Charakterystyka chorób

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Charakterystyka chorób

Post autor: megalomaniacc »

Wszytkie informacje zawarte w tym watku są do wiadomosci osob zalogowanych na tym forum jak rowniez osob niezalogowanych i nie moga być uzywane w innych celach.
Obrazek

Mysle ze taki poradnik przyda sie na tym forum. Informacje zbieram z roznych żródeł, jesli uważacie ze cos jest nie tak piszcie (sie poprawi ;) ) Postaram sie uzupełniac w miare mozliwosci, jak rowniez dodawac nowe choroby.
Jesli macie jakies info (tabelki, zdjecia, schematy etc.) dajcie znac, oczywiscie jesli sa z jakiejs strony podajcie źródło.

Ichthyophithirius multifiliis - Ospa rybia
  • :arrow: Charakterystyka: Choroba wywołana przez kulorzęske. Częsta u początkujących akwarystów. Łatwo nią zarazić wpuszczając do akwarium nowe ryby niepoddane kwarantannie. Rozwojowi i "aktywacji" kulorzęske sprzyjają wahania temperatur. Cykl rozwojowy uzależniony jest od temperatury. Kulorzęske na rybie rozwija się pod skórą przebijając się często do naczyń krwionośnych następnie opada na dno zbiornika w formie przetrwalnikowej - cyst a następnie nowe kulorzęski atakują ryby. Najlepszym momentem leczenie ryb jest faza, gdy kulorzęska opuszcza rybę lub atakuje, w momencie, gdy jest już na rybie lub w formie cyst na dnie, jest odporna na leczenie. Szybkość rozwoju kulorzęski zależy od temperatury, np. w tem 20 stopni cykl życia wynosi 8 dni w tym 1 dzień jest on w wodzie. Natomiast przy temperaturze 25 stopni cykl trwa już tylko 5,5 dnia w tym 0,5 dnia przebywa w wodzie.
  • :arrow: Objawy i przebieg: Oznaki chorobowe pojawiają się najpierw na płetwach lub grzbiecie ryb - ryby wyglądają jak by były obsypane solą, białe punkciku, wystające widoczne gołym okiem. Ryby ocierają się o przedmioty próbując oderwać kulorzęske. Nieleczona może powodować śmierć ryb.
  • :arrow: Leczenie: W celu przyspieszenia samego leczenie można podwyższyć, tem ale nie powinna przekraczać 32 stopni gdyż wtedy kulorzęska zatrzymuje się w formie przetrwalnikowej i jej nie zrobimy. Zatem im wyższa tem tym kulorzęska szybciej przechodzi fazy rozwojowe i łatwiej ja dopaść ;).
    Do leczenia ja osobiście stosowałem preparat SERY Costapur, po kilku dniach nie było śladu. Używane są równie inne preparaty, ale z reguły wszystkie są na bazie zieleni malachitowej. Takie metody można stosować w zbiorniku ogolonym. Natomiast można również przeprowadzać kąpiele krótkotrwale w FMC . Przy czym nie powinno się go stosować w zbiorniku ogólnym gdyż wybija on wszystkie bakterie łącznie z tymi, które pracują w filtrze.
  • :arrow: Zapobieganie: Nowe ryby poddawać kwarantannie, utrzymywać temperaturę na w miarę stałym poziomie
Złe parametry wody - zatrucia/niedobory
  • :arrow: Charakterystyka:
    Ryby, które są trzymane w nieodpowiednich warunkach mogą przejawiać rożne zachowania wynikające z braku odpowiednich substancji, nieodpowiednich parametrów a nawet zatruć.
    Niedobór substancji mineralnych może być spowodowany używanie wody RO, która pozbawiona jest wszelakich substancji, co daje prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. dziurawicy u ryb pielęgnicowatych. Nieodpowiednie parametry np. pH, twardości wody, azotany itp. mogą być spowodowane obecnością muszli w akwarium (podnoszą twardość), torf, szyszki olchy (obniżą pH), używaniem dyfuzora CO2 (podnosi twardość i obniża pH), zalegające produkty przemiany materii (wzrost NH3, NO2 PO4), niewystarczająca praca filtra (wzrost min NO2), zbyt długą praca dyfuzora CO2 + za duże zagęszczenie roślin (w nocy spadek O2).
    Zatrucia mogą powodować dostaniem się substancji obcych do wody w akwarium, detergentów, ale również zbyt wysokie stężenie produktów przemiany materii (np. NO3, NO2 NH3 PO4, CO2). Zatrucia mogą również powodować skoki pH i twardości wody.
  • :arrow: Objawy i przebieg:
    Ze względy na różne czynniki wpływajace na zdrowie ryb wyróżniamy
    • Niedobry substancji mineralnych:
      Szok osmotyczny - Ryby przeniesione z wody o (względnie) wysokiej twardości do wody o(względnie) niskiej twardości, może powodować rozerwanie chrzęstnych stawów w płetwach i rozpad płetw a następnie zainfekowanie grzybami. Przy małych różnicach można zaobserwować oddzielanie się śluzówki. Może to skutkować wtórnymi infekcjami bakteryjnymi.

