Filtracja i podmiany wody przez dno akwarium [800L]

ODPOWIEDZ
marlowe
Posty: 15
Rejestracja: 2014-11-03, 23:56
Lokalizacja: LODZ

Filtracja i podmiany wody przez dno akwarium [800L]

Post autor: marlowe »

Jak że już pytałem na RA i podforaku, muszę też zapytać na moim łódzkim forum. Zbliżam sie powoli do postawienia akwarium 800 litrów. Bedzie stawiane w nowym domu, więc chciałbym wszystko z hydraulikiem dobrze zrobić. Nie chce sumpa i komina. Marzą mi sie jeden albo 2 filterki Eheima 3 1200 XL 2080 które byłyby podłączone do akwarium przez dziury w dnie akwarium, dokładnie to widać w 1:15 minucie poniższego filmu.
Podmiany też chciałbym robic przez dziure w dnie i wylot prosto do kanalizy a wlot ze zbiornika 300 litrowego który miałbym w suszarni. Żeby sie za to zabrać potrzebuje pomocy osób którzy cos takiego juz robili.

F I L M

Awatar użytkownika
Kubiszon
Administrator
Posty: 1557
Rejestracja: 2008-05-14, 21:35
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubiszon »

No cóż, w zasadzie nie różni się to dużo od standardowych otworów w dnie akwarium, które występują w każdym kominie. Różnica jest w lokalizacji i braku samych ścianek komina. Będzie działało i tyle. Czy od spodu podłączysz kubełek, czy pompę do sumpa to w zasadzie nie ma znaczenia, tu i tu pompa tłoczy a z drugiej strony odbiera wodę. Możesz tam dawać trójniki, zawory, żeby odprowadzać wodę do kanalizacji itd. Ale polecam sump, mniejszy koszt, duuużo większa powierzchnia filtracyjna i więcej miejsca na osprzęt.

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Rób zdjęcia i daj koniecznie foto-relację z instalacji zbiornika.
Też trochę myślałem o sumpie i zastanawiam się czemu wszyscy robią kominy, które napewno nie upiększają zbiornika i trzeba wiercić otwory w dnie. Zamiast tego można zrobić z tyłu albo boku mały pojemnik prelewowy.
Tu jest ładnie opisane:
http://forum.arowana.pl/index.php?topic=1970.0
Zastanawiam się czy ma to jakieś wady w porównaniu z typowym kominem?

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Sam niedługo stanę przed wyborem jaką filtrację zastosować w swoim akwarium.
Co prawda nie będzie to 500 litrów ale litraż który już pozostawia pole do popisu.
W mojej aktualnej 250 przeszkadza mi trochę fakt czyszczenia filtrów kubełkowych. Po odpięciu do czyszczenia, pomimo zaworów kilka godzin słychać szum odpowietrzenia. Do tego wyciągnięcie tego kolosa z szafki też do przyjemności nie należy.
Kolejna rzecz jest taka, że mam poprowadzoną wodę i kanalizację specjalnie do akwarium aby zrobić automatyczną/półautomatyczną podmianę. Nie wiem jeszcze jak to zrobię ale pięknie byłoby wyeliminować węże i wiadra przy podmianie. Do tego chyba potrzebny SUMP.
I jeszcze jedno.Mam ogrzewanie podłogowe w miejscu akwarium, SUMP stojący na podłodze będzie dodatkowo grzał wodę.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Alchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
3runer
Posty: 1789
Rejestracja: 2011-03-09, 19:44
Lokalizacja: Pabianice
Kontakt:

Post autor: 3runer »

Ja myśle nad wklejeniem dodatkowej ściany o wsadzeniu grubej gąbki i pompy
Całość będzie działać na zasadzie przelewu a powierzchnia filtracyjna to cały bok baniaka wstępnie 100/70/30 cm ewentualnie takie dwa zrobie

Baniak ma być betonowy z wklejona przednia szyba
Podloze to piach a za ruch wody bedą robić turbiny jak w morszczuki
Taki mam wstępny plan baniaka mieć minimum 3 m ale może zrobię w rogu łamany 2 + 2 m

Podmianki planuje zamiast do kanalizacji to do beczki w ogrodzie i do podlewania kwiatów na pewno będzie cała hydraulika podciągniętą pod zbiornik plus ogrzewanie na termostat i z pieca rurkami jak w podłogowe

Filtrację chce oprzeć na ceramice i gąbkach z wierzchu
Co by tu napisać... :-P

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Ło matko. Mój ma mieć ok 1.40m niestety raczej większy nie wjedzie. Miał być 1.80 ale przejście będzie zbyt małe. Nadrobię regałem z krewetkami i roślinami w innym pomieszczeniu ;P

Co do filtracji z przegrodą. Z powodzeniem stosowane jest coś podobnego w krewetkariach jako hamburg i wszystko gra. Sam mam takie krewetkarium drugi rok i brak oznak przytkania gąbki. Twoja opcja zakłada wklejenie dodatkowego akwarium z boku lub z tyłu, niestety wymaga to miejsca. Chyba zostaje jednak SUMP z mało atrakcyjny komin....
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

Alchemik pisze: Twoja opcja zakłada wklejenie dodatkowego akwarium z boku lub z tyłu, niestety wymaga to miejsca.
Obejrzyj sobie te rysunki z linka, który podałem. To mogą być odpowiednio połączone rury i kolanka. W dużych zbiornikach można użyć rurek kanalizacyjnych, są tanie ogólnodostępne i w dużej rozpiętości śrenic 35-160mm.
Każdy więc coś dobierze do swojego zbiornika.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

Muszę się chyba bardziej w to wczytać, bo faktycznie wydaje się być interesujące.
To co przychodzi mi na myśl, to jak się zachowa taka rurka iść coś do niej wpadnie i zatka. Zalanie murowane. Z sumpa woda dalej leci do akwarium a brak powrotu robi resztę.

Edit :
https://youtu.be/UZytENJZtJw
Dla mnie rozwiązanie idealne, chyba;) . Jedna duża rurka jak przy skimmerze i tyle. Za przelew odpowiadaja te rurki z tyłu akwarium. Potem woda do sumpa i już. Nie bardzo rozumiem do czego jest to coś co podobne jest do napowietrzacza. To chyba jest jakaś pompka.
Ostatnio zmieniony 2017-04-29, 12:27 przez Alchemik, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
arturromarr
Posty: 225
Rejestracja: 2008-12-23, 23:09
Lokalizacja: Ozorków

Post autor: arturromarr »

to jest właśnie przykład z tamtego forum.arowana:
http://forum.arowana.pl/index.php?actio ... 1964;image
Nic ci nie zatka, bo nacinasz grzebień jak w tym filmie co wrzuciłeś.
Ostatnio zmieniony 2017-04-29, 18:35 przez arturromarr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alchemik
Moderator
Posty: 518
Rejestracja: 2008-05-14, 18:55
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: Alchemik »

No i świetnie. Podoba mi się. Po co oni dają zaworek zwrotny na szczycie pierwszego U ? Tego które przechodzi przez krawędź akwarium ? Na jakiej wysokości musi być drugie U ? Dowolnie byleby był poniżej poziomu wody po wyłączeniu pompy ? Co z hałasem ?
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”