Żółw wonny uratowany, pytanie co dalej?

ODPOWIEDZ
Muffi
Posty: 1
Rejestracja: 2020-01-16, 10:35
Lokalizacja: Łódź

Żółw wonny uratowany, pytanie co dalej?

Post autor: Muffi »

Cześć

Nie znalazłem Powitalni ani innego podobnego wątku, a to mój pierwszy wpis więc się przedstawię pokrótce.
Z tej strony internetu totalny amator z Łodzi, rocznik '75, zawodowo i hobbistycznie daleko od domowych zbiorników wodnych wszelkiej maści... Aż nadszedł rok 2019...

W minionym roku napotkałem żółwia wonnego (Sternotherus odoratus) trzymanego przez kilka lat (!) w fatalnych warunkach: nieduże akwarium, praktycznie puste, minimalna ilość wody, karmienie głównie mięsem wołowym, brud, smród i aż dziw bierze, że zwierzątko to przetrwało. Jako że nie potrafię przejść obojętnie obok zwierzęcej krzywdy, nie zastanawiając się wiele zdecydowałem o próbie uratowania gadziny w miarę swoich skromnych możliwości. Na początku pomogła mi pani weterynarz z lecznicy specjalizującej się m.in. w tej tematyce, za co jestem bardzo wdzięczny (a żółw pewnie bardziej tylko trudno mu to wyrazić).

Dalej posiłkowałem się wiadomościami wygrzebanymi online, popełniłem na pewno kilka (albo więcej) błędów i stąd moja próba zweryfikowania bieżącej sytuacji u specjalistów czyli u was :)

Bieżąca sytuacja w zbiorniku

Na dzień dzisiejszy żółw mieszka w zamówionym (odrobina luksusu ;)) akwarium 80x40 w podstawie, 30 cm wysokości. Poziom wody w okolicach 19-20cm. Filtr Aquael Multikani 800 z dwoma pojemnikami (gąbki, zeolit i ceramika). Grzałka automatyczna Aquael Ultra Heater utrzymująca temperaturę na poziomie 25C.
Leczniczo, z polecenia weterynarki, pracowała specjalistyczna lampa 35W imitująca światło słoneczne - żółw początkowo całe dnie pod nią spędzał, widać było że bardzo mu brakowało nasłonecznienia. Teraz czasem posiedzi na płytko umieszczonym kamieniu ale głównie w wodzie. Nocną poświatę symulują dwie krótkie taśmy LED, biała i niebieska, z minimalnym świeceniem - akwarium stoi w pomieszczeniu gdzie bez światła sztucznego jest totalnie ciemno, a to raczej niezbyt naturalne (?)

Ma swoją jaskinię zrobioną z wyciętej doniczki, zatopiony korzeń do drapania skorupy - gdy tylko dostał taką możliwość, tańczył jak szalony skrobiąc każdy centymetr pancerza. Prawie widać było uśmiech od ucha do ucha ;) Dno wysypane drobnym żwirem, kilka roślin tworzących ciemne kąty i kilka większych kamieni.

Staram się żywić go urozmaiconym pokarmem: larwy ochotki żywe i mrożone, mrożone stynki, krewetki. Rośliny czasem są skubane ale niewiele.
Koleżanka przyniosła kilka gupików w celach pokarmowych ale żółw się z nimi "zaprzyjaźnił" zamiast polować i tu pojawił się jeden z problemów ale o tym za chwilę.

Plany na najbliższą przyszłość

Zmniejszę ilość godzin pracy żarówki "słonecznej" bo napędza rozwój glonów na rzecz modułów LED RGB plus białe z dedykowanym sterownikiem (LedDimmerPro, pewnie znacie). Akwarium stoi u mnie w pracy, pokój jest oświetlony czasem w dość nieprzewidywalnych godzinach, a ponieważ lubię elektroniczne nowinki, uznałem że stworzenie symulacji regularnego, dobowego oświetlenia nie zaszkodzi.

Mam już Ceresit CX5, zbieram kamienie i pomysły na urządzenie akwarium, bo teraz jest sporo prowizorki i chciałbym uporządkować sytuację. Chcę zrobić jedną jaskinię i coś na kształt wyspy z łagodnym wejściem.