      Dziurawica - Choroba występująca u ryb pielęgnicowatych. Objawia się pojawieniem na głowię pęknięć skóry, wycieku białej substancji, co skutkuje powstaniem dziury. Powstanie takiej dziury spowodowane jest brakiem substancji odżywczych witamin etc. ryba w celu uzupełnienia substancji mineralnych pobiera je z tkanki na głowię. Dziurawicy towarzyszy pojawienie się w jelitach wiciowców, które przechwytują substancje mineralne pobierane z pokarmem.

      Niedobór jodu - W wyniku niedoboru jodu - zła dieta - na szyj lub pod skrzelami ryb może pojawić się wole, które czasami wyrasta nawet z pod skrzeli

      Niedobór tlenu - Niedobór tlenu może być spowodowany zbyt liczna obsada zwierzęcą, za obfitym pododawaniem CO2, zbyt dużą ilością roślin - nieodpowiednia obsada. Niedobór tlenu jest zazwyczaj widoczny rano przed zapaleniem światła. W tym momencie tlenu jest najmniej, został zużyty na potrzeby ryb jak i roślin. Przejawia się to ogólnym zaduchem ryby pływają przy dnie, intensywnie pobierają wodę a nawet powietrze z powierzchni. Może to prowadzić do uduszenia ryb. Przy dyfuzorze CO2 należy pamiętać ze mimo ze poziom CO2 jest wysoki, co nasuwałoby błędną diagnozę poziom CO2 również może być wysoki, a ryby tak jak ludzie trują się dwutlenkiem węgla jeśli jest go za dużo.
      Zawartość tlenu - Ocena
      0,5 mg/l - niebiezpieczna
      2 mg/l - niepokojaca
      4 mg/l i wiecej - wystarcząjaca.

      Pecherze gazowe - Pęcherzyki gazowe znajdujące się pod skora mogą wystąpić w momencie zbyt dużego przesycenia wody gazem. Może powodować zamykanie naczyń krwionośnych, co może doprowadzić do śmierci ryby

      Wiciowce - Pojawienie się wiciowców jest wywołane brakiem substancji mineralnych a co za tym idzie osłabieniem ryb. Ryby zaatakowane wiciowcami ciemnieją i chudną. Odchody ryb są śluzowate.

      Niedobory substancjii - inne - Niedobory substancji mineralnych mogą również skutkować deformacja płetw, pokryw skrzelowych i kręgosłupa.
    • Zatrucia: Ze względu na to ze objawy zatruć przez różne czynniki mogą być podobne, objawy opisane mogą się powtarzać:

      Za wysoka/niska wartośc pH - Ryby poruszają się szybkimi skokami i zrywami. Nieodpowiednie pH może być bardzo szkodliwe dla ryb. Pamiętajcie ze wartość pH to ujemny logarytm dziesiętny stężenia jonów H+ tzn. ze miana 1 stopnia pH oznacza dziesięciokrotny wzrost/spadek stężenia jonów kwasowych.

      Środki ochrony roślin - Objawy podobne jak wyżej.

      CO2 - Zbyt wysoka wartość CO2 może doprowadzić do śmierci ryb. Jeśli Co2 nie jest na zabójczym poziomie ryby wiszą pod powierzchnia wody.

      NH3 -Woda wyraźnie śmierdzi amoniakiem ryby padają mimo tego maja nadal ładne ubarwienie

      miedz, chlor - Ryby są nienaturalnie ubarwione, ciemne ubarwienie. Gdy uderzy się w ścianki akwarium ryby uciekają w popłochu. Przy ostrym zatruciu śmierć ryb.

      Detergenty, substancje wydzielane przez różne przedmioty - tak jak w przypadku miedzi i chloru
  • :arrow: Leczenie i zapobieganie:
    • Niedobry substancji mineralnych:
      Szok osmotyczny - - Należy przed wpuszczeniem ryb zmierzyć twardość wody w akwarium oraz twardość wody, w której ryba jest transportowana. Jeśli jest duża różnica należy powoli mieszać wodę, aby wyrównać poziomy twardości.

      Dziurawica - Chorobę udaje się wyleczyć. Należy zwiększyć zawartość soli mineralnych w wodzie, jak również podawać urozmaicone pożywienie i witaminy. Zapobieganie to urozmaicona dieta i podawanie witamin. Z doświadczenia wiem ze nawet w bardzo miękkiej i jałowej wodzie da się uniknąć tej choroby, ale tak jak wyżej, należy podawać urozmaicony pokarm i ewentualnie witaminy

      Niedobór jodu - Leczenie jak również zapobieganie odbywa się tak samo. Należy wzbogacać wodę (głownie RO) w minerały jak również podać zróżnicowany pokarm, dodatkowo w przypadku wystąpienia objawów należy podąć pokarm bogaty w jody, czyli np. pokarm na bazie krylu.

