skalary

ODPOWIEDZ
skalar
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-13, 16:02
Lokalizacja: miasto

skalary

Post autor: skalar »

Mam problem z utrzymaniem narybku skalara.Moja para składa ikrę średnio raz w m-cu z której wylęga sie mnóóóóóóóóstwo narybku. Żyje on w osobnym ogrzanym i napowietrzanym akwarium maks. 3 dni, pięknie rośnie, następnie cały umiera. Sytuacja powtarza się i nie wiem gdzie leży przyczyna. Może ktoś mi pomoże? Bardzo proszę.

skalar
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-13, 16:02
Lokalizacja: miasto

Post autor: skalar »

p.s.mam kolejne stado, wczoraj wyklute.pomocy !

Tomi198477
Posty: 16
Rejestracja: 2012-07-18, 16:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomi198477 »

Napisz coś więcej. Jakie parametry wody, jaka temperatura, ile litrów baniak i jak filtrowany? Czy przypadkiem nie używałeś ostatnio jakiejś chemii np nawozów lub CO2?

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

a czym karmisz maluchy?

skalar
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-13, 16:02
Lokalizacja: miasto

Post autor: skalar »

Ikre po zapłodnieniu umieszczam w małym akwarium, w temp. 26-30st., tu mi się wykluwa i pięknie rośnie, nawet zaczyna się "wyprawiać" na dłuższe trasy w akwarium wode napowietrzam aQuarel , chemii nie używam, ponieważ historia się powtórzyła z 7 - 8 razy próbowałam różnych pokarmów ( żółtka, proven 0) i dalej nie wiem co jest nie tak. Aktualnie narybek żyje 3-ci dzień.

Hex
Posty: 892
Rejestracja: 2011-09-15, 22:54
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Hex »

a nie lepiej było by jak byś jakiś kotnik włożyła do akwarium ogónego by nie zmieniały się parametry wody ja tak robiłem i doczekałem się ładnych maluchów :), żółtko nadaje się ale dpiero wtedy jak zaczynają samodzielnie pływać i pęcherzyk znika tylko karmione obkwicie muszą być często ale w bardzo ale to bardzo małych ilościach, do tego hmm o ile nie przekręciłem nazwy ja karmiłem solowcem trochę to uciążliwe pędzelkiem gmerać w słoiku ale efekt był ładny i wart zachodu.

Tomi198477
Posty: 16
Rejestracja: 2012-07-18, 16:55
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Tomi198477 »

Ja tak jak poprzednik proponuję zostawić ikrę w zbiorniku ogólnym aby nie zmieniać parametrów, choć tak naprawdę nic o nich nie napisałeś. To że jest ikra i nie pleśnieje to dobry znak, ale to nie koniec możliwych przyczyn zgonów narybku. Ciężko coś stwierdzić nie znając PH, GH, KH bo w tym może tkwić problem. Miałem kiedyś podobny problem. U mnie zwykle młode padały po około tygodniu ale zmieniłem sposób karmienia i nauczony doświadczeniem przestałem przekarmiać ponieważ u mnie w tym tkwił problem. Najlepiej rosły mi w temperaturze 25-26 stopni i taką starałem się utrzymywać. Wyższą trzymałem tylko po to by pobudzić pary do składania ikry i parę godzin po. Następnego dnia już zmniejszałem temperaturę. Ważnym elementem jest też podłoże i oświetlenie. Żaden młody narybek nie lubi ostrego oświetlenia. Ja wprost przyciemniałem baniak zasłaniając przednią szybę i wyłączałem światło na 1-2 dni.

skalar
Posty: 5
Rejestracja: 2014-02-13, 16:02
Lokalizacja: miasto

Post autor: skalar »

Dzięks za rady, skorzystałam, narybek żyje już 8 dni. Wygląda na to, że mu się udało - i mnie.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Witam,
Właśnie wykluły mi się młode Skalarki i nie chcę za kilka dni podzielić losu autora tematu.
Para świeżo dobrana i nawet ładnie się opiekowała ikrą. Jednak coraz więcej ikry pleśniało a one nie potrafiły jej wybierać więc przełożyłem ją do w połowie napełnionego 40-litrowego akwarium. Wybrałem białą ikrę pesetą i reszta zaczęła dzisiaj rano machać ogonkami. Następnym razem zostawię ikrę rodzicom, żeby uczyły się opieki, ale teraz byłem za ciekawy jakiej maści wyjdą maluchy, żeby ryzykować.
Obecnie małe są przyklejone do liścia. Mam pytanie, czy zostawić je w tym zbiorniku czy przełożyć do słoja zanim się rozpłyną. Mam obawy czy łatwo będzie je karmić w 20l wody.
Jaki duży musi być słoik dla 50 szt. wyklutego narybku? Kiedy z powrotem przenieść do akwarium, czy może ich nie ruszać z niego?
Ostatnio zmieniony 2017-06-18, 20:35 przez arturromarr, łącznie zmieniany 1 raz.

joonas
Posty: 2
Rejestracja: 2018-07-15, 20:01
Lokalizacja: warszawa

Post autor: joonas »

Super temat - bardzo mi się przydały te informacje

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmnażanie i Wychów Narybku”