Lawa wulkaniczna

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
cliper
Posty: 241
Rejestracja: 2013-09-03, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Lawa wulkaniczna

Post autor: cliper »

Witam. Najprawdopodobniej jutro zakupie 112L. Posiada ono juz podloze z lawy wulkanicznej. Teraz moje pytanie. Czy takie podloze jest dobre dla roslin czy cos trzeba jeszcze dolozyc do niego? Zawsze mialem piasek kwarcowy a ostatnio jeszcze ziemie pod nim. To bedzie moje pierwsze podejscie do tego podloza i nic o nim nie wiem. Czy moge poprosic Was o doswiadczenia, wady, zalety, czy je zostawic czy zmienic. Na moim obecnympodlozu rosliny rosna bardzo dobrze. No i czy takie podloze z lawy bedzie dobre dla moich kirysow pigmeji oraz piskorkow?

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

Lawa wulkaniczna jest dość ostra więc sam oceń czy się nada dla twoich pupili (piskorki mogą nie być zadowolone według mnie, pigmeje mniej niż inne kiryski pływają po podłożu więc może im to być bez różnicy - ale ja bym zmienił na piasek ewentualnie na drobny żwirek no chyba że chcesz pójść w jakiś substrat ale tu nie podpowiem bo miałem tylko kontakt z amazonią I i niczym innym więc nie mam porównania). Co do roślin to świetnie się ukorzeniają (właśnie przez porowatość podłoża) co do żyzności podłoża się nie wypowiem bo ja stosowałem ją jako dodatek (podobno dobre źródło żelaza przyswajalnego dla roślin im bardziej czerwona tym więcej ale to info wyczytane z neta ciężko mi potwierdzić)

Awatar użytkownika
cliper
Posty: 241
Rejestracja: 2013-09-03, 20:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: cliper »

Hmm to moze zostawic mniejsza warstwe i poprostu przysypac wartwa piasku. Wtedy chyba roslinom i rybom bedzie dobrze? Co sadzicie o takim polaczeniu?

behemoth
Posty: 253
Rejestracja: 2009-01-04, 19:19
Lokalizacja: Łódź

Post autor: behemoth »

Ja mam u siebie takie podłoże w małym 25 l akwarium granulacji 3-5mm ,no porowate jest bez dwóch zdań ,ale na pewno nie jest takie ostre jak bazalt .
Ale nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii,ponieważ nie posiadam ryb dennych.
Na pewno plusem jest to ,że mają gdzie się rozwijać bakterie, poprzez jego porowatośća drugim plusem jest fakt że woda jest kryształ niesamowity.

lopuch
Posty: 505
Rejestracja: 2009-06-09, 14:28
Lokalizacja: Łódź

Post autor: lopuch »

cliper pisze:Hmm to moze zostawic mniejsza warstwe i poprostu przysypac wartwa piasku. Wtedy chyba roslinom i rybom bedzie dobrze? Co sadzicie o takim polaczeniu?
Nie wiem jak z piaskiem ja próbowałem to przysypać substratem (amazonia I) i po pewnym czasie wyszedł miszmasz (mnie to nie przeszkadzało ale nie miałem dennych rybek)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny, Nawożenie i Pielęgnacja, CO2, Podłoża”