      Niedobór tlenu - W przypadku niedoboru tlenu ważne jest szybkie działanie, gdy zaobserwowaliśmy efekt zaduchy należy wyłączyć dyfuzor CO2, jeśli to możliwe podmienić 25-30% wody i silnie napowietrzać lub/i podkręcić filtr na maxa tak, aby jak najbardziej poruszał tafla wody. Dodatkowo są w sprzedaży tabletki tlenowe, które tez można użyć w takich przypadkach. Można również użyć wody utlenionej w ilości 1 ml 15% (stężenie wody utlenionej) na 20l wody.

      Pecherze gazowe - W przypadku tego schorzenia należy zastosować silne napowietrzanie wody.

      Wiciowce - Przy tych schorzeniach metody leczenia i zapobiegania będą opisane w konkretnych przypadkach.
    • Zatrucia:

      Za wysoka/niska wartość pH - W pierwszej kolejności preferujemy naturalne metody zwiększenia/zmniejszenia pH. Jeśli to możliwe należy zastosować podmianę wody, rozcieńczymy trochę pH, co zbliży odczyn do bardziej obojętnego. W przypadku zbyt wysokiego pH można zastosować roztwór kwasu fosforowego z tym ze należy się z nim obchodzić ostrożnie natomiast bardziej bezpieczne, lecz o mniejszym wymiarze działania jest użycie wyciągu z torfu np. MORENA Sery, ewentualnie samemu zrobić taki wywar zalewając torf gorącą wodą. W przypadku zbyt niskiego pH można użyć preparatów do zwiększenia pH (naturalne metody nie są mi znane)

      Środki ochrony roślin - Podmienić kilkukrotnie wodę oraz zastosować węgiel aktywny w filtrze.

      CO2 - Napowietrzać wodę i zachowywać się jak w niedoborze O2

      NH3 - Podmienić część wody, doprowadzić pH do poziomu 7.

      miedz, chlor Podmienić cześć wody, jeśli to nie pomoże zastosować preparaty wiążące metale i chlor (AQUA SAFE, SERA AQUTAN). Użyć węgla aktywnego jako wkład do filtra.

      Detergenty, substancje wydzielane przez rozne przedmioty Usunąć szkodliwe elementy, silnie filtrować przez węgiel aktywny. Można również zastosować AQUA SAFE, SERA AQUTAN. Jeśli woda używana do podmian jest pobierana wodociągów gdzie występują szkodliwe substancje należy przefiltrować ja na 24h przed podmiana przez węgiel aktywny.
  • Źródła:
  • SERA PORADNIK. Zdrowe ryby w akwarium - ale jak?
  • "Domowe akwarium słodkowodne" J. Lewczuk
Ostatnio zmieniony 2009-11-24, 14:04 przez megalomaniacc, łącznie zmieniany 36 razy.
Obrazek

zabapinkfloyd
Posty: 792
Rejestracja: 2008-05-13, 18:35
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: zabapinkfloyd »

W celu ujednolicenia tego tematu, tak aby był czytelny, autor jego może dokonywać wszelkich zmian.
To on decyduje co ma się zmieścić w tym temacie a co nie.
Wszystkie uwagi i propozycje proszę kierować pod jego adresem.

Awatar użytkownika
megalomaniacc
Moderator
Posty: 1047
Rejestracja: 2008-06-26, 20:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: megalomaniacc »

Prosze wszystkich chetnych o podzielenie sie swoimi doswiadczeniami w leczeniu i chorobach ryb. Wasze doswiadczenie pomoze w uzupelnieniu wiedzy na tym forum w zakresie chorob ryb.
Wszytkie informacje prosze kierowac na PW lub w tym watku
Obrazek

Destorions
Posty: 70
Rejestracja: 2012-02-11, 00:54
Lokalizacja: Łowicz

Post autor: Destorions »

Rybia ospa to najłatwiejsza choroba,dosyć łatwo ją przegnać.
Temperatura 28-32C,przez ok. 5dni, dużo napowietrzania i jakiś lek przeciwko kulorzęskowi/ospie. Po kuracji podmiana 3/4 wody, czyszczenie filtrów itd.

Ja za to teraz szukam jak wyleczyć martwice..
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

tempertura około 30 stopni, witaminy do pożywienia, katepang/szyszki olchy/liście dębu (garbniki), czysta woda, wyeliminowanie przyczyny martwicy


w ostrych przypadkach chemia, cmf na ten przykład
Co by tu napisać... :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Choroby, Leczenie i Zapobieganie”