędzają na korzeniach i podłożu.

Rozmnażanie: S.Aureum składa ikrę gdzie popadnie, często jest to przednia szyba akwarium... Jako iż na pewno stałaby się łupem większych ryb należy ją zabezpieczyć (najlepiej razem z samcem) Jednakże w moim przypadku tatuś olał sprawę (to jego pierwsze tarło) i polazł w długą... Użyłem kotnika plastykowego przymocowanego w dosyć nietypowy sposób. Górną otwartą częścią docisnąłem go do szyby, mocowanie to dwie przyssawki z zwykłą gumką recepturką dociskające go do szyby. Dodatkowo wywierciłem otwór w kotniku aby podać napowietrzanie.

Obrazek
Dzień 1szy

Obrazek

Obrazek
Dzień 3ci

Obrazek


Dzień 4ty

Obrazek

Dzień 6ty: Poród !

Obrazek

I powitalne machanie ogonkami przez dwa pierwsze pixele: http://www.youtube.com/watch?v=2euyHZkQ ... r_embedded

Problemem przy inkubacji ikry S.Aureum jest zawsze pleśń. Tym razem pomógł mi przypadek, w akwarium pojawiła się ospa i podałem zieleń co zapewne wspomogło ochronę ikry. Dodatkowo należy pamiętać aby woda była dobrze napowietrzona i w przypadku porzucenia ikry przez samca zastosować dosyć silny przepływ wody. Kolejnym utrudnieniem były wypławki które jak okazało się mam w akwa... Nie chciałem podawać no-planari nie wiedząc jaki będzie miała wpływ na ikrę tak więc pozostała zabawa w bodyguarda i pilnowanie ikry. Na zdjęciu z 4 dnia widać bandytę próbującego dobrać się do ikry


Moje uwagi: Dobra alternatywa dla początkujących. Jak widać z parametrów dosyć szerokie możliwości doboru obsady, dodatkowo niska cena powinna być zachętą do hodowli. Nie sprawia żadnych problemów.
Ostatnio zmieniony 2011-10-23, 15:54 przez sepher, łącznie zmieniany 2 razy.

badfame
Posty: 18
Rejestracja: 2011-06-21, 04:59
Lokalizacja: ŁÓDŹ

Post autor: badfame »

Swietne sa! Orientujesz sie moze gdzie w Łodzi dostane Sturisomy? Od dluzszego czasu nigdzie nie moge ich dostac.

king
Posty: 1127
Rejestracja: 2009-09-02, 11:08
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: king »

Równa Daniel Lewandowski...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Czarne Wody”