terrarium

ODPOWIEDZ
lukaszdw
Posty: 2
Rejestracja: 2011-01-23, 19:54
Lokalizacja: Zduńska Wola

terrarium

Post autor: lukaszdw »

witam chciałem założyć terrarium z jakimś ptasznikiem tylko za bardzo nie wiem jakim , chciałbym aby był on nie zbyt trudny w utrzymaniu i jakie duże powinno być takie terrarium dla ptasznika.Proszę o pomoc w dobraniu pająka i terrarium :)

sintawati
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-08, 20:53
Lokalizacja: Zamość/Warszawa/Łódź
Kontakt:

Post autor: sintawati »

Na sam początek polecam ptaszniki naziemne:) Dla początkujących najbardziej są polecane Brachypelmy, np. albopilosum (kędzior). Bardzo wolno rosną i mają dość łagodne usposobienie. Jad też należy do najsłabszych.
Możesz się pokusić również o dość popularną i tanią Gienię (Acanthoscurria geniculata (Ptasznik białokolanowy)). Może nie jest zalecana dla osób, które nie miały nic wspólnego z ptasznikami, ale moim zdaniem jest to najmniej kłopotliwy pająk i jad też ma słaby ;-)
Jak już będziesz wiedział jakiej wielkości chcesz pająka i mniej więcej jaki gatunek to wtedy można rozmawiać o terrarium :-) Przykładowo pająki naziemne, mniej więcej do L5 trzyma się w kliszówkach.

Lista ptaszników dla początkujących, może coś Ci się spodoba:
- Aphonopelma burica,
- Aphonopelma caniceps (Ptasznik czarny),
- Aphonopelma seemanni (Ptasznik żebrowy),
- Aphonopelma stoicum,
- Brachypelma albiceps,
- Brachypelma albopilosum (Ptasznik kędzierzawy),
- Brachypelma angustum,
- Brachypelma annitha,
- Brachypelma auratum,
- Brachypelma boehmei (Ptasznik czerwononogi),
- Brachypelma emilia,
- Brachypelma epicureanum,
- Brachypelma klaasi,
- Brachypelma smithi (Ptasznik czerwonokolanowy),
- Brachypelma vagans (Ptasznik czerwonoodwłokowy),
- Brachypelma verdezi,
- Grammostola rosea (Ptasznik chilijski różowy, Ptasznik chilijski, Ptasznik różowy),
- Lasiodora difficilis,
- Lasiodora parahybana (Ptasznik olbrzymi),
- Lasiodora striatipes,
- Nhandu chromatus,
- Nhandu coloratovillosus.

Polecam Ci wejść na http://www.arachnea.org/. Znajdziesz tam wszystkie informacje na temat ptaszników. Jest tam też forum, na którym dużo osób pomoże Ci w wyborze pupila i terrarium :-D
Ostatnio zmieniony 2011-04-25, 18:39 przez sintawati, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
yorki111
Posty: 783
Rejestracja: 2008-06-27, 11:37
Lokalizacja: Zalew
Kontakt:

Post autor: yorki111 »

Gienia to dość ciężki ptasznik ze względu na swoją porąbaną naturę i czasami agresywność - skacze nawet na strumień powietrza, ale przy ostrożnym obsługiwaniu nie ma szans, żeby coś się stało.
Dużym ich plusem jest to, że żrą prawie zawsze(no przed wylinkami nie, ale to jak każdy ptasznik) i wszystko.

Grammostola rosea nie polecam bo to kamienie... Nic tylko stoją w jednym miejscu i tyle.

Lasiodora parahybana to duży pająk wymagający jeszcze większego terrarium bo one lubią łazić...

Tak więc ja na start polecałbym gienię pomimo że są czasami stuknięte.
Dla niej wystarczy terra o wymiarach 30x30x25 w zupełności.
Obrazek

sintawati
Posty: 85
Rejestracja: 2010-05-08, 20:53
Lokalizacja: Zamość/Warszawa/Łódź
Kontakt:

Post autor: sintawati »

yorki111 pisze:Gienia to dość ciężki ptasznik ze względu na swoją porąbaną naturę i czasami agresywność - skacze nawet na strumień powietrza, ale przy ostrożnym obsługiwaniu nie ma szans, żeby coś się stało.
Dużym ich plusem jest to, że żrą prawie zawsze(no przed wylinkami nie, ale to jak każdy ptasznik) i wszystko.
Właśnie o karmienie Gieni nigdy się nie martwię - je dosłownie zawsze i wszystko co dasz. A że są nawiedzone to już inna bajka ;)
yorki111 pisze:Grammostola rosea nie polecam bo to kamienie... Nic tylko stoją w jednym miejscu i tyle.
U mnie rosea non stop łazi i wiecznie udaje nadrzewniaka. Dochodzę do wniosku, że Poecilotherie i Iridopelmy są mniej ruchliwe od niej. Jednym zdaniem - chyba trafił mi się dziwny okaz...
Obrazek

Awatar użytkownika
elmo
Posty: 37
Rejestracja: 2010-04-14, 23:27
Lokalizacja: Łódź

Post autor: elmo »

Ja mam Brachypelma Smithi i Chromatopelma Cyaneopubescens . Za terrarium służy faunarium z ExoTerra wymiary jakies 30x25x20. Oba pajaczki nie narzekają ( :P ). A co do zachowania, to generalnie polecam oba, chociaż ciekawsza jest Chromatopelma chocby ze wzgledu na to gniazdko ktore sobie wije z pajeczyny, jak ulozysz jakas sztuczna roslinke czy korzen to na bank zrobi gniazdo tam, dzieki czemu mozesz ustawic to tak zeby ja ciagle podgladac :) Co do charakteru to jest dosc lagodna, na wode lana do miseczki rzuca sie tylko bardzo wyglodniala.

Co do Smithi, to ja mam dosc dziwny przypadek, ptasznik niby spokojny i lagodny, a rzuca sie na wszystko, w szczegolnosci na lecaca wode ze strzykawki, a jak powkurza sie go chwilke dluzej to od razu staje w pozycji obronnej (troche niepokojące ale widok niesamowity :) ). Co do zachowania potrafi przez tydzien siedziec w miejscu, a przez drugi lazic i kombinowac, u mnie np zakopuje wszystkie resztki po jedzeniu w rogu terra, a po jakims czasie przenosi wszystko do kokosa :D
Ostatnio zmieniony 2011-04-27, 20:02 przez elmo, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum Ogólne - panel dyskusyjny”