SMD LED vs. Świetlówki - Porównanie, zdjęcia

Awatar użytkownika
dawid41276
Posty: 80
Rejestracja: 2014-11-16, 11:47
Lokalizacja: zgierz

Post autor: dawid41276 »

Witam, dzis zalozylem 3 paski ledow 5050, boświetlówka grzala mi 4 stopnie ponad norme i ryby zaceły mi podac.
3 profile aluminowe zamkniete z 2 stron zaslepkami bardzo dobrze odprowadzaja cieplo od diód.
Musiałem cos kupic na szybko , ze wzgledu ze ryby zaczely mi padac.
Teraz temperatura jest niższa o jakieś 3 stopnie C.
Ostatnio zmieniony 2015-01-20, 19:49 przez dawid41276, łącznie zmieniany 1 raz.
akwa 60 L panoramiczne
AquaEl FAN 2
neonki innesa
neonki czarne
gupik endlera samce
kirysek pstry
Kirysek Albinos
Kirysek Spiżowy
zbrojnik niebieski
danio czerwone
bocja wspaniała
w planach....większy zbiornik

larry.owl
Posty: 3
Rejestracja: 2015-03-30, 14:46
Lokalizacja: Łódź

Post autor: larry.owl »

Witam.
Zmieniłem oświetlenie z 2×t8 po 18 wat 840 i 865 plus t5 865 nie pamiętam ile miała wat, na moduły ledowe 1w 6500k 4 ledy smd 50/50 około 35 takich modułów + pasek 56/30 długości 50 cm i 5 power led 1w 6500k. Po już 1 tygodniu roślinki wystartowały do góry. Przed zmianą jak i po zmianie nic nie zmieniałem z nawożeniem ani niczym innym. Makro, mikro, potas, plus carbo. Wcześniej z około rok po prostu wegetacja w baniaku, minimalne przyrosty, na roślinach zielony punktowy glon i na szybach również. Teraz po zmianie oświetlenia zanik głonu z szyb i powoli z roślin. Powiem tak, ja bardzo polecam takie oswietlenie.
Zbiornik 82x30x55, zbiornik jest wysoki a i tak ledy dają radę
Ostatnio zmieniony 2015-03-30, 23:54 przez larry.owl, łącznie zmieniany 1 raz.

kalisiak71
Posty: 1
Rejestracja: 2015-07-14, 07:24
Lokalizacja: Skierniewice

Post autor: kalisiak71 »

Witam. jestem na forum pierwszy raz i chcę podzielić się swoimi uwagami dotyczącymi oświetlenia led na paskach SMD. Kilka lat temu myśląc o zmniejszeniu poboru prądu i doświetlenie akwarium zastosowałem diody 5050 w pasku IP 65 czyli ten w żelu, to była porażka, od jakiegoś roku używam pasków led 5630 w rurkach podklejonych na płaskownikach aluminiowych, lampki działają i powiem szczerze, że jestem z nich bardziej zadowolony niż z oświetlenia na świetlówkach t5 które faktycznie mocno grzało wodę i latem był problem z chłodzeniem. Rośliny w akwarium z ledami nie narzekają ten rodzaj oświetlenia.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Z perspektywy czasu odradzam. Żeby uzyskać moc podobną do świetlówek trzeba wydać sporo kasy, a sumaryczny pobór prądu będzie podobny. Gra nie warta świeczki jeśli chodzi o taśmy led. Można rozważyć przy płytkich zbiornikach, ale z mojego doświadczenia wynika, że świetlówka o podobnej długości daje zawsze więcej światła niż jeden pasek 5630.
Wkurza mnie trochę to co wypisują na aukcjach sprzedawcy, że moc jest większa. Nie dajcie się nabrać.

baq
Posty: 342
Rejestracja: 2008-10-06, 12:56
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: baq »

Witam,
wracam do akwarystyki po kilku latach i wlasnie zaczynam testowanie lampy led 300W nad zbiornikiem roslinnym na ledach cre. Zbiornik 120x50x50. Oczywiscie nie bede swiecil pelnym swiatlem, przynajmnej na poczatku :)
Bede zdawal relacje.

Awatar użytkownika
s050197
Posty: 535
Rejestracja: 2009-07-20, 21:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: s050197 »

kalisiak71 pisze: Rośliny w akwarium z ledami nie narzekają ten rodzaj oświetlenia.
Jakie barwy masz w tych paskach?

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Postanowiłem postawić na LEDy w moim mniejszym akwarium, 54 litry. Jest płytkie i powinny tam wystarczyć. Zamówiłem 2 świetlówki na diodach 5730 o długości 50cm. Po włączeniu prawie mnie oślepiło. Świeciły 2x mocniej niż stare 5630.
Zapytałem sprzedawcę skąd taka różnica i dowiedziałem się, że tasmy które poprzednio kupiłem (opisane w pierwszym poście) miały faktyczną zmierzoną moc 12W na metr, a nie 19W jak deklarowano.
Nie wiedziałem o tym, nie reklamowałem... I zostałem z "trefnymi" 5630.