Problemy i pytania

Doszliśmy do kluczowych kwestii.

1) Nie robiłem testów wody, czytałem że paskowym nie ma co wierzyć, kropelkowe drogie jak dla mnie. Chyba że doradzicie jakie testy zrobić i jakoś skompletuję podstawowy zestaw taniej niż to co widzę w zestawach w sklepach? Można jeszcze w Łodzi gdzieś/kogoś poprosić odpłatnie o sprawdzenie parametrów i ewentualne porady jakby coś wyszło nie tak? Co mi po testach jak i tak sam nie zinterpretuję wyników czy nie wyciągnę prawidłowych wniosków.

2) Czy zamówić większe akwarium? Myślałem o czymś kwadratowym, np. 80x80x40 bo jest akurat na to miejsce. Pytanie na ile głębokie powinno być akwarium jeśli chciałbym wpuścić do niego jeszcze jakiś narybek pasujący do bieżących warunków w zbiorniku? Chciałbym zrobić komfortowe warunki dla żółwia bo już dość się w życiu namęczył ale nie wiem czy lepiej iść w stronę względnie płytkiego, a dużego powierzchniowo zbiornika czy lepiej coś o mniejszym dnie ale większej głębokości? Widzę, że żółw nabiera powietrza najchętniej stojąc na dnie na tylnych łapach. Znacznie rzadziej wspina się na korzeń czy kamień.
Z kolei być może powinienem stworzyć głębsze dno? Żółw czasem stara się wykopać jamkę pod jednym z kamieni ale po dwóch ruchach dociera do dna i koniec zabawy.

3) Glony... Chciałbym spróbować powalczyć z problemem naturalnie. Czytałem o Otocinclusach, nie wiem jednak na ile jest sens wprowadzać je do zbiornika z żółwiem? W tym samym miejscu autor wspomina o krewetkach ale tu chyba klęska murowana, skoro żółw dostaje krewetki mrożone?
https://peha68.pl/akwarium-naturalne/ar ... -akwarium/

4) Nadmiar gupików... Rozmnażanie idzie w najlepsze, a drapieżników brak. Żółw wręcz walczy z nimi o larwy ochotki, zabierają mu je z pyska jak nie jest wystarczająco szybki... Co zrobić z tym towarzystwem? Najchętniej bym za darmo oddawał co jakiś czas komuś kto hoduje lub potrzebuje takie rybki np. na karmę... Wzdrygam się na myśl o proponowanym mi "leczeniu kanałowym"...
Mogę dokupić jakieś małe stadko drapieżników ale musiałoby to pasować do rozmiarów akwarium i ilości wody - chciałbym trzymać się wersji, że ma być przede wszystkim sensownie dla zwierząt, a ładnie dla mnie jedynie przy okazji.

Na pierwszy post to chyba sporo pytań :) Jeśli publikuję w złym dziale, to przepraszam i proszę o skierowanie do właściwego.

Z góry dziękuję w imieniu żółwia za pomoc!
Nowicjusz, rocznik '75, pierwsze akwarium w 2019 więc wiem że nic nie wiem o akwarystyce :)

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Żółw wonny uratowany, pytanie co dalej?

Post autor: 3runer »

Dla żółwia im większe akwarium tym lepiej, poszukaj rozmiaru do jakiego ye zolwie dorastają, pomnóż x4 długość baniaka min x2 a najlepeiej x3 szerokość i mamy wymiar dna.
Czyli jesli zolw dorasta do 20 cm dł to baniak powonien mieć 80/40-60 cm, ten docelowy.

Glony - to efekt nierownowagi składników odzywczych w akwarium, wszystko zależy jakie to glony, najlepsze przydały by się testy wody i zdjecia bianiaka, dodatkowo rodzaj filtracji, częstotliwość podnian, moc, typ i czas świecenia.

Nadmiar gupikow powonien żółw zniwelować, pytanie czy ten gatunek też ma okres mniejszej aktywnosci zimą, jesli tak to zacznie je wyjadać na wiosne.

Opisz dokladnie glony i baniak to pomyslimy jak z tym walczyć.
Co by tu napisać... :-P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”