Postanowiłem zamówić nowe taśmy także do większego akwarium i wczoraj przyszły.
Teraz jest u mnie w sumie:
2x5730 + 2x5630 (nowe Samsung, świecą jaśniej niż te 5730:P ) + 2x5050 dla roślin. Kolorowych 5630 nie dostałem, bo są na nie reklamacje odkąd się pojawiły.
Efekt niesamowity, a są to tylko taśmy. światła jest sporo więcej niż gdy miałem 3x45W T5 z odbłyśnikami.
Teraz pozostaje tylko kwestia trwałości, bo efekt jest kosa. W wolnej chwili wkleję zdjęcie.

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Oto fotki robione telefonem, bez retuszu:

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
marcinz80
Posty: 18
Rejestracja: 2012-09-14, 06:48
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: marcinz80 »

Witam.

Z dwa lata temu bawiłem się żarówkami led'owymi mlecznymi jako uzupełnienie i doświetlenie boków "szklanki" i wychodziło to fatalnie. Kupiłem pasek żelowy SMD i też "lipa". W obecnej chwili planuje wymianę zbiornika na 112l. Standardowy prosty zbiorniczek. Akwarium ma nie być wymagające. Standardowe pokrywy jak wszyscy wiemy są wyposażone w 2x18W. Jednak ostatnio natknąłem się na producentów, którzy upychają w nich paski led 9W. I tu pytanie do Thetan, jakim według ciebie odpowiednikiem na chwilę obecną może być pasek led dla zwykłej świetlówki 18W?
72L

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Mam w mniejszym zbiorniku led 5730 50cm. Wcześniej było tam 15w t8. Nie ma porównania. Nowe taśmy dają czadu. Jeden pasek jest sporo jaśniejszy niż świetlówka.
Ostatnio zmieniony 2015-12-27, 19:12 przez Thetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marcinz80
Posty: 18
Rejestracja: 2012-09-14, 06:48
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: marcinz80 »

Jakich parametrów masz te 5730? Jeden pasek czy kilka? Prześledziełem kilka wpisów i są opinie, iż jeden pasek nie jest równy świetlówce... Co o tym sądzisz? Jakie są twoje wnioski z użytkowania?
72L

Awatar użytkownika
Thetan
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 19:34
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Thetan »

Z taśmami LED jest skomplikowana sprawa, bo taśma typu 5630 potrafi być mocniejsza od 5730, mimo że wg specyfikacji jest odwrotnie. Wszystko zależy od źródła skąd kupuje się towar. Mnie sprzedawcy z Allegro mówili, że Chińczycy piszą prawdę w opisach, ale polscy pośrednicy już robią wałki. Oryginalne taśmy Samsunga 5630 świecą mocniej niż 5730 "no name". Jak prześledzisz ten temat od początku, to zobaczysz że na początku było rozczarowanie, potem przetestowałem inna partię taśm niby tego samego typu i efekt już był pozytywny.
Dam przykład.
Firma zoolight sprzedaje taśmy LED w tubie swojej produkcji. Twierdzą, że jedna ich lampa to moc dwóch świetlówek. Nie miałem ich lamp, żeby to przetestować, ale założyłem że jak użyję takich samych taśm (5630), to mogę zobaczyć czy to prawda. U mnie to była porażka, ale teraz widzę że mając w większym akwarium oryginalne diody Samsunga, a nie jakieś badziewie, to ich opis jest zgodny z prawdą. Trzeba tu pamiętać, że lampy od zoolight.pl mają po dwie taśmy w tubie.

Awatar użytkownika
marcinz80
Posty: 18
Rejestracja: 2012-09-14, 06:48
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: marcinz80 »

Przeglądał em ich stonkę w tubie mają po 2 lub 4 paski renomowanych producentów...
72L

Awatar użytkownika
Kubek75
Posty: 181
Rejestracja: 2008-11-01, 01:25
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Kubek75 »

Thetan pisze:Z taśmami LED jest skomplikowana sprawa, bo taśma typu 5630 potrafi być mocniejsza od 5730, mimo że wg specyfikacji jest odwrotnie...

...Twierdzą, że jedna ich lampa to moc dwóch świetlówek.
Może to kwestia złej miary jaką przyjmuje się do porównań? Od pewnego czasu przymierzam się do wymiany T5 na led i zauważyłem, że sprzedawcy unikają podawania szczegółowych informacji na temat strumienia światła jakie emitują ledy. Najczęściej podawane waty to najgorszy miernik. Ja od zawsze stosuję lumeny do porównań i jako tako to się sprawdza, choć po domowych ledach widzę, że należałoby brać pod uwagę jeszcze wartości luksów, ale to już marzenie idealisty :-D.

Awatar użytkownika
marcinz80
Posty: 18
Rejestracja: 2012-09-14, 06:48
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: marcinz80 »

Z taśmami led jest o tyle wygodnie, że można dociąć na wymiar i boki są wtedy dobrze doświetlone. Oczywiście jeśli dobrze się dobierze odpowiednie diody. Zresztą przeglądam parametry techniczne tej rury led o długości 75cm, gdzie są dwa paski o łącznej mocy 11W, strumień św. to 1680lm i porównywana jest ze świetlówką liniową T5 28W. Muszę przyznać, że po szperaniu w necie znalazłem owe świetlówki ze strumieniem św. 2750lm.
72L

ODPOWIEDZ

Wróć do „Oświetlenie”